SON DAKİKA
Hava Durumu

  PANDEMİYE RAĞMEN YATIRIMLARINA ARA VERMEYEN POLİSAN YENİ REÇİNE ÜRETİM TESİSİNİN TEMELİNİ ATTI

  PANDEMİYE RAĞMEN YATIRIMLARINA ARA VERMEYEN POLİSAN YENİ REÇİNE ÜRETİM TESİSİNİN TEMELİNİ ATTI

Haber Giriş Tarihi: 26.03.2021 12:35
Haber Güncellenme Tarihi: 26.03.2021 12:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
   PANDEMİYE RAĞMEN YATIRIMLARINA ARA VERMEYEN POLİSAN  YENİ REÇİNE ÜRETİM TESİSİNİN TEMELİNİ ATTI

 

1968 yılından bu yana ülkemizde reçine üretiminin öncüsü olan Polisan Kimya, pandemi koşullarına rağmen yeni yatırımlara devam ediyor. Polisan Kimya, önceki gün (Perşembe)

yeni reçine üretim tesisi yatırımının temel atma törenini düzenledi.

 

Polisan Kimya’nın yeni reçine üretim tesisi temel atma töreni Dilovası tesislerinde gerçekleşti. Törenin açılış konuşmasını Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Bitlis yaptı. Törene, Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Kocaeli İl Emniyet Müdürü VeysalTipioğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, STK temsicileri, iş dünyasının temsilcilerive Polisan çalışanları katıldı.

İTAL İKAME ÜRNLERİNİTÜRKİYE’DE ÜRETECEK

Polisan Holding, gelecek yatırım planlarının ilk fazı olan Polisan Kimya’nın 5 milyon Euro değerindeki yatırımı ile ithal ikame ürünleri üreterek, ülke ekonomisine fayda sağlamayı hedefliyor. Pandemi sürecinin getirdiği belirsizliklere rağmen, geleceğe ve Türkiye ekonomisine olan güvenle yola çıkılan yatırım öncesinde, Polisan Kimya ARGE merkezinde yeni tesiste üretilecek inovatif ürünler konusunda çalışıldığı ve yeni tesisin yaklaşık %30’luk bir kapasite artışı sağlayacak.

 

2022’DE ÜRETİME GEÇECEK

Nisan 2022’de üretime geçmesi hedeflenen tesiste kullanılacak teknolojilerle, hem verimlilik hem de yeni inovatif ürünler üretebilir hale gelinecek. Tüm çalışmalarında sürdürülebilirlik yaklaşımı ile hareket eden Polisan Holding, yeni tesiste kullanılacak teknolojilerle enerji verimliliği, emisyon azaltma, kaynakların optimum kullanılması ile hem çevre hem de sürdürülebilirlik kavramlarına katkıda bulunmaya devam edecek.

YENİ BİR BAŞLANGICA İMZA ATIYOR

Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Bitlis, törenin açılışında yaptığı konuşmasında,pandemi döneminde de yatırımlarının hız kesmediğini belirterek şu ifadelerde bulundu; "Bugün, 2004 yılında Dow Chemical, 2016 yılında Kansai Paint olmak üzere, kendi alanlarında iki dünya devini de iş ortağımız olarak arkamıza alıp, Türkiye kimya sektörüne ilklerini tanıttığımız 57 yıllık tarihimizde yeni bir başlangıca daha imza atıyoruz.

 

 

 

 

 

SON SÜREÇTEKİ YATIRIMLAR

Ülkemiz vizyon ve ekonomisine olan inancımız ile, belirsizlikler ile dolu bu yılda da, liman operasyonlarımızı yürüten Poliport’ta genişleyen müşteri portföyümüz, paralelinde süreklilik arz eden kapasite yatırımlarımızın yanı sıra, tank ve rıhtım sahamızı yenilemek üzere uzun vadeli bir yatırım planı üzerinde çalıştık. Polisan Kansai Boya’nın yeni AR-GE Merkezi binasını yeniledik. Bugün temelini attığımız, Türkiye’deki kimya faaliyetlerimizi sürdüren Polisan Kimya’nın yeni reçine tesisi için yatırım kararı aldık. Yeni tesisimizin, başta Dilovası olmak üzere, ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum."

BALABAN; “ÜLKEYE HAYIRLI OLSUN”

Törene katılan Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban’da konuşmasında; “Pandeminin yol açtığı olumsuzlukların tüm dünyada hissedildiği bir dönemde, büyüme rakamlarıyla ilk üç ülke arasında yer alan Türkiye'nin vatandaşı olmaktan gurur ve onur duyuyorum. Polisan’ın yeni yatırımıyla ülkemizin daha da güçleneceğine inanıyorum" dedi.

BÜYÜKAKIN, “ÇOK ÖNEMLİ BİR TESİS”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ ise konuşmasında şu cümlelere yer verdi, “Bugün burada temelini atacağımız tesis yurt dışından ithalatı yapılan bir takım hammaddelerin burada üretilmesini sağlayacak çok önemli bir tesis. Türkiye’nin rekabet gücünün artırılması, endüstride rekabetin artması, verimliliğin artması, sürdürebilirlik ve çevreye saygı açısından çok önemli katkılar sağlayacak olan bir tesis.

TEŞEKKÜR ETTİ

Öncelikle bu tesisi hayata geçirdikleri için Polisan ailesine, rahmetli Necmettin Bitlis’i de anarak teşekkürü bir borç biliyoruz. Bu şehre ve Türkiye’nin birçok şehrine sayısız katkılar yaptılar. İş insanların Türkiye’ye sağlayacağı katkı çok fazla. Bizlerde sanayicilerimizin önünü açmak ve problemlerini çözmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye’nin üretim kapasitesinin artması, ihracat yapması son derece kıymetli. Vizyoner yatırımlarla bu ülkeye katkı sağlayan başta Polisan Grubu olmak üzere tüm iş insanlarımıza teşekkür ediyor şükranlarımızı sunuyoruz. İnşallah bu ve buna benzer tesislerin sayısının artarak devam etmesini temenni ediyoruz.

 

Konuşmaların ardından, törene katılan protokol ve Polisan yöneticileri, hep birlikte temelin ilk harcını, kürsüye kurulan butona basarak  attı. Tesis 2022 yılında tamamlanmış olacak…

 

 

 

-Polisan Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Bitlis,Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın temel atma butonuna, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Kocaeli İl Emniyet Müdürü VeysalTipioğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler,Polisan Holding CEO’su Murat Yıldıran, Polisan Kimya Genel Müdürü Selçuk Denizligil, Polisan Holding Koordinatörü Selçuk Denizhan, Polisan Kimya Üretim Müdürü Fatih Tasmakıran, Polisan Holding Proje ve Yatırımlar Müdürü Fatih Gürbüz ve Polisan Kimya İSG Yöneticisi Emre Başkal eşliğinde bastı.

 

 

Polisan Holding Hakkında:

 

Bitlis Ailesi’nin 1920’li yıllarda tekstille başlayan ticari faaliyetleri,  1956 yılında kumaş boyama ve dokuma entegre tesisleri, 1967 yılında Polisan Kimya ile emülsiyon reçinelerinin Türkiye’deki ilk üreticisi,  1971 yılında Kocaeli’ndeki en büyük kimyasal depolama terminallerinden biri olan Poliport limanı ve 1985 yılında da Polisan Boya marka adıyla boya üretimi ile devam eder.

 

 

Polisan Holding bugün, 7 şirketi, 1250 çalışanı, Yunanistan’dan Fas’a uzanan yatırımları ile kimya, boya, gayrimenkul ve liman olmak üzere 4 ana kolda faaliyet göstermektedir. Dünyanın 2. büyük kimya şirketi olan Dow Chemical ve Japonya’nın lider boya firması Kansai Paint ile iş ortaklıkları bulunmaktadır. Yunanistan’ın liman şehri Volos’ta bulunan PolisanHellas şirketi ile polietilen Tereftalat (PET) üretimi, granül ve preform şişe üretimi gerçekleştirmektedir. Polisan Holding 2012 yılından bu yana Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

 

Polisan Holding Grup Şirketleri’nden Polisan Kimya, Türkiye’deki ilk reçine ve tutkal üreticisidir. Polisan Kimya; Formaldehit ve Formaldehit Reçineleri, Yapı Kimyasalları (beton, çimento ve yer altı kimyasalları) ve AUS 32-AdBlue© üretimi ve satışı gerçekleştirmektedir. Polisan Kimya 2017 yılında, yapı kimyasalları üretiminde Dilovası Tesislerine ek olarak, Adana ve Samsun’da iki üretim tesisini devreye almış ve yine aynı yıl içinde Fas’ta PolisanMaroc’u kurmuştur.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.