18 Kasım 2018 Pazar

Bizim Gazete

EĞİTİMDE VELİLERDE EĞİTİMCİLERDE ÇIKMAZDA

Selim Uysal

Selim Uysal

E-Posta : selimuysal41@hotmail.com

Eğitim, bir ülkenin en önemli gelişmişlik göstergesidir. Dünya devletlerine baktığımız zaman, eğitime en çok önem verenler, en çok gelişme sağlamış ülkelerdir. Gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde ise en önemli mesele, eğitim meselesidir. Gelişmiş ülkeler, bütçesinin önemli bir bölümünü eğitim harcamalarına ayırırken, gelişmekte veya az gelişmiş ülkeler ise bütçelerinin en önemli kısmını savunma alanına harcarlar. Tıpkı ülkemizde olduğu gibi. Ülkemiz, gelişme gösteren bir ülkedir. Her geçen gelişiyor. Bu yüzden de gelişmesini tamamlamadığı için uzun vadeli bir eğitim sistemimiz bulunmamaktadır. Yetkili makamlarda dün ‘bu doğru ‘ diye savunulan şey, bir süre sonra ‘bu yanlış’ denilebiliyor. Bir önceki eğitim sistemi, bir sonraki eğitim sistemi ile çakışıyor. Her gelen kendine göre bir eğitim sistemi belirliyor ve doğru olduğunu savunarak bunu uygulamaya konuyor. Kişilere ve sistemlere göre eğitim sistemi uygulanıyor. Olan, çocuklarımıza, neslimize, milletimize ve ülkemize oluyor. Kafaları boş ancak ellerinde diploması olan ‘okumuş cahiller’ yetişiyor.

Gelelim bugünkü duruma. Bu gün 4+4+4 denilen sistem getirildi. Sistemi getirenler de dahil… Henüz faydalı mı değil mi, hiç kimse bilmiyor.  Ancak sistem, daha şimdiden sistemsizlik içinde arap saçına dönmüş durumda. Alt yapısı olmadan yapılan bu uygulama, beraberinde önemli sıkıntıları getirmiştir. Eğitim sistemini, içinden çıkılmaz duruma getirmiştir. Velileri tedirgin etmiştir. Öğrenciler, zor durumda kalmıştır. Bu durum, öğrencilerin ve velilerin mağdur olmasına neden olmuştur. Bundan dolayı önceki gün TÜPRAŞ İlköğretim Okulu’nda çocukları olan veliler ayaklandı. Sistemsizlikten şikâyet ettiler. Yeni okula başlayan çocukların velileri, her gün çocukların sınıflarının değiştiğini, bir gün bir sınıfta, diğer gün başka sınıfta okumak zorunda kaldıklarını ve çocukların bundan dolayı ciddi sıkıntı çektiğini dile getirdiler. Diğer bir taraftan ise çocukları bu yıl üçüncü ve dördüncü sınıfa  geçen veliler ise mevcut öğretmenlerinin kendi sınıflarından alınarak, yeni okula başlayan öğrencilerin sınıflarına verildiğini, yeni atanan öğretmenlerin ise  çocuklarının sınıfına verildiğini dile getirerek sistemin çaresizliğinden dert yandılar. İlçe Milli Eğitim müdürüne sitemde bulunarak bu problemin bir an önce çözüme kavuşturulabilmesi için bir yol bulmasını istediler.  

Kısacası, şikâyet ettiler. Ayaklandılar. Okulda toplandılar. Ancak, karşılarında yetkili kimseyi bulamadılar. Zira okul idaresi de en az onlar kadar dertliydi. Çıkmaz içinde bulunduklarını idarecilerde biliyordu. Ama yapacak bir şey yoktu. Getirilen sisteme, elde mevcut bulunan imkânlarla hizmet etmek zorundaydılar. Eğitim sistemi şimdilik felç ve çökmüş durumda. Umarım, birileri bu sistemin altında kalmadan çözüm üretilir. Öğretmen açığı giderilir. Öğrenciler daha fazla mağdur edilmez. Veliler, daha fazla perişan duruma getirilmez. Bir an önce çözüm bulunur.

         Eğitimden bahsederken, bir konuya daha değinmek istiyorum. Körfez’e 113 Çeçen aile getirildi. Gazetemizin birinci sayfasında da yer verdiğimiz gibi, bu çeçen ailelere iş araştırıldı. Yetkililer, bu Çeçen aileleri okullarda müstahdem olarak kullanmayı planlıyorlarmış. Buraya kadar her şey normal. Tabii ki Çeçenlerde madem burada yaşayacaklar, iş yaşantıları da mutlaka burada olacaktır. Ancak, Çeçen aileler çalışacak diye bugüne kadar müstahdemlik yaparak geçimini sağlayan vatandaşlar işlerinden çıkartılarak yerine bunların alınması çok vahim bir durumdur.

‘Öz yurdunda garip olma’ konumuna kimse, kimseyi düşüremez. Varsa açık, onun yerine bunlar alınabilir. Ama kesinlikle birileri çıkartılarak, çeçenler alınmamalıdır. Bu büyük bir yanlışlık ve büyük bir haksızlıktır. Şu anda okullarda kıt kanaat, okul aile birliklerinin desteği ile çalıştırılan müstahdemleri kimsenin almaya gücü yetemez. Zira bu başka bir skandala imza atmaktır.

Benden söylemesi…


09 Ekim 2012 Salı 17:53
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Bu kadar yatırımı hayata geçiren sayılı ilçelerdeniz

Bu kadar yatırımı hayata geçiren sayılı ilçelerdeniz

Körfezli Muhtarlardan Başkan Baran’a destek

Muhtarlar Derneği Başkanı Yusuf Yanar, “Yanınızdayım” Körfezli Muhtarlardan Başkan Baran’a destek

İlimtepe’de Körfez’in geleceğini planladık

İlimtepe’de Körfez’in geleceğini planladık

İlimtepe yolu büyük bir eksikliği giderecek

İlimtepe yolu büyük bir eksikliği giderecek

Körfez’de Atatürk saygı ve özlemle anıldı

Saatler 09.05’i gösterdiğinde; hayat adeta durdu… Körfez’de Atatürk saygı ve özlemle anıldı

‘Hoş Geldin Bebek’ yüreklere hoş geliyor

‘Hoş Geldin Bebek’ yüreklere hoş geliyor

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI