SON DAKİKA
Hava Durumu

KTO YÖNETİM KURULUNDAN YASAL DÜZENLEME TALEBİ

KTO YÖNETİM KURULUNDAN YASAL DÜZENLEME TALEBİ

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2023 14:00
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2023 14:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
KTO YÖNETİM KURULUNDAN YASAL DÜZENLEME TALEBİ

KTO YÖNETİM KURULUNDAN YASAL DÜZENLEME TALEBİ

Körfez Ticaret Odası yönetim kurulu her hafta düzenli olarak yapılan toplantılarında oda, il ve ülke gündemi ile ilgili konuları görüşerek fikir alışverişlerinde bulunuyor. Bu kapsamda son yapılan yönetim kurulu toplantısında önemli bir konuya dikkat çeken yönetim kurulu üyeleri deprem bölgesine yapılan yardımlar ile ilgili yasal düzenleme talebinde bulunarak basın açıklamasında bulundu.

Basın Açıklamasında bulunan yönetim kurulu üyeleri şu ifadelere yer verdi:

‘’Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen deprem felaketi sonrası ülkemizdeki tüm yurttaşlarımız gibi esnaf, tüccar ve sanayicinin de ne kadar fadakarca bölgeye katkı sunmak adına tüm imkânlarını kullandığına bütün dünya ülkeleri ve halkları hayranlık içerisinde şahitlik etmiştir.

Yapılan ayni ve nakdi yardımların olabildiğince artırılması adına maliye bakanlığı nakit yardımların AFAD Başkanlığınca ilan edilen hesaplara yapılması şartı ile yardımların tamamının gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince indirim yapılacağına dair yasal düzenleme yapmıştır.

Fakat gelinen durum itibariyle, yapılan ayni yardımların gelir ve kurumlar vergisinden indirim yapılabilmesi için bölgeye sevk edilmiş olan ayni yardımların bölgede bulunan AFAD sorumlularınca teslim alındığını gösterir teslim-tesellüm fişi gerektiğine dair Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından İl başkanlıklarına tebliğ yapıldığına dair duyumlarımız olmuştur.

Depremin ilk günlerinden itibaren bölgeye yapılan yardım sevkiyatlarını düşündüğümüzde, böyle bir organizasyonun yapılabileceğini öngörmek bölgeye o günlerde giden herkes tarafından mümkün olmayacağına şahitlik edilmiştir. 

Buna rağmen Gelir İdaresinin bölgeye sevk edilmiş olan ayni yardımların bölgede bulunan AFAD sorumlularınca teslim alındığını gösterir teslim-tesellüm fişi gerektiğine dair görüşünün olması daha önceden yapılmış yâda şimdiden sonra yapılacak ayni yardımlar için işverenlerimiz önümüzdeki dönemlerde sıkıntıya sokabileceğini aynı zamanda da önümüzdeki yardımlar konusunda çekinceler oluşturabileceğini öngörmekteyiz.

İlgili kurum ve kuruluşların bir an önce konuyu bölgenin fiili durumunu da dikkate alarak yasal olarak düzenlemesini talep ediyoruz’ ’dediler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.