23 Mayıs 2018 Çarşamba

BİZİM GAZETE

CUMHURBAŞKANIĞI SEÇİMLERİ!..

Selim Uysal

Selim Uysal

E-Posta : selimuysal41@hotmail.com

 CUMHURBAŞKANIĞI SEÇİMLERİ!..

Genel seçim havasında yapılan yerel seçimler gerçekleştirildi.

Ak Parti büyük bir başarı ile yerel seçimlerden galip çıktı.

Kabul etmemiz gerekir ki; Bu yerel seçimler aslında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önemli bir provası şeklindeydi. Bütün siyasi otoriteler, meseleyi bu yönde değerlendiriyordu. Yapılan yerel seçimlerde AKP’nin başarısı demek, Başbakan’ın başarısı olarak değerlendirilecek, yapılan değerlendirme sonucunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı yolu açılacaktı. Ki, öylede oldu. Başbakan, Cumhurbaşkanlığı’na giden yolda önemli bir başarı elde etti. Yapılacak olan Ağustos ayındaki seçimlerde büyük olasılıkla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yeni Cumhurbaşkanı olarak bu ülkenin başına gelecek. Bunun için şimdiden bir takım oluşumlar başlamış bulunmaktadır. Muhalefet ise Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmaması adına, uzlaşarak yeni bir aday çıkarmayı gündeme getirdi. Lakin Başbakan’ın yerel seçimlerde başarı ile çıkması, ‘Cumhurbaşkanlığı seçimleri için önemli bir güven ‘oluşturmuştur. Başbakan, bu yerel seçimlerin kendisi için çok ehemmiyetli olduğunu bildiği içinde yerel seçimleri Genel Seçimler havasında sürdürdü ve bizzati mitinglerde kendisi boy gösterdi. Neticesini de aldı. Peki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, yapılacak olan genel seçimlere kadar başbakan olarak kim vazife yapacak? Aslında bu sorunun cevabı, her ortamda başbakanı amansız bir şekilde destekleyen, doğrusuna da doğru; eğrisine de doğru diyen kişiye bakmak gerekir. Bu kesinlikle Bülent Arınç’tır. Emanetçi başbakan olarak Genel Seçimlere kadar durumu idare edecek, daha sonra Cumhurbaşkanlığı vazifesini tamamlamış olan Abdullah Gül, tekrar AKP’nin başına geçecektir. Hal böyle olursa AK parti ülkenin idaresinde 5-10 yıl daha devam edecek demektir.

Bir diğer alternatifi de düşünmekte fayda vardır. Biliyorsunuz AKP’de üç dönem kuralı var. Şayet bu kural değişmez ise biraz önceki izah ettiğim yöntemin uygulanma olasılığı çok yüksektir. Şayet bu kural değişirse, Başbakan yine AKP’nin başında parti başkanı olarak kalacak ve ülkenin başında ise Başbakan olarak görevini sürdürecektir. Şimdiden bunun formülleri de aranmaktadır. Öyle ki partinin bir takım ‘öncü kuvvetleri’ bu konuda bir takım söylemleri dile getirmeye başladılar bile. Olmaz demiyorum. Çünkü siyasette her türlü yolun mubah olduğunu yaşanan her seçimde idrak ediyoruz. Bu yüzden siyasette dürüstlük aramak, beyhudelik olur. Makam, koltuk sevdası, dün her sevdanın önündeydi, bu günde önündedir. Yeter ki koltuklar kaybolmasın. Yeter ki makamlar elden gitmesin. Buna karşılık neresi yok olursa olsun, neresi giderse gitsin…

       Ağustos ayında yapılacak olan seçimler gösteriyor ki, AKP’nin dediğinin dışında bir şey olmayacaktır. AKP, ya Başbakan’ı Cumhurbaşkanı yapacak; ya da başbakanın işaret ettiği birini Cumhurbaşkanı olarak vazifelendirecektir. Bakalım ne olacak? Hep birlikte göreceğiz.

       Görelim Mevla neyler?

       Neylerse güzel eyler!.. 


08 Nisan 2014 Salı 11:39
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Hacı Osman, Mimarsinan ve Atalar Mahalle Sakinleri İftarda Bir Araya Geldi

Hacı Osman, Mimarsinan ve Atalar Mahalle Sakinleri İftarda Bir Araya Geldi

RAMAZAN AYI HARCAMALARI ARTTIRDI

RAMAZAN AYI HARCAMALARI ARTTIRDI

Körfez’de 19 Mayıs coşkusu

Körfez’de 19 Mayıs coşkusu

Yavuz Sultan Selim’de bin 500 kişilik iftar

Genci yaşlısı binlerce Körfezli iftar sofrasında buluşuyor… Yavuz Sultan Selim’de bin 500 kişilik iftar

YARIMCA YELKEN KULÜBÜ DİDİM’DE

YARIMCA YELKEN KULÜBÜ DİDİM’DE

Can kaybı olmaması bizleri sevindirdi

Çınar Park Otel’in sahiplerini ziyaret eden Başkan Baran; Can kaybı olmaması bizleri sevindirdi

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI