SON DAKİKA
Hava Durumu

  İGSAŞ ÇED OLUMLU KARARI İPTAL EDİLDİ

  İGSAŞ ÇED OLUMLU KARARI İPTAL EDİLDİ

Haber Giriş Tarihi: 02.08.2022 09:49
Haber Güncellenme Tarihi: 02.08.2022 09:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
   İGSAŞ ÇED OLUMLU KARARI İPTAL EDİLDİ

Körfez’de hizmet veren İGSAŞ Fabrikası’nın kapasitesini artırması ile ilgili ÇED toplantısında alınan olumlu karar; Tütünçiftlik Sahili Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Yaprak Fidancı’nın yargıya taşıması ile iptal edildi. Yaprak Fidancı konuyla ilgili bir açıklama yaptı. İşte o basın açıklaması:

İGSAŞ Kompoze Gübre Üretim Tesisi Kapasite Artışı Projesiyle 220.000 ton/yıl olan üretim miktarının 470.000 ton/yıl üretim kapasitesine çıkartmak üzere ÇED OLUMLU Kararı almış, derneğimiz kararın iptali için idari dava açmıştı. Projenin ÇED OLUMLU KARARI, mahkemece İPTAL edilmiştir.

Yerel Mahkeme, her türlü çevre ve sağlık sorunuyla boğuşan şehrimiz için emsal olacak, gerçek hayatla uyuşan bir karar almıştır. Kararda, Soğutma kuleleri için mevcutta günde 500bin m3’ e yakın İzmit Körfezinden deniz suyu çekildiği-ardından deşarj edildiği bu durumla birlikte üretim sırası ve sonrasındaki emisyonların hava kirliliğine etkisi, olası Marmara Depremi riskiyle birlikte kümülatif bir değerlendirme yapılmadığına vurgu yapılmıştır.  Çevre mücadelesi için önemli bir kazanım olduğu gibi benzer mücadelelere girişmek isteyenler için cesaret verici bir karardır. Kocaeli, Marmara Denizi, İzmit Körfezi sahipsiz değildir, açtığımız çevre davalarıyla gelecek nesillerimizi, şehrimizi, ilçemizi savunuyoruz, savunmaya devam edeceğiz.   

Temiz bir çevrede yaşamak ve onu korumak Anayasal olarak hem bizlerin hem de bizi yöneten görevidir. Biz vatandaşlar olarak bu davayı açıp iptal kararını alınmasını sağladık, üzerimize düşen görevi yerine getirdik. Şimdi görev, mahkeme kararını uygulamak üzere tüm atanmış ve seçilmiş yöneticilerimize düşmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.