SON DAKİKA
Hava Durumu

GALVANİZ SAC NEDİR, NASIL YAPILIR?

GALVANİZ SAC NEDİR, NASIL YAPILIR?

Haber Giriş Tarihi: 23.12.2022 12:01
Haber Güncellenme Tarihi: 23.12.2022 12:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
GALVANİZ SAC NEDİR, NASIL YAPILIR?

GALVANİZ SAC NEDİR, NASIL YAPILIR?

Galvaniz saç, metalin çinkoyla kaplanması suretiyle oluşturulan yapı malzemesidir. Burada amaç, çeşitli sebeplerden dolayı zaman içinde metalin aşınma riskinin ortadan kaldırılmasıdır. Galvaniz, sağlam ve dayanıklı yapısı itibariyle sac yüzeyinde oluşabilecek olumsuzlukları önleyici etkiye sahiptir. Bu şekilde elde edilen sistem, ıslık ve nemli her türlü yüzeye kolaylıkla uygulanabilir, uzun yıllar sorunsuz olarak fonksiyonel şekilde kullanılabilir. Galvaniz sacın herhangi bir alternatifi yoktur.

Ürün, çeliğin 450-455 derece sıcaklıkta erimiş çinkoya batırılıp kaplanmasıyla elde edilir. Çeşitli aşamalardan geçirilerek üretilen sistem, istenen ölçülerde kesilerek uygulama alanlarına monte edilebilir.

Galvaniz Sac Kullanım Alanları

Dayanıklı ve uzun ömürlü yapısı dolayısıyla galvaniz sac birçok alanda kullanılabilen bir malzemedir. Yapı/inşaat sektörü başta olmak üzere beyaz eşya üretiminde, otomotiv sektöründe, depolama, raf ve havalandırma ünitelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Islak ve nemli zeminler, metal eşyalara çok fazla zarar veren alanlardır. Yüksek neme ve ıslaklığa maruz kalan demir ürünler zaman içinde korozyona uğrar, yavaş yavaş direncini kaybeder. Bu nedenle metallere giydirilecek galvaniz ile metalin özelliği korunarak direnci arttırılır. Galvaniz kaplama sayesinde metal eşyalar, fonksiyonlarını yüksek performanslı şekilde yerine getirir.  Galvaniz sac ile alçıpan profilleri üretimi yapılmaktadır.

Galvaniz sac, uygun biçimlendirme yapılarak çatı kaplamada kullanılabilir. Binaların iç yüzeylerinde ya da dış yan kısımlarında sandviç panel olarak da kullanılabilir. Uzun ömürlü olduğu için birçok beyaz eşyanın üretimi yine bu sistemle yapılır. Otomotiv sektöründe araçların iç ve dış parçalarının üretiminde galvaniz sac kullanılır.

Kullanım alanının genişlemesi dolayısıyla ihtiyaçlara gerektiği gibi cevap verebilmek adına günümüzde çok farklı teknik özelliklere sahip galvaniz sac modeli üretilmektedir. Genelde standart ve rulo şekilde karşımıza çıkan sistemin istenen ölçülerde üretimi yapıldığı için, piyasada çeşitli alanlarda kullanılmak üzere farklı galvaniz sac modelleri bulunur.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.