SON DAKİKA
Hava Durumu

ŞEHİT KÜTÜPHANESİ MİTİNG HAVASINDA AÇILDI

ŞEHİT KÜTÜPHANESİ MİTİNG HAVASINDA AÇILDI

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2023 08:16
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2023 08:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
ŞEHİT KÜTÜPHANESİ MİTİNG HAVASINDA AÇILDI

Körfez’de yayınlanan ‘Bizim Gazete’ isimli gazetenin yetkililerinden Gazeteci Mustafa Eranıl; Türkiye genelinde şehitler adına açtığı kütüphanenin 21.’sini, 1995 yılında terör örgütü PKK tarafından şehit edilen ve kabri Körfez’de bulunan Piyade Çavuş Şehit Bilgin Varlı adına açtı. Körfez Yarımca Anadolu Lisesi bünyesinde açılışı yapılan ‘Şehit Bilgin Varlı Kütüphanesi’nin açılışı, katılımın yoğun olması nedeniyle adede miting havasında gerçekleştirildi. Toplam 6 bin kitabın yer aldığı kütüphanede şehidimize ait çok sayıda bilgi, belge, fotoğraftan oluşan Şehit Köşesi ’de yer alıyor.

TÖREN DÜZENLENDİ

Şehit Bilgin Varlı Kütüphanesi’nin açılışı nedeniyle bir program düzenlendi. Saygı duruşu gerçekleştirildi; İstiklal Marşı okundu ve Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunuldu. Şehidimiz ile ilgili hazırlanan sinevizyon gösterisini izleyenler; duygusal anlar yaşadı ve gözyaşlarını tutamadılar. Programın açılış konuşmasını yapan Yarımca Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Aydemir, okul hakkında bilgi verdi; okula kütüphane kazandıran Gazeteci Mustafa Eranıl’a teşekkür ettiğini belirtti.

Körfez Milli Eğitim Müdürü Segülen Kurt ise yaptığı konuşmada,  Körfez’de ki okullarda ki kütüphanelere şehitlerimizin ismini vermeye devam edeceklerini belirterek; Şehit Bilgin Varlı Kütüphanesi’nin kurulumunu sağlayan Gazeteci-Yazar Mustafa Eranıl’a teşekkür ettiğini belirtti. Yeni kütüphanelerin kurulumunun sağlanması için herkesi Gazeteci Mustafa Eranıl’ın başlatmış olduğu kitap toplama projesine destek vermeye davet etti. Şehitlerimizin adını yaşatmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi.

SÖĞÜT, “ŞEHİDLERİN ADINI YAŞATMAK ÖNEMLİ’

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ise yaptığı konuşmada, kütüphanelerin önemine değindi. Kütüphane kurulumu için çalışan ve bu güne kadar 250 bin kitap toplayan Gazeteci Mustafa Eranıl’a teşekkür ettiğini belirten Söğüt, “Bu gerçekten çok güzel bir hizmet. Bu hizmete imza atan, çalışan Gazeteci Mustafa Eranıl’a teşekkür ediyorum. Kurulan kütüphanelerle şehitlerimizin adı yaşatılmış oluyor; hem de neslimizi kitaplarla buluşturmuş oluyoruz. Bu takdir edilecek bir davranıştır. Şehitlerimizin adının yaşatılması, öğrencilerinde milli ve manevi değerlerimiz hakkında farkındalık sağlaması amacıyla bu tür çalışmaların yapılması önemli. Şehidimizin adının yaşatıldığı bu kütüphane, gelecek nesillerimize kılavuz olacak” dedi.

KAYMAKAM, EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİM’

Körfez Kaymakamı Uğur Kalkar ise, kütüphanenin kurulumunda emeği geçenlere teşekkür ettiğini belirterek, şehitliğin önemine değindi, kitapların ehemmiyetinden bahsetti. Kütüphanenin hayatımızdaki yerine değindi. Kalkar, ‘Şehitlerimizin adının kütüphanelerde yaşatılması önemlidir. Şehitlerimiz hem unutulmuyor; hem de yeni neslimiz kitaplarla tanışmış oluyor. Kütüphanelerin kurulmasına; kurulan kütüphanelere şehitlerin isimlerinin verilmesine öncülük yapan Gazeteci Mustafa Eranıl’a teşekkür ediyorum.’ dedi.

KÖRFEZ AKIN ETTİ, BİN KİŞİDEN FAZLA KATILIM OLDU

Şehit Bilgin Varlı Kütüphanesi’nin açılışına, toplumun her kesimini temsil eden yöneticiler ve başkanlar katıldı. Programa; Körfez Kaymakamı Uğur Kalkar; Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt; Körfez Cumhuriyet Başsavcısı Ali Mesut Kavak, Körfez Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Hüseyin Erarslan, Körfez Emniyet Müdürü Abdullah Tırpan,  Körfez Müftüsü Muhammed Aydın, Körfez Milli Eğitim Müdürü Sergülen Kurt, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, Körfez Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı vekili Hakan Tatlı, Körfez Şoförler Odası Başkanı Ali Karadeniz, Kent Konseyi Başkanı Nazmi Akın,   Şehidimizin annesi ve yakınları,  Şehit aileleri,  65 dernek başkanı ve yönetimi, Körfez Diş Hastanesi Başhekimi Zehra Coşkun Salih,  4 Vakıf başkanı ve yönetimi, 5 Federasyon Başkanı ve yönetimi, 4 sendika başkanı ve yönetimi, 25 muhtar,  siyasi parti ilçe başkanları ve yönetimi,  daire müdürleri, okul müdürleri, iş adamları, meslek gurubu oda başkanları, meclis üyeleri, akademisyenler, sanayiciler, iş adamları, esnaflar ve yüzlerce kişi katıldı.  Katılımcılara açılış gününün anısına üzerinde Şehit Bilgin Varlı isminin yazılı bulunduğu 1250 adet kalem hediye edildi.

ŞEHİT ANNESİNE PLAKET VERİLDİ

Programda Şehidimiz Bilgin Varlı’nın annesi Tacire Varlı’ya özel, üzerinde şehidimizin resminin ve isminin özel işlemeli plaketi takdim edildi. Ayrıca şehit ailesine Kur’an-ı kerim ve bir adet Türk Bayrak’ı hediye edildi. Daha sonra ise kütüphanenin kurdelesi, protokol mensupları ve şehit aileleri tarafından kesildi. Katılımcılar kütüphaneyi gezerek, yetkililerden bilgi aldılar. Şehidimizin dayısı Avukat Naci Kara ise yaptığı konuşmada; şehidimizin Türk Milliyetçi si olduğunu vurguladı ve duygu dolu bir konuşma yaptı.

DURMAK YOK, KURMAYA DEVAM

Şehit Kütüphanelerin kurulumunu sağlayan Gazeteci Mustafa Eranıl ise, ‘Durmak yok, kütüphane kurmaya’ devam dedi. Eranıl, “Bu projeye 2 buçuk yıl önce başladım. Şu ana kadar 250 bin civarında kitap topladım. Bu gün 21. Kütüphanenin açılışını bin kişinin üzerinde bir katılımla gerçekleştirdik. İki şehidimiz adına iki kütüphane çalışmam daha Körfez’de devam ediyor, birkaç ay içinde bu kütüphanelerin de hizmete girmesini sağlayacağım. Bu güne kadar Yozgat, Kütahya, Trabzon, Mersin, Elazığ, Van, Muş, Malatya gibi ilerimizde kütüphane kurulumuna destek oldum. Son olarak depremden sonra Hatay’da çadırkent içinde de bir kütüphane kurulumunu sağladık. Kitap toplamaya ve kütüphane kurmaya bundan sonra da devam edeceğiz. Yeni neslimizin kitapla tanışması için yeni kütüphanelerin kurulumunu sağlamak için çalışacağım. Kitap desteği vatandaşlarımızdan; kurmak ise bizden. Bu projeyi kitap dostu herkes sahiplendi; Türkiye geneline yayıldı.” dedi.

ERANIL’A ÇİFTE PLAKET

Kütüphanelerin kurulumunu sağlayan Gazeteci Mustafa Eranıl’a, yapmış olduğu çalışmalar ve kurduğu kütüphaneler nedeniyle Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ve Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından plaket verildi. Plaketleri Eranıl’a, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt ve Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü Sergülen Kurt takdim etti ve Eranıl’a başarılar dilediklerini belirttiler.

ŞEHİT BİLGİN VARLI KİMDİR?

07.01.1974 tarihinde Ardahan’da 4 çocuklu ailenin 3’üncü çocukları olarak dünyaya geldi. İlkokulu ve ortaokulu memleketi olan Ardahan’da okudu. 10 yaşında babasını kaybetti. Daha sonra aile büyükleri ile birlikte Kocaeli ’ye yerleşti. Liseyi ise, o dönemdeki ismi Körfez Endüstri Meslek Lisesi olan Esentepe Mahallesi’nde ki Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Özellikle dedesinden aldığı manevi terbiye; aileden aldığı milli duygular; şehidimizin vatan-millet-mukaddesat sevdalı olarak yetişmesini sağladı. Mehmetçik Ocağı; askerlik vazifesi; şehidimizin en değer verdiği değerlerin başında yer alıyordu. Kutsal görev olarak kabul ettiği Mehmetçik ocağına Türk Milleti’nin Şerefli askeri olarak gitmeden önce;  hayatında büyük manevi etkisi olan dedesine, ‘Ben şehit olacağım. ’ diyen şehit piyade Komando Bilgin Varlı, 220. Zırhı Alay 3.’üncü Piyade taburunda vazife yaparken; Bingöl Yayladere Mevkii’nde; vatanı bölmek isteyen hain bölücü terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonda ki çatışmada 14.07.1995 tarihinde şehadet mertebesine ulaşmıştır. Bekâr olan şehidimiz,  binlerce insanın katılımı ile ebedi istirahatgahı olan Körfez Şehitliği’nde defnedildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.