SON DAKİKA
Hava Durumu

Neden Bazı İnsanlar Diğerlerinden Daha Mutlu ve Memnundur?

Yazının Giriş Tarihi: 14.03.2022 07:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.03.2022 07:04

Herkes aslında bir şeylerin olması gerektiği gibi gitmediği hissine aşinadır. Yeterince başarılı değilsinizdir, ilişkileriniz yeterince tatmin edici değildir. O çok istediğiniz şeylere sahip değilsinizdir. Kronik tatminsizlik; dışarıya imrenmenize, kıskançlığa ve kendinize hayal kırıklığı ile bakmanıza yol açar.  Popüler kültür, reklamlar ve sosyal medya hayalinizdekinden daha azını elde etmenin bir başarısızlık olduğunu hatırlatarak bu durumu daha da kötüleştirir. Sosyal medyaya göre sürekli harika deneyimler edinmelisiniz, olağandışı bir şekilde çekici olmanız gerekir ve birçok arkadaşınız olmalıdır. Ruh eşinizi bulmalısınızdır ve bütün bunlara sahip olanlar gerçekten mutludurlar. Ve tabii ki kişisel gelişim ürünlerinin büyük bir çoğunluğu da bunların kendinize iyi bakmadığınız için olduğunu ima ederler. Son 20 yılda araştırmacılar bu dürtülere nasıl karşı koyabileceğimiz araştırmaya başladılar. Hayatı yaşamaya değer kılan şeyleri araştıran pozitif psikoloji alanı ortaya çıktı. Bilim insanları, “Neden bazı insanlar diğerlerinden daha mutlu ve memnundurlar?” ve “Doğru yaptıkları şeyi hepimize uygulamanın yolları var mıdır?” diye sormaya başladılar.

Minnet, kulağa sosyal medyada etiket kullanan insanlar tarafından tercih edilen başka bir kişisel gelişim trendi gibi gelebilir. Ancak bu yazıda anlatılacaklar bilimsel çalışma ve araştırmaları dayalıdır. Minnet farklı durumlardaki farklı insanlara pek çok farklı şey ifade edebilir. Bu bir karakter özelliği, bir his, bir erdem ve bir davranıştır. Sizin için bir şeyler yapan birine millet duyabilirsiniz. Hava durumu gibi rastgele olaylar için hatta doğa veya kader için... Minnet bizi birbirimize nasıl bağlar. Beyniniz birisinin sizin için bir şey yaptığını fark ettiğinde onlara karşılık vermek için sizi teşvik eder ve minnetle tepki verir. Bu duygu diğerlerine önem vermenizi ve diğerlerinin de sizi önemsemesini sağlar. Bu önemlidir çünkü insan beyni duyguları okumakta daha iyi hale geldikçe bencil bireyler belirlenmiştir ve dışlanmıştır. İlk insanlardan bu yana diğerleri ile işbirliği içinde olmak ve kalıcı ilişkiler kurmak bir avantaj oldu. Örneğin ilk zamanlarda yaşıyorsanız ve açsanız, bir başkası size lezzetli meyvelerin nerede olduğunu gösterdiyse, ona karşı minnet duyarsınız ve bu sosyal olma yolunda fayda getirir. Bu minnet karşılığında geriye bir şey yapıldığında ise karşılıklı minnet duygusu gelişti ve bağlanma ve dostluklar oluştu.

Bilim adamları minnettarlığın beynimizdeki ödül hissetme, sosyal bağlar oluşturma ve başkalarının niyetlerini yorumlama ile ilgili yolları harekete geçirdiğini buldular. Ayrıca olumlu hatıraları kaydedilmesini ve hatırlanmasını kolaylaştırdığına ulaştılar. Dahası minnettarlığın, kıskançlık ve sosyal karşılaştırma gibi olumsuz duyguları doğrudan etkisizleştirdiği bulundu.

