SON DAKİKA
Hava Durumu

ARKADAŞ

Yazının Giriş Tarihi: 26.02.2024 15:35
Yazının Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 15:35

 Önce ARKADAŞIN anlamına bir bakalım.

ARKADAŞ: Türk Dil Kurumuna göre; birbirine karşı sevgi ve anlayış gösteren kimselerden her biri.

ARKADAŞLIK: Kişiler arasında karşılıklı paylaşım, iletişim, etkileşim, eğlence gibi öğeler yanında duygusal bağları da içeren bir ilişkidir.

       Birde DOST, DOSTLUK. Bunlara bakalım.

DOST: Sevilen, güvenilen, yakın arkadaş, gönüldaş, iyi görüşülen kimse.

DOSTLUK: Kişinin diğerini iradi, bilinçli ve çıkarsız sevmesi ve onun tarafından sevilmesini, taşıyan bir anlamdır. Dostluk yoluyla yaşama daha sıkıca tutunabilen insan, diğer kişilerle ortak sevinç ve üzüntülerde buluşabilir.

       Arkadaş, arkadaşlık. Dost, dostluk, bunların ne anlam taşıdıklarına baktık.

       Birde son yıllarda, İlkokuldan, Liseye kadar olan çocuklarımızın, gençlerimizin bilinçli veya bilinçsizce kullandıkları “KANKA” kelimesine bir bakalım.

KANKA: Tek başına herhangi bir anlamı olmayan kanka kelimesi, birinin kendisine en yakın olan kişiyi anlatmak amaçlı getirilmiş bir unvan dır.

       Türkçede kanka kelimesi “KARDEŞ KADAR YAKIN OLAN KİMSE” şeklinde ifade edilir.

       Bu üç kelimenin anlamına baktıktan sonra, arkadaş ve arkadaşlığa geniş olarak bakalım.

       Doğduktan sonra 3-5 yaşlarında, çevremizde bulunan aynı yaşlarda ki çocuklarla bilinçsizce yapılan, büyüdükçe neredeyse hiç hatırlanmayan bir arkadaşlıktır.

       Daha sonra, kreşlerde 4-6 yaşlarda yapılan arkadaşlık, ilkokul birinci sınıfta başlayan ve birçoğunun ortaokulda devam eden arkadaşlığı, daha bilinçli olarak yapılan arkadaşlığın başlangıcı da sayılır. Hatta bu dönem arkadaşlığa mahalle arkadaşlığını da koyabiliriz. Zaten mahalledeki arkadaşlık ilk ve ortaokulda da  devam eder.

       Sekiz yıllık bu arkadaşlığın peşinden lise arkadaşlıkları başlar. Burada artık ilkokul, ortaokul ve mahalle arkadaşlıkları birçok kişi tarafından geride bırakılır. Çünkü hemen hemen her biri çeşitli liselere dağılmıştır.

       Peşinden, üniversite arkadaşlıkları, iş arkadaşlıkları, birde 18-20 ay, şimdi ise bir yıl ve üç beş ay süren asker arkadaşlıkları.

       Görüldüğü gibi hemen hemen doğumdan üç beş yıl sonra hayatın her döneminde arkadaş ortamı hızla genişlemektedir.

       Bu kadar genişleyen arkadaşlığın içinden acaba kaç kişi gerçek arkadaşını bulabiliyor?

       Kurulan bu arkadaşlık içinde ne kadarı çıkar arkadaşlığı, ne kadarı gerçek arkadaşlık? Hiç farkına varabildiniz mi?

       Bence bir çok kişi bunun farkına bile varmadan bu arkadaşlığı sürdürmektedir. Peki ne zamana kadar? Ta ki gerçek yüzünü gördüğü ana kadar.

       Buradan okurlarıma şunu sormadan geçmek istemiyorum.

       Acaba çocukluğu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, askerlik ve iş arkadaşlıkların da kaç kişi bu arkadaşlığını sürdürüyor?

       Bir veya iki elin parmaklarını geçeceğini pek zannetmiyorum. Belki birkaç kişi istisna olabilir.

       İçinizden şu geçebilir. Bunları yazıyorsunuz da siz hangileriyle arkadaşlığınızı sürdürüyorsunuz? Diyebilirsiniz.

       Bunu sormakta son derece haklısınız. Günümüzde bu arkadaşlıkların çoğu telefon hatta  WhatsApp arkadaşlığıdır. Bu arkadaşların çoğuna ben yazıyorsam veya arıyorsam beni hatırlarlar. Eğer yazmıyorsam, yıllar geçse de aranıp sorulmam.

       Mahalle, lise, asker, iş arkadaşınız hatta nikah şahitiniz olan, bunun yanında gece gündüzünüzü beraber geçirdiğiniz kişi dahi sizi 10-15-20 sene ve hatta daha uzun bir süre geçtiği halde, siz ara sıra aramanıza rağmen aranmıyorsanız, bunlar arkadaşlığın neresindedir?

       Bana göre bu artık normal bir arkadaşlık değil, çağımızın WhatsApp arkadaşlığı ve bir yerde karşılaştığınız da sadece selam arkadaşlığı olmuştur.

       Birde şununla karşılaşmanız çok doğaldır. Uzun süre karşılaşmadığınız bir arkadaşınızla karşılaşıp “Niye arayıp sormuyorsun” diye bir sorun. Alacağın cevap aynen şudur. “Hiç zamanım yok, vakit bulamıyorum, çok yoğunum, işler güçler, ev işleri, çoluk çocuk”

       Bizlerin ve sizlerin kesin olarak duyacağınız budur. Bunları söyledikten sonra birde geriye dönüp kalan boş zamanımıza bir bakıverelim. Ne kadar olduğunu hayal bile edemezsiniz.

       Hepinize gerçek arkadaşlarınızı bulmanız dileklerimle.

                                                                                                                         25/02/2024 Necati KONAKCI

      

      

 

      

      

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yorum Ekle
    Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
    Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.