21 Ocak 2019 Pazartesi

Bizim Gazete

HANGİ ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ!..

Selim Uysal

Selim Uysal

E-Posta : selimuysal41@hotmail.com

1961 yılında çıkarılan 212 sayılı yasa ile oldukça önemli kazanımlar elde eden ve Gazetecilik Mesleğini Bir Saygınlık çerçevesi içerisinde yürüten gazeteciler; ne yazık ki günümüzde elde ettikleri bütün bu kazanımları, yüzde doksanı iktidar yanlısı ve iktidarların maşası haline gelen Gazete Patronları ile bir bir kaybetmiş ve Gazetecilik mesleği yerlerde sürünür hale gelmiştir. Şu anda hiçbir gazeteci gerçek düşüncelerini özgürce söyleyememekte ve yazamamaktadır. Basın Muhabirlerinden tutun da Gazetelerin Genel Yayın Yönetmenlerine kadar tüm basın çalışanları artık iki kuruş aldıkları işlerini de kaybetmemek adına patronlarının istekleri doğrultusunda bu mesleği sürdürmekte, iktidarın şakşakçılığını yapmaktan öteye gidememektedirler. Hali hazırda cezaevlerimizde kendi düşüncelerini özgürce kaleme aldıkları için yatan bir sürü gazeteciler mevcuttur. Çalışan gazetecilerde korku çerçevesi altında bu mesleklerini sürdürmektedir.

Gazetecilik; doğru yapılanı da, yanlış yapılanı da topluma özgürce aktarabilme sanatıdır.

Gazeteci de; Hiçbir fedakarlıktan kaçmadan, gece – gündüz, yağmur – çamur demeden, gerektiğinde izin bile kullanmadan topluma, kamuoyuna mal olmayı kendine şiar edinmiş özgürce yaşama biçimidir.

Bırakın özgürce yaşam biçimini günümüzde öyle gazeteciler türemiştir ki; iki kuruş harçlık alıp nemalanmak uğruna siyasilerin şamar oğlanlarına dönmüşlerdir.

Öyle ise bütün bu özelliklerin tamamen yitirildiği bir ortamda “Çalışan Gazeteciler Günü”nün kutlanması da abesle iştigaldir.

“Gerçek manada Gazetecilik yapan, kalemini, fikrini satmamış, sayıları çok azda olsa bu mesleği yürütmeye çalışan bütün gazetecileri tenzih ederim.”


10 Ocak 2019 Perşembe 09:13
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Mezunu olduğu okulda bu kez karne verdi

AK Parti Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt, mezunu General Edip Bayoğlu İlkokulu’nda düzenlenen

16 Ocak, Kocaeli için onur günüdür

16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Şener Söğüt; 16 Ocak, Kocaeli için onur günüdür

Beyanname için son tarih 28 Şubat

Körfez Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürlüğü’nden uyarı; Beyanname için son tarih 28 Şubat

Başkan Baran, MHP’lileri ağırladı

Başkan Baran, MHP’lileri ağırladı

Hacı Osman’a bir işletme daha

Hacı Osman’a bir işletme daha

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI