SON DAKİKA
Hava Durumu

Vali Yavuz Kocaeli’nin Sembollerinden olan Halkevi Binası’nda İncelemelerde Bulundu

Vali Yavuz Kocaeli’nin Sembollerinden olan Halkevi Binası’nda İncelemelerde Bulundu

Haber Giriş Tarihi: 17.10.2023 21:36
Haber Güncellenme Tarihi: 17.10.2023 21:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
Vali Yavuz Kocaeli’nin Sembollerinden olan Halkevi Binası’nda İncelemelerde Bulundu

Vali Yavuz Kocaeli’nin Sembollerinden olan Halkevi Binası’nda İncelemelerde Bulundu

1937’den buyana ilimize önemli hizmetler sunan ve ilimizin sembolü olan İzmit Halkevi Binasının restorasyon ihale süreci Vali Seddar Yavuz’un koordinesinde tamamlandıktan sonra aslına uygun biçimde restorasyon çalışmalarına başlanılmıştır. Halkevi binası tarihi olarak Ankara ve Adana’dan sonra 3.bina olma özelliği taşıyan bu bina yapıldığından bu yana zaman içerisinde çeşitli kurum ve kuruluşlarca kullanılmıştır.

2024 yılı Mayıs ayı içinde tamamlanması planlanan binada restorasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Bu bağlamda restore sonrası gençlik merkezi olarak hizmet verecek olan tarihi binayı Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ferit Çakır, YİKOB Müdür V. Emrah Çalış ve basın mensuplarıyla birlikte gezen Vali Seddar Yavuz, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgiler alarak incelemelerde bulundu.

‘’Gençlerimize Bir Gençlik Merkezi Olarak Armağan Etmek İstiyoruz’’

Vali Seddar Yavuz, binanın yeniden Kocaeli’ye, gençlerimize kazandırılmasının kendisine nasip olduğundan bahsettiği konuşmasında ‘’Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlamaya hazırlanıyoruz. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi rahmet minnet ve şükranla yâd ediyoruz. Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarını, geçmişte yapılmış binaları dahil olmak üzere her türlü değerini önemsiyor, onları korumaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya gayret ediyoruz. İçinde bulunduğumuz bina da bunlardan bir tanesi. Burayı restore ederek ve güçlendirerek gençlerimize bir Gençlik Merkezi olarak armağan etmek istiyoruz. Uzun bir yoldan geldiğimizi hepiniz biliyorsunuz. Birçok arkadaşımızın ve valilerimizin hayali olmakla birlikte bu hayali gerçekleştirmek bize nasip oldu.’’

‘’Simülasyonlardan Sonra Restorasyon Kararı Aldık’’

Beklenmedik süreçlerle de karşılaşılabildiğinden bahseden Vali Seddar Yavuz ‘’İnşallah 2024 yılı Mayıs ayı içerisinde burayı hizmete açarak gençlerimizin burada kültürel faaliyetler yapabileceği, konuları tartışabilecekleri, ülkemizin geleceğine katkı sunacakları bir Gençlik Merkezi haline dönüştürmüş olacağız. Gebze Teknik Üniversitemizin ilgili fakültesinin hocaları ile birlikte süreci yönettik. Baştan itibaren kıymetli hocam ve diğer hocalarımız bu binanın güçlendirilmesi ve restore edilmesi halinde depreme dayanıklı olup olamayacağına dair simülasyonlar yaptılar, bu simülasyonlardan sonra zaten biz restorasyon kararı aldık. Nitekim binayı tüm sıvasından arındırdıktan sonra çatlakların var olduğunu gördük. Zemin döşemesinde ön göremediğimiz değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Özellikle üst katta binanın iç duvarlarında güçlendirmeler gerçekleştirdik, zemin değişikliği yaptık ve nitekim biraz önce size de gösterdiğim gibi binanın ana taşıyıcıları olmamakla birlikte bazı kolonların da çelikle güçlendirilmesi yapılmasının uygun olacağını değerlendirdik.‘’ diyerek sürecin uzamadan hedeflenen zaman diliminde tamamlanacağını belirtti.

‘’Halkevi Binasını 2024 Mayıs Ayı İçerisinde Teslim Almayı Planlıyoruz’’

Planlanan süreç bittikten sonra Halkevi binasının özellikle önemli bir lokasyon olacağından bahseden Vali Seddar Yavuz ‘’Bu binayı biz 2024 Mayıs ayı içerisinde teslim almayı planlıyoruz ve bitirdikten sonra da gençlerimizin böylesine güzel bir lokasyonda her türlü ses kayıt cihazlarıyla donanmış kareoke odasından, çeşitli tartışma programlarını, piyes, tiyatro gibi faaliyetlerinin gerçekleşebileceği güzel bir alan kazandırmış olacağız.’’

Emeği, katkısı olan herkese teşekkür eden Vali Yavuz: “Güçlendirme ve restorasyon sürecinin başından beri desteklerini aldığımız başta Gebze Teknik Üniversitesi Rektörümüze, kıymetli hocalarımıza, YİKOB'da birlikte çalıştığım çalışma arkadaşlarıma ve işi yapan firmanın tüm çalışanlarına, teknik ekibimize, binanın hizmete kazandırması noktasında gayretlerini ve katkılarını esirgemeyen basın mensubu arkadaşlarıma ve emeği geçen tüm kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum.” diyerek Cumhuriyetimizin 100. Yılında geleceğimizin teminatı olan gençlerimize kazandırılacak Gençlik Merkezinin şimdiden hayırlı olmasını diledi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.