SON DAKİKA
Hava Durumu

Çanakkale, Son kaledir.

Çanakkale, Son kaledir.

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2023 10:29
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2023 10:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.bizimgazete.com.tr
Çanakkale, Son kaledir.

Çanakkale, Son kaledir.

Bu vatan kimin sorusuna şair ne güzel bir cevap vermiştir.

           İleri atılıp seslercesine,

           Göğsünden vurulup tam ercesine

           Bir gül bahçesine girercesine

           Şu kara toprağa girenlerindir!

      Bu hafta Çanakkale Deniz Zaferinin 108. Kutlama yılı ve Şehitlerimizi anma haftası. Hepimizin Zaferi Kutlu olsun. Şehitlerimizin ruhu şad olsun.

         Şubat 1915’ten Ocak 1916’ya kadar tam 11 ay denizde başlayıp, hava saldırıları ile devam eden karada süngü savaşları ile sona eren Mehmetçiğin kahraman vatan savunması, Şehit kalesi, Destan kalesi,  Son kalesidir, bu topraklar.

        Çanakkale;  Bir hilal uğruna, Vatan evlatlarının arkalarına bakmadan bu kutsal vatan topraklarını savunmak için toprağın bağrına girdiği Şehit kaledir.

         Çanakkale; Cideli Mehmet çavuş, Yozgatlı Kınalı Hasan, Libyalı Üsteğmen Mevsuf, Ezineli Yahya çavuş gibi Mukaddesatları için Şehadetle şereflenen binlerce vatan evladını bağrında barındıran Destan kaledir.

        Çanakkale, Millet olma şuurunun perçinlendiği, şeref ve namusunun kurtarıldığı, Türk İnsanına kendine güven kazandıran,  acı ve kanla yazılmış Osmanlının Son kalesidir.

         Çanakkale,  Ateş ve Çelik yağmuruna karşı yalnızca piyade tüfeği ve süngüyü… Teknolojiye barbarlığa karşı bedeni ve yüreğini ortaya koyanların kanı ve canıyla yazılmış Destandır.  Ölmesini bildikleri için yaşamaya hak kazanan aziz Türk Milletinin haysiyet ve onur mücadelesidir.

         Bu Zafer; Taarruzu değil Ölmeyi emreden komutandan aldıkları emirle 3 dakika içinde öleceğini bilerek süngü hücumuna geçen Mehmetlerin, Hasanların, Muratların, 56 Kişiyle bir orduya karşı savaşan Yahya Çavuşların,  vincin kırılıp kaldıramadığı 276 kiloluk top mermisini kaldıran Koca Seyitlerin,  Kurban Bayramı günü 57.alayın hepsinin hücuma geçerek tamamının şehit olması kalplerindeki Ulvi Vatan sevgisinin, yüreklerindeki millet, bayrak ve istiklal aşkının ifadesidir.

               Eğer bir gün ressamlar kahramanlık timsalini kaybederlerse vatanı için, istiklali için ölüme gülümseyerek giden Türk askerini düşünerek tuallerine fırçalarını sürsünler.

                            Bizim yaşadığımız ve yaşattığımız her yerde hatta savaşlarımızda bile merhamet, sevgi, hoşgörü vardır, aksini düşünen varsa açsın tarihin tozlu sayfalarını, 1915 Çanakkale’sine baksın. Siperde yaralı Anzak askerini Mermi yağmuru altında tedavi için düşman siperine bırakma cesaretini hangi duyguyla açıklayabiliriz.

              Türk çocukları ecdadını tanıdıkça, ona sahip çıktıkça yine çok büyük işler yapacaktır. Medeniyet ufkunda bir ay ve yıldız gibi parlayacak ve tarih sayfalarına yine TÜRK adını yazacaktır. Çanakkale bir Liderin doğuşuna tanıklık etmiş, Türkiye Cumhuriyeti'nin ön sözü olmuştur. Bu önsözü bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk silahıyla, fikirleriyle, inancıyla, cesaretiyle, mücadele azmi ile Türk milletinin muhteşem kükreyişini sağlayarak kalplere kazımıştır.

             Dün Çanakkale’de, bugün Anadolu’nun en ücra köşelerinde Şehitliklerde vatan savunması için vatanın bağrında yatan Aziz şehitlerimiz, Bir gül bahçesine girer gibi şehit olduğunuz vatan topraklarında rahat uyuyunuz. Uğruna şehit olduğunuz değerleri korumak için yılmaz bekçiler olacağız.

Ruhunuz şad olsun!

Yaşar Şanlı

Türkiye Kamu-Sen Kocaeli İl Temsilcisi

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 nolu Şube Başkanı

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.