SON DAKİKA
Hava Durumu

GAZETECİ MUSTAFA ERANIL’DAN DEV BİR ESER

GAZETECİ MUSTAFA ERANIL’DAN DEV BİR ESER

Haber Giriş Tarihi: 11.10.2023 09:23
Haber Güncellenme Tarihi: 11.10.2023 09:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
GAZETECİ MUSTAFA ERANIL’DAN DEV BİR ESER

Körfez’de yayın yapan Bizim Gazete isimli yerel gazetenin genel yayın yönetmeni olan Gazeteci-Yazar Mustafa Eranıl, uzun süredir üzerinde çalıştığı kitabını yayınladı.  Yaklaşık 6 aydır titizlikle hazırladığı ‘Körfez Şairleri Antolojisi’ isimli kitabı yayınlanarak, Kocaeli Kitap Fuarı’nda okuyucularıyla buluştu.

KENDİ ALANINDA İLK

Körfez’de yaşayan şairlerin içinde yer aldığı 412 sayfadan oluşan ‘Körfez Şairler Antolojisi’ isimli araştırma kitabı, kendi alanında bir ilk.  İçinde 81 bir şair, 400 şiir ve şairlerin hayatın yer alıyor. Kitabın bazı sayfaları renkli olarak basılan kitap, oldukça titiz bir çalışmanın ürünü olarak hazırlandı.

ÜÇ KRİTERE DİKKAT EDİLDİ

Kitabın hazırlanma aşamasında üç kriteri baz aldığını belirten gazeteci yazar Mustafa Eranıl, ‘ Kitabımızda yer verdiğimiz şairleri şu üç kritere göre değerlendirdik. Kitap Körfez’e ait bir kitap olduğu için;  birincisi şairin Körfez doğumlu olması gerekiyordu. İkincisi, doğum yeri başka bir yer olmasına rağmen Körfez’de ikamet ediyor gerekiyordu. Üçüncüsü ise, başka yerde doğan, başka yerde ikamet eden ancak Körfez’de en az 5 yıldır her hangi bir yerde görev yapıyor olması gerekiyordu. Bu üç kriterin en az birine sahip olan şaire kitabınızda yer verdim’ dedi.

‘KÖY KÖY DOLAŞTIM’

Kitabı hazırlarken köy köy dolaştığını belirten Gazeteci-Yazar Mustafa Eranıl, ‘Bu kitabı hazırlarken, köy köy dolaştım. Mahalle mahalle dolaştım. Sivil toplum kuruluşlarıyla görüştüm. Muhtarlarla görüştüm. İmamlarla görüştüm. Kamu kurum ve kuruluşun yetkilileri ile görüştüm. Sendika başkanlarıyla görüştüm. Herkese ulaşmaya çalıştım. Aradığım kriterlere uyan 216 şaire ulaştım. Daha sonra oluşturduğumuz kurulda 81 şaire, kitabımızda yer verilmesini uygun olduğunu değerlendirdik. Bu kitabın devamı gelecek’ dedi.

ÇOK ÖNEMLİ BİR HİZMET

Böyle bir çalışmayı Türk Edebiyatına kazandırdığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Gazeteci-Yazar Mustafa Eranıl, ‘ Bu kitabı hazırlamaya başladığım zaman çok güzel bir hizmete başladığımı fark ettim. Çünkü öyle kabiliyetli şairlerle ve güzel şiirlerle karşılaştım ki; bunları eğer ben bu gün bu kitapta ortaya çıkarmasaydım bu değerler yok olup gidecekti. Hayatta iken şiir yazdığı halde, vefatından sonra şiirlerine ulaşamadığım şairlerde oldu. Kamuoyu tarafından tanınmayan, yazdığı şiirler toplum tarafından bilinmeyen şair, toprak altında ki maden gibidir. Toprak altında ki madeni yeryüzüne çıkarıp işlemediğiniz takdirde topraktan başka bir hükmü yoktur. Şairlerde tıpkı bu yer altında ki madenler gibidir. Bunları toplum bilmeli, tanımalı, şiirlerini okumalı, edebiyatımız bunları kazanmalıdır. Aksi takdirde yok olur giderler.” dedi.

ŞEHİDİMİZİN ŞİİRİ DE BULUNUYOR

Kitabı hazırlarken toplumun her kesimine ulaştığını belirten Gazeteci-Yazar Mustafa Eranıl, ‘Kitapta 10 müdür, 2 akademisyen, 15 halk ozanı, 10 öğretmen, 2 imam, 2 gazeteci, 1asker emeklisi gibi meslek alanlarının yanında,  2016 yılında şehit olan Şehit Uzman Onbaşı Erdi Demirer’e de ait şiirler yer almaktadır. Her bir şaire kitapta 5 sayfa yer verildi.  Burada şairin kısa özgeçmişi ve şiirleri yer alıyor.” dedi.

‘HERKES SAHİPLENDİ’

Bu kitabın içinde 17 yaşında ki gencimizden 85 yaşında ki amcamız ve ablamıza kadar her yaş gurubundan insanın olduğunu belirten Eranıl, ‘Kitap, hazırlık aşamasında çok sahiplenildi. Kitabın basım aşamasında bana destek veren Körfez Belediye Başkanımız Şener Söğüt’e, Ensar Alüminyum Firması Yönetim Kurulu Başkanı Recep Sarıdoğan’a,  Önal Nakliyat Firması’nın sahibi Ahmet Önal’a, Marmara Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Esener Maçil’e, Kocaeli Yozgatlılar Federasyonu Başkanı Erol Akalın’a, Özcoşkunlar Mobilya Sahibi Ömer Faruk Coşkun’a, Ensar Giyim mağazası sahibi Vedat Kılıç’a, Umman Mühendislik Firması Sahibi Hayrettin Deniz’e ve Körfez Şoförler Odası Başkanı Ali Karadeniz’e teşekkür ederim’  dedi.

3. KİTABI YAYINLANDI 4. KİTABI BASKIDA

Lise yıllarında memleketinde ki köyleri dolaşarak manileri derleyerek ‘Akdağmadeni Manileri’ adında kitap çıkaran Eranıl, 2001 yılında ise ‘Gülünç Hakikatler’ isimli kitap yayınlamıştı. Eranıl’ın Tunç Yayınlarından çıkarmış olduğu ‘Körfez Şairler Antolojisi’, yazarın 3.’ü kitabı olarak yayınlandı. Eranıl,  ‘Dönemin Dönekleri’ isimli bir kitabının ise şu anda matbaada basım aşamasında olduğunu; kısa bir süre sonra bu eserinin de piyasada olacağı bildirildi.  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.