SON DAKİKA
Hava Durumu

SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ

Yazının Giriş Tarihi: 02.02.2024 18:00
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.02.2024 18:00

Önce ne olduğuna bir bakalım.

       Sağlığa yönelik risklerden birey ve toplumu korumak, sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak için kurulan çok amaçlı hizmet veren kuruluşlara  SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ denir.

       İçindeki bölümlere şöyle bir göz atalım.

Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri.

Çocuk ve yetişkinlerin bireysel gelişimine, yaşanan sorunlarla baş etme konusunda gerekli becerileri kazanmalarına yardımcı

olmaktır.

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve Danışmanlık Hizmetleri.

Ailelere, çocuk gelişimi (0-18 yaş) ve eğitimi alanında bilgilendirme yapmak, çocukların davranışlarına odaklanmak ayrıca ergenlerin hayata hazırlanmalarında rehberlik ve danışmanlık yapmak.

Sosyal Hizmet Uzmanı ve Danışmanlık Hizmetleri.

Toplum hayatına uyum sağlayamayan, yaşamını idame ettirmekte zorlanan kişilere destek olmak amacıyla ihtiyaç duyulan konularda eğitim ve danışmanlık hizmeti vermektir.

Fizyoterapi Hizmetleri ve Danışmanlık Hizmetleri.

Sağlıklı bireyler, gençler, kronik hastalığı olan (Diabet, Hipertansiyon, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, Mekanik bel ağrısı vb.) bireylerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini artırmak için egzersiz programlarını planlamaktır.

Sigara Bıraktırma Polikliniği.

Sigarayı bırakmak isteyen bireylere gerekli tahlil ve tetkikler yapıldıktan sonra uzman desteği sağlanmaktadır. Bireyler şahsen veya telefon ile randevu aldıktan sonra Biyokimya, Hemogram, Tiroit Fonksiyon Testleri, EKG, SFT (Solunum Fonksiyon Testi), Akciğer Grafisi tetkiklerini yaptırarak Sigara Bırakma Polikliniğimize başvurabilirler.

Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı Hizmetleri.

Sağlıklı beslenme danışmanlığı ve obezite tanısı alan kişilere sağlıklı zayıflama ve fiziksel aktivite konularında bilgi, eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir. Şahsen ve telefon ile başvurarak randevu aldıktan sonra Biyokimya tetkikleri, D vitanimi, B12 vitamini, Demir, Tiroit Fonksiyon Testleri, Homa-IR (İnsülin Direnci) testlerini Aile Hekimliğinizde yaptırabilir ve sonuçları ile Diyetisyenimizden hizmet alabilirsiniz.

Gebelere Ve Emziren Annelere Eğitim Hizmeti (GEBE SINIFI)

Gebelik ve lohusalık sürecinde alanında uzman personellerimiz tarafından (Diyetisyen, Fizyoterapist, Diş Hekimi, Psikolog, Çocuk Gelişim Uzmanı ve Sosyal Hizmet Uzmanı, Ebe vs.) gebelik, lohusalık, yenidoğan bakımı, emzirme ve anne sütünün önemi ile ilgili eğitim verilmektedir.

Koruyucu Ağız Ve Diş Sağlığı Hizmetleri.

Okullarda öğrencilerimize yılda iki kez diş muayenesi, florürlü vernik uygulaması ve diş bakımı ile ilgili eğitimler verilmektedir. Ayrıca kurumumuzda diş polikliğinimiz de mevcut olup ağız ve diş sağlığı ile ilgili poliklinik hizmeti vermektedir.

Ketem Ve Üreme Sağlığı Hizmetleri.

Meme, kolon ve serviks (Rahim Ağzı) kanserlerinin taraması bu merkezlerde yer alan KETEK (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri)birimlerinde yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı meme taraması kanseri için 20-40 yaş arası ayda bir, kendi kendine meme muayenesi, yılda bir klinik muayenesi, 40-69 yaş arası kadınlarda 2 yılda bir, mamografi çekimi; kolorektal kanser taraması için 50-70 yaş arası erkek ve kadınlardan 2 yılda bir gaitada gizli kan testi; serviks kanseri taraması için ise 30-65 yaş arası kadınlardan 5 yılda bir smear ve HPV-DNA testi yapılmasını önermektedir. Sağlıklı Hayat Merkezinde tüm bu hizmetler ücretsiz olarak yapılmakta, ayrıca kendi kendine meme muayenesi eğitimleri de verilmektedir.

   10-Okul Sağlığı Hizmetleri.

        Örencilerimize aşılama, eğitim, işitme, taramaları       vs.yapılmaktadır. 

              DİĞER BİRİMLER

11-Yabancı Uyruklular Polikliniği.

12-Bulaşıcı Hastalıklar Ve Tüberküloz Birimi.

14-Evlilik Öncesi Danışmanlık Hizmetleri.

15-Bay-Bayan Egzersiz Salonu.

       Gördüğünüz gibi 15 maddelik ücretsiz SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ.

       Halkımızı bu kadar sıkıntılı durumdan kurtaracak olan bu yaşam merkezi nasıl olurda 2016 – 2017 yılından beri, yaklaşık 7 yıldır hiçbir ilerleme sağlanamaz. Üstelik, binası da hazır olduğu halde.

       Ben buradan Sağlık Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlükleri ve yüzlerce sanayi kuruluşlarının sahipleri ve yöneticilerine sesleniyorum.

       Bu, SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİNİN bir an önce faaliyete geçirilmesine önem verip elbirliği ile faaliyete geçirin. Geçirin ki bu konularda sıkıntı yaşayan vatandaşlarımızın sağlıklarına kavuşup, normal yaşantılarına dönmelerine yardımcı olun.

       Bilirsiniz, sağlık söz konusu olunca gerisi teferruattır.

   Hepinize sağlıklı yaşam sürdürmeniz dileklerimle.

 

Mustafa Necati KONAKCI

2912024

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

      

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yorum Ekle
    Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
    Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.