SON DAKİKA
Hava Durumu

Plastik Enjeksiyondan Hangi Ürünler Yapılabilir?

Plastik Enjeksiyondan Hangi Ürünler Yapılabilir?

Haber Giriş Tarihi: 12.11.2022 13:41
Haber Güncellenme Tarihi: 12.11.2022 13:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
Plastik Enjeksiyondan Hangi Ürünler Yapılabilir?

Plastik Enjeksiyondan Hangi Ürünler Yapılabilir?

Proses çok yönlüdür ve çok çeşitli uygulamalar için sayısız parça üretebilir.

Plastik Enjeksiyon Kalıp

Kalıplanmış plastik parçalar gerektiren bir ürün oluştururken, uygulama tipine ve üretmek istediğiniz parça tipine bağlı olarak, seçim yapabileceğiniz birkaç prosesiniz vardır. Yüksek kaliteli ve uygun maliyetli plastik parçalar elde etmek için en popüler işlemlerden biri enjeksiyon kalıplamadır.

Enjeksiyon kalıplama, binlerce parçadan milyona kadar büyük hacimli parçaların üretilmesi için bir üretim sürecidir. Eritilmiş reçine, tamamen dolana kadar içi boş bir kalıba enjekte edilir. Enjeksiyon kalıplama işlemi, iç kısmı erimiş plastik reçine veya sıvı polimerlerle yeterince doldurmak için yüksek sıcaklık ve aşırı basınç kullanır. Kalıplar daha sonra tamamlanmış plastik parçaları serbest bırakmak için soğutulur.

Proses çok yönlüdür ve çok çeşitli uygulamalar için sayısız parça üretebilir.

Plastik Enjeksiyonla Üretilen Tipik Ürünler

Plastik şişeler, her yıl milyarlarca kişi tarafından çeşitli şekil ve boyutlarda üretilen en yaygın üründür. Tipik olarak, içme suyu ve diğer içecekleri tutmak için kullanılan plastik şişeler, malzeme hem güçlü hem de hafif olduğu için polietilen tereftalattan (PET) yapılır.

Elektronik muhafazalar da oldukça yaygın olarak enjeksiyon kalıplama hizmetleriyle üretilir. Uzaktan kumandalar, bilgisayarlar, televizyonlar, tıbbi cihazlar ve diğer tüketici elektroniği bileşenleri gibi cihazlarda kullanılan muhafazaların tamamı enjeksiyon kalıplama işlemi ile üretilmektedir. Enjeksiyon kalıplama hizmetleri, hemen hemen her uygulama ve boyut için herhangi bir özel plastik muhafaza üretebilir.

Oyuncaklar: Hafif, dayanıklı ve paslanmayan bir yapı malzemesi düşünün; birçok boyut ve renkte gelir ve kolay ve hassas montaj için tasarlanmıştır. Herkes tarafından tanınan Lego marka yapı taşı, sıvılaşana kadar ısıtılan ve daha sonra plastiğin soğuduğu ve çivili tuğla veya başka bir şekle katılaştığı metal kalıplara enjekte edilen daha sıkı plastik granüllerden yapılmıştır. Ancak önemli olan, her bir tuğlanın ve bileşenin, hepsinin birbirine uyması için doğru şekilde kalıplanmış olmasıdır. Birçok renk, şekil ve boyutta mevcut olan hassas bir üründür.

Tarım: Tarım pazarı için tasarım yapan OEM'ler, endüstri genelinde yaygın olarak kullanılan metal bileşenlere düşük maliyetli bir alternatif olarak plastiğe geçiyor. Plastikler, kullanım sırasındaki darbelere, neme karşı daha yüksek direnç sunar ve aşırı yüksek veya düşük sıcaklıklara dayanabilir. UV katkı maddeleri ayrıca plastik parçaları sert hava koşullarından veya aşındırıcı maddelere maruz kalmaktan korumaya yardımcı olur.

Ev: Kalıplı kapaklar, kaplar, bileşenler ve içecek gereçleri, enjeksiyon kalıplama ile özel olarak üretilebilen yaygın öğelerden sadece birkaçıdır.

