SON DAKİKA
Hava Durumu

Körfez’de, Otizme Tıbbi Bütüncül Bakış” Semineri gerçekleştirildi

Körfez’de, Otizme Tıbbi Bütüncül Bakış” Semineri gerçekleştirildi

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2023 21:59
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2023 21:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
Körfez’de, Otizme Tıbbi Bütüncül Bakış” Semineri gerçekleştirildi

Körfez’de, Otizme Tıbbi Bütüncül Bakış”
Semineri gerçekleştirildi

Öğretici ve bilgilendirici programlarına devam eden Körfez Belediyesi, Prof. Dr. Recep Keşli’nin sunumuyla “Otizme Tıbbi Bütüncül Bakış” konulu bir seminer düzenledi.

Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere; Belediye Başkan Yardımcısı Osman Yurt, Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Ali Osman Baş ve özel çocukların aileleri katılım sağladı.


OTİZM UZUN SOLUKLU BİR SÜREÇTİR
Düzenlenen seminerde önemli bilgiler aktaran Prof. Dr. Recep Keşli; “Otizm uzun soluklu bir süreçtir. Otizmi yok etmeyi amaçlamak gerçekçi değildir.” Otizmde görülen davranış bozukluklarının hafifletilmesi ve azaltılması konusunda atılması gereken bilimsel literatürlere dayalı olan uygulamalarda temel hedef olarak otizme galip gelmeyi veya otizmi yok etmeyi amaçlamak gerçekçi değildir.

SEBEBİYET VEREBİLİR
Yaşıtları ve akranları gibi öz bakım becerilerin kazanabilmesi, kendini ifade edebilmesi, sosyal etkileşim başlatabilmesi ve sürdürebilmesi, eğitimini kendine uygun şartlarda sürdürebilmesi belki daha makul ve yeterli olarak yorumlanabilir. Gerçek dışı hedeflerin sonunda yaşanabilecek hayal kırıklıları; uzun soluklu olan süreç için gerekli olan sabır, enerji ve ilgi de eksilmelere sebebiyet verebilir.

ERKEN YAŞ VE ZAMAN ÇOK KIYMETLİDİR
“Erken yaşta doğru müdahale ve bütüncül yaklaşım; bilimsel dayanaklara bağlı olan eğitsel, nöro-psikiyatrik ve tıbbi bütüncül yaklaşımlar son derece kıymetlidir. Bu kapsamın dışında olan ve bilimsel dayanakları olmayan yaklaşımlar ve bilimsel gerçekler ile çelişen gerçek dışı uygulamalar vakit kaybına sebebiyet vermekte ve çok kıymetli olan erken yaşta doğru müdahaleleri geciktirmektedir. Bu konuda erken yaş ve zaman çok kıymetlidir. Bu konuda çok daha titiz ve dikkatli olmak kuşkusuz daha faydalıdır” dedi.

Otizme Tıbbi Bütüncül Bakış seminerinin tamamlanmasının ardından, Başkan Yardımcısı Osman Yurt konuk Prof. Dr. Recep Keşli’ye hediye takdiminde bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.