SON DAKİKA
Hava Durumu

DOGU TURKISTAN'A SAHIP CIKIN

Aktif Eğitimciler Sendikası Kocaeli Subesi haftalık olağan toplantisini sendika binasında gercekleştirdi. Toplanti sonunda yapilan basin aciklamasinda Sube Baskani Mahmut MOLLARECEP:

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2015 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 29.06.2015 15:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
DOGU TURKISTAN'A SAHIP CIKIN
 Aktif Eğitimciler Sendikası Kocaeli Subesi haftalık olağan toplantisini sendika binasında gercekleştirdi. Toplanti sonunda yapilan basin aciklamasinda Sube Baskani Mahmut MOLLARECEP:
 
DOGU TURKISTAN'A SAHIP CIKIN
Çin'in Doğu Türkistan'a yönelik katliamlarının kabul edilemez bir insanlık suçu olduğunu kaydeden MOLLARECEP, "Dünya üzerinde Müslümanların baskı, şiddet ve asimilasyona maruz bırakıldığını, özellikle Çin'in Doğu Türkistan'da yaşayan Müslüman Uygur Türkleri'ne yönelik insanlıkla bağdaşmayan uygulamaların Ramazan ayında da devam etmesi kabul edilemez" oldugunu belirtti.
 
Çin devletinin sadece dini inançları ve Türk kimliklerinden dolayı Doğu Türkistanlı Müslümanlara yönelik baskılar ve zulümlerinin devam ettiğini belirten MOLLARECEP "Oruç tutulmasına izin verilmiyor, ibadet yapmaları engellenen ve her türlü baskılarla inançlarından ve kimliklerinden uzaklaştırılmak istenen bu uygulamalar ne yazık ki tüm dünyanın gözü önünde cereyan etmektedir. Dünya kamuoyu ve insanlık vicdanı, Doğu Türkistan'da yaşananları da görmezden gelmekte ve katliamlar karşısında kılını dahi kıpırdatmamaktadır. Zulmün biran önce durdurulması için bütün kurum ve devletlerin üzerine düşen görevi yaparak bu soykırımın durdurulmasını istiyoruz. dedi.
 
 
 
OKUL MÜDÜRLERİ VE MÜDÜR YARDIMCILARI İÇİN DANIŞTAY İDARİ DAVA DAİRELERİ KURULUNDAN ŞOK YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARLARI
 
 
 
MOLLARECEP: 'Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun kararında, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğinin Ek-1 Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri İçin Değerlendirme Formuna göre okul müdürünü değerlendiren İl/İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürünün okulun bulunduğu İl/İlçede altı aydan daha kısa süreli çalıştığı halde değerlendirme yapmasını eksik bir düzenleme olarak görmüş ve yürütmeyi durdurmuştur. Bu karara göre öncelikle, değerlendiriciler arasında altı aydan daha kısa süreli İl/İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürü bulunan değerlendirmelere göre yapılmış tüm okul müdürü görevlendirmeleri iptal edilmelidir. Ardından mevzuatta düzenleme yapılarak müdür görevlendirmeleri yapılmalıdır. Yönetmelikte yeni düzenleme yapılana kadar görevlendirme takvimi askıya alınmalıdır.' dedi.
 
 
 
Müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları için ne sonuç doğuruyor?
 
 
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun kararında, inha-teklif-onay süreçlerine göre müdür başyardımcıları ve müdür yardımcılarının görevlendirilmelerinde, kariyer ve liyakatin ön planda tutulması gerektiğine vurgu yapılmıştır. Görevlendirmede hiçbir objektif kıstasın öngörülmemesi ve takdir yetkisinin mutlak ölçüde etkili olması nedeniyle yürütmeyi durdurmuştur. Bu karara göre haksız olduğu kesinleşen yeni yönetmelik kapsamında yapılan tüm müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları görevlendirmeleri iptal edilmelidir. Akabinde yönetmelikte düzenleme yapılarak görevlendirmelerin yeniden yapılması ve yönetmelikte yeni düzenleme yapılana kadar da görevlendirmelerin durdurulması gerekmektedir.
 
 
 
Bu karar göre müdür ve müdür yardımcıları neler yapmalıdır?
 
 
Bu karar sonrasında hem daha önce görevleri sona erdirilen hem de bu yıl itibariyle görevleri bitecek olan okul müdürleri, müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları ekteki örnek dilekçeleri kendilerine uygun bir şekilde doldurarak ilgili makama verebilirler.' dedi
 
 
 
Tum hukuki destegin sendika subesi tarafindan verildigini kaydeden MOLLARECEP; cok yakinda bazilari saklanacak yer ariyacak. diyerek aciklamayi sonlandirdi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.