SON DAKİKA
Hava Durumu

Kandıra Kerpe’de çifte heyecan

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kerpe’de Mavi Bayrağı dalgalandırırken Miço Kadınlar Plajı’nın da tanıtımını yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 20.08.2016 17:54
Haber Güncellenme Tarihi: 20.08.2016 17:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
Kandıra Kerpe’de çifte heyecan
 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kerpe’de Mavi Bayrağı dalgalandırırken Miço Kadınlar Plajı’nın da tanıtımını yaptı.
 
Kandıra Kerpe’de çifte heyecan
 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli sahillerini halkla açmak amacıyla sürdürdüğü çalışmalar meyvelerini veriyor. Kandıra sahillerinde yapılan sahil düzenleme çalışmalarıyla oluşturulan plajlar binlerce vatandaşın gözde tatil yeri haline geldi. Sahillerin düzenlenmesinden dolayı cazibesi artan plajlara halkın talebi giderek artarken denizler de Mavi Bayrakla taçlanıyor. Karamürsel Altınkemer Halk Plajı ve Kandıra Cebeci Halk Plajı’nın ardından bu yıl Kandıra Kerpe Halk Plajı’nda da Mavi Bayrak aldı. Mavi Bayrağın göndere çekilmesinin ardından da yine Kerpe’de yer alan Miço Kadınlar Plajı’nın tanıtımını yapıldı.
MAVİ BAYRAK TÖRENİ
Kerpe’de sahilinde gerçekleştirilen Mavi Bayrak törenine Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kandıra Kaymakamı İsmail Çiçek, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, AK Parti Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz ve vatandaşlar katıldı. Kandıra’nın 2004 yılından itibaren yapılan çalışmalarla bugünlere geldiğini belirten Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Kocaeli’nin sanayi kenti olma yanında turizmiyle de öne çıkan bir kent olduğunu söyledi. Kandıra Kaymakamı İsmail Çiçek de konuşmasında “Karadeniz’in en güzel sahili Miço Koyu’nu kadınlara özel plaj yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyorum. Her şey milletimiz için” dedi.
 
NAMAZGAN BARAJI’YLA SU SORUNUNU ÇÖZDÜK
Kerpe’nin Mavi Bayrakla taçlandığını belirten Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “Mavi Bayrak almanın 33 kriteri var. Bunlardan biri eksik olduğu zaman Mavi Bayrağı alamazsınız. Mavi Bayrak uluslar arası bir işaret. Bu bayrağın olduğu yerlerde hiç tereddüt etmeden denize girebilirsiniz. Temiz, sağlıklı bir yer demek. Birinci Mavi Bayrağımız Altınkemer, ikincisi Cebeci Kerpe’de üçüncü Mavi Bayraklı plajımız. Mavi Bayrağın gerektirdiği bütün şartları koruyacağız. Yaşadığımız çevreyi ne kadar güzelleştirirsek o kadar değer kazanıyor. Sahillerimiz Avrupa’nın sahillerinden daha güzel olacak. Altyapıyı bitirdik. Sahillerdeki en büyük şikayet susuzluktu. Kandıra’da yaptığımız Namazgah Barajı’yla bu sorunu çözdük. İçme suyu ve arıtma tesislerini de yaptık. Kandıra’da 24 saat kesintisiz su akıyor. Sahildeki yerleşim yerlerinin kanalizasyon ve kollektör sistemlerini yaptık. Atıksu arıtma tesisimizi inşa ettik. Atıksular buralarda arıtılıyor, bir gram atıksu denize gitmiyor. Verirsek zaten Mavi Bayrak alamayız. Atıttığımız atık suyu satıyoruz. Gri su dediğimiz bu suyu TÜPRAŞ’a vererek yılda 6 milyon 500 bin lira kazanıyoruz. Onlarda bu suyu proses suyu olarak kullanıyor.”
 
DUBLE YOL
“Kandıra yolumuzun ihalesi yapıldı. 2018 yılının sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Karayolları bu yolumuzu duble yol haline getiriyor. Bölüm bölüm yapılarak hizmete girecek. Bu bölgede atmamız gereken bir adım daha var. Bu yerleşim yerlerine doğalgaz gelmesi için Kandıra Belediye Başkanımızla ve İZGAZ’la görüşmelerimizi yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda doğalgazı da buralara ulaştıracağız. Doğal güzellikler geri kazanıyoruz. Bu güzelliklere hep beraber sahip çıkalım. Sadece hanımlara ait bir plaj oluşturduk. Dünyanın en güzel plajlarından biri” dedi.
 
YEREL YÖNETİMLERİN BAŞARISI TAKDİRE ŞAYAN
Geçen 15 yıla bakıldığında sosyal yaşamdan ekonomiye, sağlığa bakıldığında Türkiye’nin yükselen bir değer olduğunun altını çizen Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu “Bu yükselişin hayata geçmesi yönünde yerel yönetimlerin başarısı takdire şayan. Kocaeli hava kirliğinin olduğu kötü kokan körfeze sahip bir yerdi. Yapılan yatırımlarla körfez artık doğal bir akvaryum haline geldi. Bizim bu yapılan hizmetler sahip çıkma, kurallara uyma bilincine ihtiyacımız var. Bu şehir artık sadece sanayi ve ticaret şehri değil. Kocaeli  sağlık, kültür ve spor turizminin yapıldığı bir yer haline geldi” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Kerpe Halk Plajı mavi bayrağı protokol tarafından göndere çekildi. 
 
BANDO EŞLİĞİNDE MİÇO PLAJI’NA YÜRÜDÜLER
Daha sonra yürüyerek bando eşliğinde Miço Kadınlar Plajı’na geçildi. Burada konuşan Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu plajının talebinin bütün kadınlardan geldiğini ifade etti. Milletvekili Katırcıoğlu “kadınlar rahatça tatil yapabilecekler, sosyalleşebilecekleri bir yer talep etti başkanımızdan. O da aklın talebi doğrultusunda bu projeyi gerçekleştirdi” dedi. Başkan Karaosmanoğlu’da “Buradaki kanalda su bisikletleri, gondollar dolaşacak. Kardeşlerimiz burada rahatça dinlenecek, spor yapacak. Burada yürüyüş yolları olacak. Burası tamamen dinlenme alanı. Sosyal tesislerle donatılacak. Hanımlarımızı değer veriyoruz. Her şeyin en güzelinin onlara ait olduğuna inanıyorum” dedi. 
 
ÜÇ MAVİ BAYRAK BİRDEN
Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, bu yazın başında Türkiye’de 2016 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıklamıştı. Böylece Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin iki halk plajında dalgalanan Mavi BayrakIı plajına bir tane daha eklenmişti. 2016 yılında Kandıra Cebeci Halk Plajı ve Karamürsel Altınkemer Halk Plajları mavi bayraklarını korurken Kandıra Kerpe Plajı da bu yıl mavi bayrak almaya hak kazandı.
2012’DEN BU YANA DALGALANIYOR
Mavi Bayrak sayısının çok olması, aynı zamanda plajların mikrobiyolojik açıdan temiz ve çevre yönetimi yönünden duyarlı olunduğunu belgeliyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi’nin temizlenmesi için yaptığı çalışmaların meyvesi olarak 2012 yılında Karamürsel Altınkemer Halk Plajı ile ilk mavi bayrağını aldı. 2013 yılında ikinci mavi bayrağını da Kandıra Cebeci Halk Plajı ile alan Büyükşehir Belediyesi, 2015’te de bu iki mavi bayrağı korudu. 2016 yılında ise Mavi Bayrak Jürisi tarafından Kandıra Kerpe Plajı da mavi bayrağa layık görüldü.
MAVİ BAYRAK ULUSLARARASI PRESTİJ
15 gün ara ile sezon süresince yapılan deniz suyu analizleri, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulması, su sporları ile yüzme alanının ayrılması, acil durum planı, çevre yönetimi ve engelliler için olanakları içeren kriterleri ile Mavi Bayrak; tatil programı yapanların ve aynı zamanda tur operatörlerinin aradığı bir eko-etiket. Bu özelliği ile turizm sektöründe ve uluslararası turizm pazarında Mavi Bayrağın ayrı bir yeri bulunuyor.
 
MİÇO KADINLAR PLAJI
Darıca Bayramoğlu Plajı’nın kadınlara tahsis edilmesinin ardından, aynı özelliklerde ve etap etap yapılacak Kerpe Miço Koyu da kadınların kullanımına açıldı. 81 dönümlük Miço Koyu etap etap kadınların özel bir yaşam alanı olarak yapılacak. Etrafı çevrilerek otopark, soyunma kabinleri, tuvalet, yürüyüş parkurları yapılan Miço Koyu Kadınlar Plajı’nda spor alanları, sosyal donatılar ve geleceğe dönük birçok yenilik de olacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.