Makine ve Otomotiv Bileşenleri: Hem iç hem de dış otomobillerde ve ulaşım araçlarında bulunan tamponlar, gösterge panelleri, radyo kontrolleri, bardak tutucular ve diğer birçok unsur enjeksiyon kalıplama işlemi ile yapılır.

Sağlık Sektörü: Sağlık alanında enjeksiyon kalıplama işlemi ile yapılan binlerce ürün bulunmaktadır. Sağlık sektörü, büyük ölçüde toplu olarak üretilebilen çok amaçlı plastik ürünlere güvenir, çünkü bu ürünlerin çoğu tek kullanımlık, sterilliği korumak veya mikrop veya hastalığın yayılmasını önlemek için tek kullanımlık ürünlerdir. Plastik şırıngalardan tıbbi prosedürlerde kullanılan aletlere kadar, enjeksiyon kalıplama tıp uzmanlarının işlerini yapmalarına yardımcı olan şeydir.

Enjeksiyon Kalıplama, günlük ev eşyalarını üretmek için kullanılan çok yaygın bir üretim yöntemidir. Uygulamalar ticari, endüstriyel ve tüketici ürünlerini benzer şekilde kapsar. Enjeksiyon kalıplama, küçükten büyük nesnelere kadar herhangi bir boyut aralığında daha basit formlara kadar karmaşık ayrıntılara veya karmaşıklığa sahip tasarımlar oluşturmak için çok yönlülük sunar.

Bu yöntem, elektronik muhafazalar, şişe kapakları, kaplar, bilgisayarlar, televizyon bileşenleri, dış mekan mobilyaları, tarım ürünleri, oyuncaklar, makine bileşenleri ve çok daha fazlası gibi katı parçalar üretmiştir.

Ticari Ürünler:

Elektrik Kutuları

Paspas Başlıkları

Üst Düzey Çöp ve Geri Dönüşüm Kapları

Otomat Bileşenleri

Ekipman Muhafazaları

Tıbbi Bileşenler:

Keskin Nişancı Çöp Kovaları ve Duvar Montajları

İlaç Tepsileri

Otomotiv:

Renk Uyumlu İç Bileşenler

Ticari İnşaat:

Beton Kirişler için Kanallar

Yükseltilmiş Döşeme Panelleri

Konut yapımı:

Çatı Menfezleri

Korkuluk Contaları

Güverte Bağlantı Elemanları

Tüketici Malları:

Kaykay Depolama Rafları

Barbekü Aksesuarı

Mücadele Kutuları

Klozet Koltukları

Oyuncaklar ve Hobiler:

Üst Düzey Koleksiyon Modelleri

Dekorlu Çocuk Mobilyaları

Yaylı Süpermarket Teşhir Tepsisi

Ev Ürünleri:

Çiçek saksıları

Tel Bağlar

Oda Parfümü Üniteleri

Yemek servisi:

Yüksek Sıcaklıkta Servis Tavaları

ekmek tepsileri

Yemek Hizmeti Ürünleri

Spor malzemeleri:

Training cihazı

Egzersiz Araçları

Kısa Süreli 3D Basılı Bileşenler:

Elektrik Düğmeleri

Özel Düğmeler

Armatürler

Enjeksiyon Kalıplama Nasıl Çalışır?

Malzeme akışını mükemmel bir şekilde kontrol etmek için plastik enjeksiyon kalıpları, iki kalıp yarısı arasında yüksek hassasiyette bir eşleşmeye sahip olmalıdır. Kalıbı oluşturmak, kusursuz, hassas bir ürün oluşturmak için çok önemlidir. Enjeksiyon kalıpları tipik olarak çelik veya alüminyum kullanılarak yapılır ve istenen ürünün özelliklerini oluşturmak için hassas bir şekilde işlenir.

Enjeksiyon kalıplama işlemi, işlevsel, hatasız bir kalıp üretildikten sonra oldukça tekrarlanır. Aynı zamanda, bir eksiltme işleminde orijinal malzeme boşluğunun önemli kısımlarını kesen CNC işleme gibi diğer üretim süreçlerine göre düşük bir hurda oranın

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.