KELEŞOĞLU

15 Ağustos 2018 Çarşamba

Bizim Gazete

BU NE AYMAZLIK MHP

Selim Uysal

Selim Uysal

E-Posta : selimuysal41@hotmail.com

Siyaset, menfaat için yapılırsa canavarlaşır. Siyaset, halk için yapılmalıdır. Halkın faydasına olmayan, halkın derdine çare üretmeyen, halkın ihtiyaçlarını gidermeyen, halkın isteklerini yerine getirmeyen, halkın yaşantısına olumlu manada katkı sağlamayan, halkın gelir düzeyine fayda etmeyen hiçbir siyasetin savunulması doğru değildir. Demokrasinin vazgeçilmez unsurudur siyaset. Siyasetin en önemli varlığı ise siyasi partilerdir. Siyasi partilerin kaliteli olması demek, siyasetin düzgün olması demektir. Siyaset düzgün olursa yönetimde düzgün olur. Yönetim düzgün olursa elbette ki ülke kalkınır. Bunların tersi demek, milletin sıkıntı çekmesi, ülkenin huzursuz olması, toplumun karamsar olması anlamına gelir.
Günümüzde en büyük sıkıntımız, ne yazık ki takım tutar gibi parti tutmak. Tuttuğumuz siyasi partilerin doğrusunu doğru olarak algıladığımız gibi, yanlışını da doğru olarak algılıyoruz. Her ne hikmetse ülkemizde partinin doktrinleri değil, siyasi partinin liderleri ön plana çıkıyor.  İşin içine makam-mevki-şan-şöhret ve hava girerse, bireysel çıkarlar, toplumsal çıkarların önüne geçiyor. O zamanda felakete doğru yön alan bir gemi misali, felakete sürükleniyoruz.
Türkiye’de bazı siyasi partiler vardır ki, bunlar bir fikir partisi olarak kurulmuşlardır. Bunların yanlış yapma lüksü, diğerlerine göre daha az olmalıdır. Hiçbir zaman kişisel menfaatler parti menfaatlerinin üzerine çıkmamalı, ‘ben’ endeksli siyasetten ziyade ‘biz’ endeksli siyaset izlenmelidir. Ancak gelin görün ki, bu partiler de siyasi mecrasından çıkmış durumdadır. Bunlardan biride MHP’dir. MHP, ülkenin önemli partilerinden biridir. Ülkemizin olmaz ise olmaz partisidir. Milliyetçi kuralları ile var olan bu parti her zaman daim olacak bir siyasi partidir. Ancak gelin görün ki, son yıllarda büyük sıkıntı çekiyor. Basiretsiz bir yönetimin elinde adeta sürünen konumunda bulunuyor. Her yapılan seçimde, baraj korkusu içinde hop oturup-hop kalkıyor. Siyaseti bilmeyen bir yönetim, partiyi neredeyse rezil durumuna getirmiş bulunmaktadır. Oysa bir fikir partisi böyle mi olmalıdır? Bugünkü konjektörde MHP çok daha güçlü olmalıdır. Ancak şu anda ne yazık ki bu boşluğu doldurabilecek durumda değildir.  Bu partinin önünde önemli bir seçim var. Kongresi var.  Yeni Genel Başkanını belirleyecek. Parti Genel Başkanlığı için de hepsinin olmasa da adaylıkları kamuoyunca açıklanmış birkaç isim var. Bunların olması da elbette, demokrasinin bir kuralı ve kaidesidir. Ancak, ülkemizde Genel Başkanlık koltuğu öyle bir hal almış ki, her oturan sanki babasının malıymış gibi bir daha bırakmak istemiyor. Bu da Türk siyasetinin en kötü bir kaderi. Devlet Bahçeli’de bu kötü geleneğe kendini kaptırmış durumda. Vatandaş, yaptığı yanlışlıkları görmüyor. Bilmiyor. MHP’nin kemikleşmiş oyu yüzde 8-9 arasında dolaşıyor. Devlet bahçeli ile bu parti kaç alıyor? Yüzde 10-11 alıyor. Bahçeli yıllardır partinin başında ve bu koltukta yüzde 1-2’lik bir oy için mi bekletiliyor. Yazık… Hem de çok yazık…
