SON DAKİKA
Hava Durumu

İstanbul Ev Hemodiyalizi Herkes Tarafından Tercih Ediliyor

İstanbul Ev Hemodiyalizi Herkes Tarafından Tercih Ediliyor

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2023 10:52
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2023 10:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
İstanbul Ev Hemodiyalizi Herkes Tarafından Tercih Ediliyor

İstanbul Ev Hemodiyalizi Herkes Tarafından Tercih Ediliyor

İstanbul ev hemodiyalizi böbrek hastaları için daha güvenli ve konforlu bir tedavi süreci sağladığı için ülkemizde son yıllarda oldukça fazla kişi tarafından tercih ediliyor. 50.000’i aşkın kişi diyaliz tedavisi gördüğü için yöntemin gelişmesi hastalar için de oldukça avantajlı bir durum.

Genel olarak diyaliz tedavisi merkezde haftada 3 gün ve 4 saat süreyle seanslar olarak uygulanır. Yolda geçen zaman da bu süreye dahil edildiğinde hastalar için seans günü başka hiçbir şey yapamadıkları bir gün olur. Bu sebeple günlük hayatlarını da bu durum zorlar.

Evde tedavi sürecine başladığınızda seanslar haftada 3 gün ve 8 saat olarak planlanabilir. Hasta günleri ve saati kendi seçer. Gündüz ya da gece seans yapabilirsiniz. Bu sebeple günlük hayatınız daha az etkilenir. Özellikle çalışan kişiler için evde tedavi yöntemi bu sebeple daha avantajlıdır. Seans süresi 8 saate çıktığında tedavi daha etkili hale gelir.

Diyaliz makinesi yapay böbrek etkisi görür ve kişinin kanının tamamen temizlenmesini sağlar. Tedavi sırasında damar yoluyla hastanın kanı dışarı alınır ve özel filtrelerden geçirilerek temizlenir. Sonrasında temizlenen kan yeniden damar yoluyla vücuda geri verilir.

Evde Hemodiyaliz Tedavisine Hazırlık

Evde diyaliz tedavisi için ilk olarak uzman doktor muayene eder ve onay verirse süreç başlar. Onay geldiğinde siz ve size yardımcı olacak bir yakınınız varsa 3 veya 4 hafta süren bir kursa yazılmanız gerekir. Kursu tamamladığınızda tedavi süreci için hazır olursunuz.

Diyaliz tedavisi için gerekli olan ekipmanlar evinizde belirlediğiniz alana kurulur. Bu alanda her zaman doktorunuzu kolay bir şekilde arayabilmeniz için telefon olmalıdır. Ayrıca diyaliz makinesini kolay bir şekilde bağlayabileceğiniz priz bulunmalıdır. Su arıtma sistemi de kurulduktan sonra tedaviye başlamak için her şey hazır olur.

Tedavi süresince dışarı alınan kan çok fazla miktarda suyla temas ettiği için arıtılmış saf su kullanmak oldukça önemlidir. Minik boyutlarda bir su arıtma sistemi tedavi boyunca işinize yarar. Tedavi için evinizde ayrı bir oda ayırmanıza gerek olmaz. Yatak odanıza ya da yemek odanıza kurulabilir.

Gündüz ve gece seans olabileceği için eğer yatak odanıza kurdurursanız gece siz uyurken makineye bağlanabilirsiniz. Bu sayede hem 8 saat seans süresi tamamlanmış olur hem de günlük hayatınız çok daha az etkilenir. 8 saat diyaliz makinesi için ideal süredir. Seans süresi ne kadar kısalırsa hastaların tedaviden sonra o kadar bitkin olduğu gözlemlenmiştir.

Evde Hemodiyaliz Eğitimi

Her hasta evde hemodiyaliz tedavisi olmak için ilk olarak eğitim almalıdır. Eğitimi yalnızca kendiniz alabilir ya da evde size yardımcı olacak biri varsa yardımcı olacak kişi de alabilir.

Eğitimde ilk olarak böbrek yetmezliğinin ne olduğu ve böbreklerin nasıl çalıştığına dair bilgi edinirsiniz. Daha sonra diyaliz makinesini tanımak amacıyla teknik konular, nasıl çalıştığı gibi konular işlenir.

Evde tedavi süresince kan basıncı, ateş ve nabız nasıl ölçülür bunu öğrenirsiniz. Diyaliz nasıl başlatılır nasıl bitirilir, diyaliz öncesi kan alımı ve sonrası kan alımı, diyaliz acil sonlandırılması gerekiyorsa ne yapılmalı gibi sizin için önemli olan her konuda eğitim alırsınız.

Örneğin evde ani bir elektrik kesintisi olursa ne yapmalısınız kursta bunu öğrenirsiniz. Su arıtma sistemi için nasıl kullanmanız gerektiğini, nasıl dezenfekte etmeniz gerektiğini öğrenirsiniz. Diyaliz makinesinin temizlenmesi de oldukça önemlidir. Tedavi boyunca ihtiyacınız olan hijyeni nasıl koruyacağınız size kursta uzman kişiler tarafından detaylı şekilde öğretilir

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.