SON DAKİKA
Hava Durumu

AMBULANS SERVİS BAŞHEKİMLİĞİ

Yazının Giriş Tarihi: 13.05.2024 11:56
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.05.2024 11:56

       Başlıkta görmüş, okumuş olduğunuz gibi, Ambulans Servis Başhekimliğinin olduğunu sizce kaç kişi biliyordur? Çok fazla kişi olduğunu sanmıyorum.

       Yerini adresle değil, kısaca tarif edeyim. 41 Burda ve Ernaz Reno Oto Galerisi ve Servisinin tam arkasında kalmakta.

       Burayı ilk gördüğümde hep aklımda şu vardı. Acaba bu Ambulans Servisi Başhekimliği ne yapar diye hep merak etmiştim.

       Geçtiğimiz günlerde ziyaret etme fırsatı buldum. Aldığım bilgileri de sizlerle paylaşıyorum.

       Doç. Dr. Onur KAYALI. Kendisi Kırklı yaşlarda genç, dinamik bir Doç. Dr. Başhekim. Başta çok şaşırmama rağmen daha sonra enerji dolu, içten, gönülden karşılaması beni son derece memnun etti ve servis hakkında bilgiler paylaştı.

       İlimizde toplam 55 Ambulans istasyonu olduğunu ilk kez öğrendim. Gelin birde 12 ilçemizdeki istasyon sayılarına bir bakalım.

       Karamürsel-2, Gölcük-4, Başiskele-3, İzmit-13, Kandıra-3, Derince-4, Körfez-3, Çayırova-3, Kartepe-5, Dilovası-2, Gebze-9, Darıca-3, ayrıca Akmeşe’de ise 1 olmak üzere toplam 55 Ambulans istasyonu. Bence hiçte küçümsenecek bir rakam değil.

       Bu Ambulans servisinin, İzmit ve Gebze olmak üzere iki ilçemizde Teknik Servisi bulunmakta. Yani Ambulansların ufak tefek arızaları burada giderilip, ayrıca köpüklü ve tazyikli su makineleri ile kendileri temizlemektedirler. Hastaların ilk müdahalelerinin yapılıp, hastanelere yetiştirildiği bu Ambulansları bizzat bu teknik servislerinin ve istasyonların bulunduğu yerde yapılmaktadır. Ayrıca sıkıntı yaşayan ilçelerdeki Ambulansların yerine de takviye Ambulans temin etmektedir.

       Ambulansların vaka yerine uluşması yaklaşık 3 dakikadır. Birçok kez Ambulansların geç geldiği ile şikayetleri hepimiz bilmekteyiz.

       Bu gecikmelerin başında trafik yoğunluğu gelmektedir. Vaka yerinin açık, net tarif edilememesi, vaka yerinin ters yönde bildirilmesi ve ulaşımın çok güç,  zor bir yerde bulunması ambulansı geciktiren başlıca faktörlerdir.

       Bu yüzden vaka yerinin çok açık bildirilmesi hayati önem taşımaktadır.

       İzmit Merkezde bulunan Ambulans Başhekimliğinin çalışan sayısı, Başhekim dahil 40 kişidir.

       Kocaeli genelinde 24 saat boyunca 300-400 personel, mesai harici ise 200 civarı personel görev yapmaktadır.

       2023 yılı itibari ile 112 sağlık birimine 300 Bin üzeri çağrı yapılmış, 152 bin vakaya müdahale edilmiştir. 6500 civarı hastaya yoğun bakımlarda yer bulunup, nakilleri yapılmıştır.

       Görüldüğü gibi çok önemli bir birim olan Ambulans Başhekimliğinin, gereksiz yere meşgul edilmesinin vahim sonuçlarının olacağını asla unutmayalım.

       Ambulanslara yol vermeyenlerimi ararsınız, sıkıştıranlarımı ararsınız, personellerle kavga edip şiddet uygulayanlarımı ararsınız.

       Bir gün bu Ambulansların içinde bizler veya yakınlarımızdan biri olabilir. Bu düşünce ile  ne kadar önemli hizmet verdiklerini aklımızdan hiçbir zaman çıkarmayalım.

       Yollarımız her geçen gün gelişmekte. Ambulansları gördüğümüzde FERMUAR SİSTEMİ olarak tabir ettiğimiz, bütün araçların sağa ve sola geçerek Ambulansın ortadan geçmesine izin verelim. Bu sistem vaka yerine ve hastaların en kısa zamanda hastaneye ulaştırmanın en kolay ve en çabuk yoludur.

       Sağlıklı, huzurlu, Ambulansa gerek duymayacağımız bir yaşam dileklerimle.

  Necati KONAKCI - 13/5/2024

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yorum Ekle
    Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
    Yorumlar
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.