SON DAKİKA
Hava Durumu

Grundig, Gıda İsrafına Karşı Mücadeleyi Global Ölçeğe Taşıyor

Grundig, Gıda İsrafına Karşı Mücadeleyi Global Ölçeğe Taşıyor

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2016 10:43
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2016 10:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
Grundig, Gıda İsrafına Karşı Mücadeleyi Global Ölçeğe Taşıyor
 Grundig, Gıda İsrafına Karşı Mücadeleyi Global Ölçeğe Taşıyor
 
 
Grundig, Dünyaca Ünlü Şef Bottura’nın Rio Projesi ile İşbirliğini Açıkladı
 
 
 
 
 
Dünya kaynaklarının verimli kullanımına odaklanan Arçelik A.Ş.’nin global markası Grundig, dünyaca ünlü şef Massimo Bottura tarafından kurulan Food for Soul Organizasyonu’nun İtalya dışındaki uluslararası ilk projesi Refettorio Gastromotiva’nın ortaklarından birisi olacak.
 
 
 
 
Dünya kaynaklarının verimli kullanımına büyük önem veren Arçelik A.Ş.’nin üst segment markası Grundig, gıda israfını global ölçekte azaltacak projelere öncülük ediyor. Araştırmalara göre her yıl, yenebilir durumda olan ortalama 1,3 milyar ton gıda çöpe gidiyor. ‘Respect For Food - Gıda’ya Saygı’ felsefesini benimseyen Grundig, sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekiyor. Enerji verimliliğinde dünyada öncü ürünlere sahip olan Grundig, gıdaların daha uzun süre taze kalmasını sağlayan yenilikçi teknolojiler tasarlıyor.
 
 
 
Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şef Massimo Bottura'nın kar amacı gütmeyen organizasyonu ‘Food for Soul ile Grundig’i bir araya getiren proje, global gıda israfına yönelik farkındalık yaratmayı hedefliyor ve mutfakta israfın nasıl önleneceği konusunda toplumu bilinçlendiriyor.
 
İtalya dışındaki uluslararası ilk Food for Soul projesi olan ‘Refettorio Gastromotiva’, Ağustos ayında Rio de Janeiro'da gerçekleşecek olimpiyatlar sırasında faaliyetlerine başlayacak.
 
 
 
Grundig'in sponsorluğu ile hayata geçen ‘Refettorio Gastromotiva’, Rio 2016 Olimpiyat Komitesi’nin Sürdürülebilir Gıda İnsiyatifi’nin bir parçası olacak. ‘Refettorio Gastromotiva’da mutfak gıdaların ömrünü uzatan en yüksek kalitede yenilikçi Grundig ürünleri ile donatılacak.
 
Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, "Global bir sorun olan gıda israfına karşı çözümün bir parçası olmak için adım atıyoruz. Bu benzersiz projede yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Grundig ve Food for Soul arasındaki sinerji, daha az israf ve daha fazla ihtiyaç sahibini doyurma konusunda gıdaya duyulan saygı üzerine kurulmuş durumda" dedi.
 
Massimo Bottura ve önde gelen diğer uluslararası şeflerin mutfağa geçeceği proje, David Hertz tarafından kurulan ve sosyal güvencesi olmayan insanların hayatını dönüştürmeyi amaçlayan Brezilyalı Gastromotiva kuruluşuyla birlikte hayata geçiyor.
 
 
 
Şefler, Rio’da ihtiyaç fazlası yiyeceklerle lezzetli ve besleyici yemekler pişirecek. Dünya çapındaki 205 farklı ülkeden gelen 10.500 atlet, spor etkinlikleri sırasında 14 milyon öğün tüketecek; bu da birkaç ton kullanılabilir gıdanın artacağı anlamına geliyor. Refettorio Gastromotiva, 12 tondan fazla gıda ile ihtiyaç sahipleri için toplamda 19.000 öğün (günde 120 öğün) çıkaracak.
 
 
Mutfak, Rio de Janeiro Belediyesi tarafından tahsis edilen, Rua da Lapa 108'de bulunan bir alan üzerine inşa edildi. Sanatçı Vik Muniz, tasarımcı Campana Kardeşler ve aydınlatma tasarımcısı Maneco Quinderé gibi ödül sahibi Brezilyalı kreatörler, hem iç mekanı hem de mobilyaları hiçbir maddi karşılık beklemeden tasarlıyor ve Metro Architecture da bina projesini yönetiyor. Uluslararası alanda tanınan bu profesyoneller, Grundig ve diğer ortaklarla birlikte, sosyal ve finansal açıdan güvencesi olmayan kişilere kaynak sağlamayı amaçlıyor.
 
 
 
Ayrıca "Refettorio Gastromotiva", hem bedeni hem de ruhu beslemeye yönelik olarak, gıdalar ve sosyal projeler için bir merkez olacak. Aileler, aşçılar ve okul yöneticileri için beslenme ve sağlıklı yemeye yönelik çalıştayların yanı sıra yiyeceklerin verimli kullanımına ilişkin çalıştaylar da düzenleyecek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.