SON DAKİKA
Hava Durumu

Fatiha Suresi

Fatiha Suresi

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2023 13:46
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2023 13:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
Fatiha Suresi

Fatiha Suresi

Fatiha Suresi, Kuran-ı Kerim'in ilk surelerinden biri ve tüm surelerin lideri olarak kabul edilir. İslam inancına göre, melekler ve insanlar başlangıçta sonsuz bir saygıyla Fatiha Suresi'nden günlük ibadet için söz alıyorlardı. Diğer sure ve surelerin sonunda Fatiha Suresi yer almaktadır. Çoğu insan tarafından en önemli sure olarak kabul edilen bu sure, tüm müslümanlara önemli bir şartı öğretmektedir. Sure içinde Allah'ın sonsuz gücü hakkında çok şey öğretir.

Sure başlangıçta Müminlerin Rabbleri olan Allah'a selam ile başlar. Ardından sure aynı Allah'a hamd olsun tarzındaki bir üslupla devam eder. Böylece kulun Allah'a sonsuz saygısının anlatıldığı görülmektedir. Sonsuz gücüne inandıkları Allaha imanlarının karşılığı olarak bu ambargo edilen sonsuz saygı ve tam teslimiyet arz edilmektedir. Bu sayede imanlarının Allah'a daha yakın olacak şekilde zenginleştiği görülmektedir.

Fatiha Suresi’nde; Allah'ın sadece kendisine ibadet edilmesi gerektiği vurgulanmakta ve bu gerçeğin görülmesi için davet edilenlerin, dünyada ve ahirette mükafatları olacağının gösterilmesi arz edilmektedir. Ehl-i kitabın, Kuran'a davet edildiğini ve müminlerin bu davete uyması gerektiğinin altı çizilmektedir.

Fatiha Suresi Teması

Ana tema olarak Fatiha Suresi; her hangi bir imtihana tabi tutulmadan Allah'a teslim olmanın çok önemli olduğunu öğretmektedir. Sure, her iki dünyada da Allah'ın kudretli ve adil olduğunu kapsar. Gerçekten mümin olan kişiler, Allah'ın sözüne uyup bütün emirlerine bağlı kalacaklardır. Sure, Allah'a karşı kişinin sonsuz saygısının alametlerini de vermektedir.

Fatiha Suresi büyük bir içtenlik ve sadakatle okunduğunda, bu mübarek sureyi her birinin hayatının bir parçası olması gerektiği gerçeği anlaşılmaktadır. Her müslüman bu sureyi sürekli okumalı ve anlamalıdır. Asıl yol her zaman niyet olmalı ve sağlam bir karakter oluşturmak için sürekli değişmelidir. Sadece Fatiha Suresi’nin, günlük yaşamımızdaki öneminin farkında olan müminler, tüm emirlere uymalı ve sonunda Allah'ın izniyle başarıya ulaşmalıdır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.