SON DAKİKA
Hava Durumu

KADEM KOCAELİ’DEN “ISRARLI TAKİP” KONULU SÖYLEŞİ

KADEM KOCAELİ’DEN “ISRARLI TAKİP” KONULU SÖYLEŞİ

Haber Giriş Tarihi: 26.11.2022 09:26
Haber Güncellenme Tarihi: 26.11.2022 09:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
KADEM KOCAELİ’DEN “ISRARLI TAKİP” KONULU SÖYLEŞİ

KADEM KOCAELİ’DEN “ISRARLI TAKİP” KONULU SÖYLEŞİ

 

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kocaeli Temsilciliği, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında düzenlediği söyleşide “Israrlı takip şiddet türüdür ve suçtur” mesajı verdi.

 

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Kocaeli Temsilciliği, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde Avukat Emel Ceylan Balcıoğlu’nun katıldığı ‘Kadına Yönelik Şiddetin Bir Türü Olarak Israrlı Takip’’ konulu söyleşi düzenledi. KADEM’in “Yasaya Tutun” mesajı verdiği bu seneki “Israrlı Takip Suçtur” kampanya kamu spotunun izlenmesiyle başlayan söyleşi, Balcıoğlu’nun “5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak kabul edilen ısrarlı takip konusunu detaylarıyla aktarmasıyla devam etti. Balcıoğlu, söyleşisinde; faillere, ısrarlı takip sırasında suç işlediklerini hatırlatılırken, mağdurlara da ‘Yasaya Tutun’ sloganıyla ısrarlı takibe uğradıklarında yasaların yanlarında olduğu mesajını verdi.

KADEM tarafından düzenlenen söyleşiye, ŞÖNİM Müdürü Tuğba Uğur, Öncü Kadınlar Derneği Başkanı Serpil Büşra Namlı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Serra Demirkol, Yerel Kültür Platformu Kadın Komisyonu Başkanı Melek Çeliköz, Aile Sosyal İl Müdürlüğü’nde görev yapan Sosyolog Elin Şehnaz Uysal, KADEM Kocaeli Yürütme Kurulu Üyeleri ve KADEM gönüllüleri katıldı.

Söyleşide ayrıca, Israrlı takip suçunu işleyen kişiye, suçun niteliğine bağlı olarak 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verildiği ve bu suçun; çocuğa, ayrılık kararı/boşanılan eşe karşı işlenmesi veya mağdurun okulunu, işyerini, konutunu terk etmesine neden olması halinde cezanın, 1 yıldan 3 yıla kadar artırılabildiği bilgileri aktarıldı. Program söyleşi sonundaki soru cevaplarından ardınan sona erdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.