SON DAKİKA
Hava Durumu

İngiltere Turist Vizesi Nasıl Alınıyor?

İngiltere Turist Vizesi Nasıl Alınıyor?

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2023 12:19
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2023 12:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
İngiltere Turist Vizesi Nasıl Alınıyor?

İngiltere Turist Vizesi Nasıl Alınıyor?

 

İngiltere turistik vize, İngiltere’ye turistik gezi amacıyla seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının başvurması gereken vizedir. Kısa süreli İngiltere vizelerinden biri olan bu İngiltere turistik vizesi ile İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ya giriş yapılabilmektedir. Bu vize, İngiltere standart ziyaretçi vize türüne dâhil edilmektedir. İngiltere’ye gezmek, tatil yapmak, eğitim görmek, aile ve arkadaş ziyaretleri için giriş yapmak isteyenler standart ziyaretçi vizesine başvuru yapmalıdırlar. İngiltere ziyaretçi vizesinin kapsadığı başlıca vize türleri şunlardır:

İngiltere Turistik Vizesi İngiltere Aile Ziyareti Vizesi İngiltere Ticari Vize İngiltere Tıbbi Tedavi Vizesi

İngiltere Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere turistik vize almak isteyenler, standart ziyaretçi vizesine seyahat tarihinden en az 30 gün, en fazla 90 gün önce başvuru yapmalıdır. İngiltere’ye turistik vize başvuruları vize danışmanlık merkezlerinden veya İngiltere konsolosluğunun resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yapmadan önce İngiltere turist vizesi için gerekli belgeler hazırlanmalıdır. Daha sonra konsolosluğun resmi web sitesinde vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Vize başvuru formu doldurulduktan sonra bilgisayardan çıktısı alınmalıdır. Daha sonra yine konsolosluğun resmi web sitesinde yer alan ödeme kanalları üzerinden vize ücreti ödenmeli, onun da bilgisayardan çıktısı alınmalıdır. İngiltere turistik vize ücreti ödendikten sonra konsolosluktan vize randevusu alınmalıdır. Vize randevusunda parmak izi ve biyometrik fotoğraf verilecektir, aynı zamanda vize için istenen belgeler de randevu günü teslim edilecektir. Vize onayında herhangi bir sorun yaşamamak için vize randevusuna zamanında gitmek ve belgeleri hatasız ve eksiksiz teslim etmek çok önemlidir. İngiltere turistik vize için istenen tüm belgeler, vize danışmanlık merkezlerinden veya İngiltere konsolosluğunun resmi web sitesi üzerinden öğrenilebilir.

İngiltere Turistik Vize için İstenen Belgeler

Pasaport Vize başvuru formu Nüfus cüzdanı fotokopisi Nüfus kayıt örneği 2 adet biyometrik fotoğraf Banka hesap dökümleri Seyahat sağlık sigortası Uçak ve otel rezervasyonları SGK’lı çalışanlar için hizmet dökümü, maaş bordrosu Şirket sahibi olanlar için şirket bilgileri, vergi beyanı, banka hesap dökümleri Emekliler için maaş bilgileri ve banka hesap dökümleri Çalışmayanlar için gelir bilgileri, varsa kira gelir belgesi vb. Öğrenciler için öğrenci belgesi, banka hesap dekontları.

İngiltere Turistik Vize Ücretleri

Kısa süreli İngiltere turist vizesi (6 aya kadar, tek veya çoklu giriş) 129 dolar Uzun süreli İngiltere turist vizesi (2 yıla kadar geçerli) 485 dolar Uzun süreli İngiltere turist vizesi (5 yıla kadar geçerli) 864 dolar Uzun süreli İngiltere turist vizesi (10 yıla kadar geçerli) 1079 dolar Akademik ziyaret vizesi – (6 aydan fazla 12 aya kadar) 258 dolar Aile ziyareti vizesi 129 dolar Aile birleşimi vizesi 129 dolar Özel tıbbi tedavi vizesi (6 aydan 11 aya kadar) 258 dolar Gezi turları vizesi (yalnızca Birleşik Krallık) 129 dolar

Daha detaylı bilgi için bakınız: https://www.vizemerkezi.com/ingiltere/ingiltere-vize-islemleri/ingiltere-turist-vizesi

İngiltere Turistik Vize Kaç Günde Alınır?

İngiltere Konsolosluğu İngiltere turist vizesi işlemlerini yaklaşık 3 hafta içinde tamamlamaktadır. Konsolosluğa yapılan vize başvurularının yoğunluğuna göre bu süre uzayabilmektedir. Özellikle resmi tatillerde, fuar zamanlarında ve bayramlarda vize onay işlemleri daha uzun sürmektedir. Bu yüzden İngiltere turist vizesi başvurusu yaparken başvuru tarihlerine dikkat etmek önem arz etmektedir. İngiltere konsolosluğu, acil vize başvuruları için ekspres vize hizmeti vermektedir. Bu hizmeti satın alarak İngiltere turist vizesi onay işlemleri yaklaşık 1 hafta gibi çok daha kısa sürelerde tamamlanmaktadır. İngiltere turist vizesi ile ilgili başvuru şartlarını ve başvurabileceğiniz ek vize hizmetleri hakkında daha detaylı bilgilere vize başvuru merkezlerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.