Sonuç olarak ne için olursa olsun minnettar insanlar daha mutlu ve daha memnun olma eğilimindeler. Bu insanlar daha iyi ilişkiler kurarlar, arkadaş edinmeleri daha kolay olur, daha iyi uyurlar. Depresyon, bağımlılık ve tükenmişlikten daha az muzdarip olurlar ve travmatik olaylarla uğraşmakta daha iyidirler. Bir anlamda minnet, modern yaşamın sizin için belirlediği psikolojik tuzaklardan birine girme ihtimalimizi azaltıyor.

Örneğin kemoterapi gibi ciddi zorluklar içeren bir deneyimdir. Kriz bittikten sonra hayat inanılmaz hissedilebilir. Tat alabilmek, güneşte oturmak veya bir arkadaşınızla sohbet etmek gibi en küçük şeyler dipsiz bir sevinç kaynağı olabilir. Nesnel olarak yaşamınız önceki ile aynı ya da belki biraz daha kötüdür ancak beyniniz şu anki deneyimlerinizi yaşamın kötü olduğun zamanlarla karşılaştırır ve şükranla tepki gösterir. Böylece özetle minnettarlık dikkatinizi sahip olduğunuz iyi şeyler yöneltir ve bu değişimin sonuçları daha iyi duygular ve daha olumlu deneyimlerdir. Bunları bilmek harika olsa da aslında daha fazlasını hissetmenin bir yolu var mı? Yani beynimizi daha minnettar hale getirebilir miyiz?

Minnettarlığı az ya da çok yaşama yeteneği eşit olarak dağılmaz. karakter özelliği olarak minnettarlığa sahipseniz, bu durum minnettarlığı ne kadar hissedebileceğinizi belirler. Bu aynı zamanda genetiğinize, kişiliğinize ve kültürünüze bağlıdır. Bu keşif ise bilim adamlarına minnetarlığımızı değiştiren ve daha fazla mutluluğa yol açan egzersizler tasarlayabileceklerini düşündürdü. Ancak bu egzersizlerin etkisi ve ne kadar süreceği henüz belli değil, zira sihirli mutluluk haplarının da olmadığını biliyoruz. En kolay minnettarlık egzersizi haftada bir ila üç kez birkaç dakika oturarak minnettar olduğunuz beş ila on şey yazmaktır. İlk başta garip gelebilir, bu yüzden basitçe başlayın. Küçük bir şey için minnettar hissedebiliyor musunuz? ‘’Ne kadar güzel bir kahve.’’ Şeklindeki bir düşünce ya da birinin o gün nazik davranması gibi…

Önemli soru şudur: Kaybedeceğiniz hangi şeyleri veya insanları özleyeceksiniz? Yaşamınızda oldukları için onlara ne kadar minnettarsınız? Hepimiz farklıyız, yani sizin için neyin işe yaradığını siz bileceksiniz ve işte bu kadar. Cok basit görünüyor, bu kadar kolay olmamalı diye düşünebilirsiniz. Ama sayısız çalışmalarda katılanlar bu egzersizleri uygulayarak daha fazla mutlu ve memnun olduklarını olduklarını söylediler. Hatta çalışmalar deneyler bittikten birkaç ay içerisinde beyin aktivitelerinde de değişiklik buldu. Minnettarlık, kendimizi yeniden programlamanın gerçek bir yolu bile olabilir.

Sonuç olarak yaşama olan inancınız hayatınızı şekillendirir. Kendiniz ve hayatınız hakkındaki temel inançlarınızla çalışırsanız düşünce ve duygularınızı değiştirebilirsiniz. Bu da davranışlarınızı otomatik olarak değiştirecektir. İnsan olmak zordur. Ama o kadar da zor olmak zorunda değildir, aslında bakarsanız hayatınızın sandığınızdan daha iyi olduğunu görebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Psk. Zeynep Hilal DÖNMEZ

zeynephilald@outlook.com

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yorum Ekle
    Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
    Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.