SON DAKİKA
Hava Durumu

EMEKLİLİN FAKİRLİĞİ YASAL OLARAK TESCİLLENDİ

Aile Destek Programına yardım için başvuran emeklilerin sayısı 3 milyonu aştı.

Haber Giriş Tarihi: 02.08.2023 18:23
Haber Güncellenme Tarihi: 02.08.2023 18:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
EMEKLİLİN FAKİRLİĞİ YASAL OLARAK TESCİLLENDİ

3 milyonu aşkın emekli, dul ve yetim yasaya nazaran ‘fakir ve yardıma muhtaç’ durumda olduğunu belirten Türkiye Emekliler Derneği, 122 şube başkanlığına genelge yollayan TÜED; emeklilerin, dulların ve yetimlerin programa başvurabilmeleri için yardımcı olunmasını istedi.

TÜED, birçok emeklinin artık bu programa başvuracak hâle geldiğini açıkladı. 122 şube başkanlığına genelge yollayan TÜED; emeklilerin, dulların ve yetimlerin programa başvurabilmeleri için yardımcı olunmasını istedi. Çift Kişilik Hanede Kişi Başına Düşen Emekli Geliri 3 Bin 750 Lira Net taban fiyat olan 11 bin 402 liranın 3’te 1’i 3 bin 800 liraya denk gelirken aylık 7 bin 500 lira gelire sahip iki kişilik emekli ailesinin, kişi başına düşen gelirinin ise 3 bin 750 lira olduğuna dikkat çekildi.

“3 MİLYONUN ÜZERİNDE EMEKLİ, DUL VE YETİM TOPLULUĞUMUZ BU DURUMU YAŞAMAKTADIR”

 Konuya ait açıklama yapan TÜED hukuk danışmanı avukat Cafer Tufan Yazıcıoğlu, programın kapsamının genişletilmesi ile getirilen Çocuk Dayanak Bileşeni ile hak sahibi hanelere sağlanacak ek dayanak fiyatları, hanedeki çocuk sayısına nazaran belirlenecek ek yardım da ödeneceğini belirtti. Yazıcıoğlu, şunları kaydetti: “Ne yazık ki bu durum; emekli, dul ve yetimlerimizin, maddede tanımlandığı şekliyle ‘fakir ve yardıma muhtaç’ duruma geldiklerinin yasal tespiti olmuştur. Derneğimizce yapılan hesaplamalara nazaran 3 milyonun üzerinde emekli, dul ve yetim topluluğumuz bu durumu yaşamaktadır. Hane içindeki kişi başına düşen aylık gelirin, minimum fiyatın 3’te 1’inden az olması hâlinde emeklilerimiz, TÜED şubelerine başvurup ya da e-devlet üzerinden şahsen başvurup aile dayanak yardımından faydalanabilirler.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.