SON DAKİKA
Hava Durumu

Büyükşehir’den 41 çiftçiye, 41 anahtar teslim sera

Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin daha verimli üretim alması amacı ile yüzde 50 hibe destekli 41 çiftçiye 41 sera desteği yapacak.

Haber Giriş Tarihi: 24.08.2016 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 24.08.2016 11:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
Büyükşehir’den 41 çiftçiye, 41 anahtar teslim sera
 Büyükşehir Belediyesi, çiftçilerin daha verimli üretim alması amacı ile yüzde 50 hibe destekli 41 çiftçiye 41 sera desteği yapacak.
 
Büyükşehir’den 41 çiftçiye, 41 anahtar teslim sera
 
 
 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Dairesi Başkanlığı, seracılığı geliştirme projesi kapsamında, 41 Sera Projesi’ni başlattı. 41 Sera Projesi ile Kocaeli’de bulunan çiftçilere 41 adet sera baştan sona anahtar teslimi yapılarak verilecek. Örnek proje ile çiftçilerin gelirini artırmak, yaşam kalitesini iyileştirmek, seracılık yapan üreticilerin modern seralarda az masrafla, sağlıklı ve pazar değeri yüksek ürünlerin üretilmesini teşvik etmek amaçlanıyor. Başvurular 7 Eylül Salı gününe kadar devam edecek. 
 
 
 
KOCAELİ’DE SERCALILIK YAPAN ÇİFTÇİLERE
 
Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen projede, Kocaeli’de çiftçilik faaliyeti gösteren ve daha önceden de seracılık deneyimi olan çiftçilere sera teslimi yapılacak. Yüzde 50 hibe destek programı olarak gerçekleştirilecek seralar öncelikli olarak eğitim almış veya Kocaeli ili sınırlarında seracılık yapan çiftçilere verilecek.
 
 
 
ANAHTAR TESLİMİ VERİLECEK
 
Kırsal ve Tarımsal Alanlar Şube Müdürlüğü tarafından talep edilen belgeler ile başvuruda bulunan çiftçiler anahtar teslim sera sahibi olacak. Anahtar teslim verilen seralar, 320 metre kare alan içerisinde yapılacak. Seralar çelik kontrüksüyon, demonte malzeme, yan ve tepe havalandırma, 3 metre oluk altı yüksekliği şeklinde olacak. Yüzde 50 hibe desteği ile alınacak seraların Tarım Kredi Kooperatif üyeliği şartı ile çiftçilere kooperatif tarafından taksitlendirilerek ödeme planı ile karşılanması da sağlanacak.
 
 
 
TEŞVİK AMAÇLANIYOR
 
41 Sera Projesi’nde havalandırması uygun olmayan basit usül yüksek tünel bükme demirden yapılmış seralardan modern, havalanması ve bakımı daha kolay olan demonte çelik konstrüksiyon yüksek sera sistemine geçiş sağlanacak. Ayrıca yerel su kaynaklarının değerlendirilmesi, üretimin ve istihdamın arttırılması amacı ile seracılığı teşvik edilecek.
 
 
 
BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR
 
Büyükşehir Belediyesi Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Kuruluşları Dairesi Başkanlığı Kırsal ve Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü tarafından alınan başvurular devam ediyor. 7 Eylül 2016 tarihinde sona erecek başvurular için çiftçilerin eksiksiz evrak ile müracaat etmesi gerekiyor. Çiftçilerden, diploma fotokopisi, gelir beyannamesi, ikametgah belgesi, tapu üzerine sera krokisi, tapu veya muhtarlık muvafakatnamesi, üyelik belgesi ( ziraat odası üyeliği / tarım kredi koop. / pazarcılar odası ), vukuatlı nüfus kayıt örneği, adli sicil kaydı isteniyor.
 
 
 
BÜYÜKŞEHİR’DEN TAM DESTEK
 
Kocaeli genelinde yaklaşık 7 bin adet yüksek tünel sera bulunuyor. İlimizde seralarının yüzde 90’ı 1000 metrekare ve altında alana sahip. Kocaeli genelinde 2015 Aralık ayında etkili olan kar yağışı ve rüzgâr sebebiyle yaklaşık olarak 1500 adet seranın naylonu kullanılamaz hale geldiği tespit edildi. Seraları zarar gören çiftçilere yeni sera yapımını teşvik etmek amacıyla malzeme yardımı yapıldı. Seranın bulunduğu arazi tapu fotokopisi, Ziraat Odası üyelik belgesi gibi istenilen evrakları getiren 470 çiftçiye 884 top sera naylonu 2016 Mart ayında dağıtıldı.
 
 
 
SERACILIĞIN YARARLARI
 
Seracılık yapılan üretim yılında 4 mevsim ürün yetiştirilmesine imkan veriyor. Ayrıca kontrol edilebilir bir alan olması sebebiyle hastalık ile mücadele de daha kolay oluyor, Birim alandan daha az masrafla daha fazla ürün elde edilmesi gibi avantajlar sağlıyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.