Şimdi kongre için birkaç aday çıktı. Çıkmasına çıktı da bu sistemde kendilerini gösterebilecekler mi işte orası muamma. Ülkemizdeki partilerin genel kongrelerine bir bakın. Koltukta oturan kim olursa seçim ağını da o örüyor. Delegeleri, üyeleri veya seçime endeksli ne varsa hepsini kendisi planlıyor, organize ediyor ve seçime öyle gidiliyor. Hiçbir parti kendi aralarındaki seçimle ilgili değiştirilemeyecek sistemler getiremiyor. Bu Ak Partisinde de öyle, CHP’sinde de öyle, MHP’sinde de öyle. Kısacası her partinin genel başkanları ne diyorsa o oluyor. Bu nedenle Genel Başkanlığa aday olabileceklerin seçilebilme şansı iyiden iyiye azalıyor.
Geçenlerde Milliyetçi Hareket Partisi’nin Kocaeli’ndeki il ve ilçe başkanları çıktı hepsi bir ağızdan açıklama yaptılar. ‘Devlet Bahçeli’yi destekliyoruz’ dediler. Böyle bir saçmalık, böyle bir siyasi söylem olur mu? Bu ülkeye de bu partiye de hiçbir şey bir şey katmayan bir başkan için nasıl olurda böyle bir söylemde bulunabilirsiniz? Anlaşılan o’dur ki sizlerin de hiç birinizin bu partiyi iktidar yapma derdiniz yok? Sizin hiç mi değişimden yana tutum ve davranışınız bulunmaz? Sizler için ülkenizin perişanlığımı önemli yoksa altınızdaki koltukların kayması mı daha önemli. Bunun için mi hep bir ağızdan ‘Biz Devlet Bahçeliyi destekliyoruz’ diye bir açıklamada bulunuyorsunuz. Gidişata bunun için mi ‘Yeter’ diyemiyorsunuz?
Böyle bir açıklama yapmaya neden gerek duydunuz, bunuda anlamış değilim. Aday olarak çıkabileceklere ‘bakın ha aday olursanız Kocaeli’nden size oy çıkmaz’ demek için mi?
Her parti de olduğu gibi MHP’de de artık yeni yüzlere, yeni simalara ihtiyaç yok mu? Yeni yüzler ve yeni simalar partinin başına geçsin ki, MHP siyasi arenada söz sahibi olsun. Ama ‘Biz Devlet Bahçeli’nin yanındayız’ diye yaptığınız açıklamalar ve çıkışlar, sadece kendinize değil, partiye, ülkeye ve millete de zarar veriyor. MHP camiası bilmelidir ki MHP’nin il ve ilçe yöneticileri kafalarını değiştirmedikleri müddetçe, MHP’nin başı da kafasını değiştirmez. Sizler değişim isterseniz, MHP’nin de iktidar derdi olur, ülke derdi olur. Bu da Devlet Bahçeli’nin değişmesi, yerine daha akılcı, daha siyasi konjektörü koklayabilen bir liderin gelmesi ile mümkün olacaktır.
Allaha emanet olun…


01 Ekim 2012 Pazartesi 10:55
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Baran’ın 17 Ağustos Deprem Mesajı

'Unutmayacağız, Unutturmayacağız' Belediye Başkanı İsmail Baran’ın 17 Ağustos Deprem Mesajı

Körfez’in köylerine Osmanlı çeşmeleri

Körfez’in köylerine Osmanlı çeşmeleri

Mezarlık yoluna ve çevresine asfalt

Mezarlık yoluna ve çevresine asfalt

Körfez’de hacı adayları dualarla uğurlandı

Körfez’de hacı adayları dualarla uğurlandı

‘Barış Masası’ 4 bin kişiye yardımcı oldu

‘Barış Masası’ 4 bin kişiye yardımcı oldu

Kurban pazarı ilaçlandı hijyen için poşet dağıtıldı

Kurban pazarı ilaçlandı hijyen için poşet dağıtıldı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI