21 Ocak 2019 Pazartesi

Bizim Gazete

AH ŞU TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI

Selim Uysal

Selim Uysal

E-Posta : selimuysal41@hotmail.com

Her şeyin başı eğitimdir. Eğitimden yoksun her bir birey, nerede olursa olsun, büyük bir problemin ta kendisidir. Toplumlar, iyi eğitilmiş bireylerle ancak müreffeh bir konuma yükselir. Aksi takdirde sıkıntı ve problemler devam eder, devam etmeyi bırakın her geçen gün biraz daha artar. Bir müddet sonra ise içinden çıkılmaz bir hal alır. Toplum, adeta problemler yumağı halinde mevcudiyete kavuşur. Bu durumda birey huzursuz, toplum sıkıntılı, nesiller kaygılı, durum ise vahim bir hal alır. Bu, bahsettiğim konular, genel geçer kurallardır. Her toplum ve her millet için geçerlidir. Her meslek için ana kaide kuraldır. Bireyler toplumu oluşturur. Toplum, milletleri, milletler ise devletleri oluşturur. Bireyin mutluluğu, toplumun huzuru demektir. Topluluğun huzuru ise devletin bekası için şarttır.
Gelelim esas konumuza; Bugün her birimiz bir toplum içinde hayatınızı idame ettiriyoruz. Öyle şeylerle karşılaşıyoruz ki, “yok artık” demekten kendimizi alamıyoruz. Bunların en başında da Toplu taşıma araçları gelmektedir.
Ben, bildim bileli toplu taşıma araçları ve şoförlerinden şikâyet vardır. Kendi içinde bulunduğumuz şu beldedeki toplu taşıma araçlarına şöyle bir bakalım. İzmit-Körfez arası çalışan araçlardan ezelden beri şikâyet var. Nedir bu şikâyetler? Şikâyetlerin başında elbette ki, insana saygı gösterilmeden tıka basa yolcu taşıma işleri gelmektedir. Sanki şoförler ‘Ben bu araca kaç kişi sığdırabilirim’ diye yarış içine giriyorlar. Sonrası malum… Sataşmalar, itişmeler, kalkışmalar, tacizler… Yani, insani vasıfları özümsemiş bir bünyenin kaldıramayacağı hal ve hareketler. Hepsi ama hepsi toplum taşıma araçlarında yaşanmaktadır. 30 kişilik bir araca kimi zaman 50-60 kişi yerleştiriliyor. Hele şoförlerin ‘arkada boş yer var ilerleyelim’ diye avazının çıktığı kadar bağırması yok mu?  Tam bir fecaat. Tam bir komedi. Zira, İnsana saygı olan yerde, ne böyle bir taşıma olur, ne de bu tip manzaralar yaşanır. İnsan, her şeyden önce her şeyin en iyisine layıktır. Ama bunun farkına varması gerekir. Ki, ona göre hareket etmesi gerekir. İnsanın içindeki insanı çıkaran en önemli unsur ise eğitimdir. Bu manzara, eğitimsizliğin bir göstergesidir. Bu durumu, zaman zaman şoförlere soruyorum. Soruyorum ve bin ah işitiyorum. Nasıl mı?
Geçenlerde toplu taşıma aracı ile İzmit’e gitmiştim. Başladık şoförle biraz önceki konuları konuşmaya… Gerçekten bir dokundum bin ah işittim. Öyle şeyler anlattı ki ‘keşke hiç sormasaydım’ dedim kendi kendime. Kardeşimiz başladı anlatmaya, “Araçların çok ama çok masraflı olduğunu, yeni araçlar kullanmak zorunda olduklarını, özellikle yakıta gelen zamların kendilerini çok fazla etkilediğini, bir aracın bir turda 60-70 TL’lik bir yakıt yaktığını ileterek buna rağmen toplu taşıma ücretlerine her zaman zam yapılmadığını söyledi. Bunun için biz mecburen ‘mevcutları daha fazlaya çıkararak yolcu taşımaya çalışıyoruz. Hatta bütün bu sorunlara rağmen sabah ve akşam saatlerinde bu sıkışıklığı en aza indirebilmek ve yolcularımıza daha rahat bir yolculuk yaptırabilmek için ek seferler koyuyoruz” dedi.
Durum ortada. Görünen durum bir facia. Her şey, insan için olan bir evrende, insan eliyle birçok şey insanın aleyhine dönmüş durumdadır. Her bir taraf, kendince haklı yönleri vardır. Ancak bu şikâyetlerin en büyük nedeni, eğitimsizlikten kaynaklanmaktadır. Eğitim hakiki manada insanlara verilmiş olsa, ne vatandaş şoförden, ne de şoför vatandaştan şikâyet eder. İkisi de halinden ve durumundan memnun olarak haklarına riayet ederler. Ama maalesef durum, bir önceki durumdan daha kötüye gitmektedir. Bir an önce bu manzaraların son bulması için var gücümüzle çalışmalıyız ve eğitimin en alasını vermeye özen göstermeliyiz. Yanlış mı düşünüyorum?


06 Kasım 2012 Salı 11:40
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Mezunu olduğu okulda bu kez karne verdi

AK Parti Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt, mezunu General Edip Bayoğlu İlkokulu’nda düzenlenen

16 Ocak, Kocaeli için onur günüdür

16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Şener Söğüt; 16 Ocak, Kocaeli için onur günüdür

Beyanname için son tarih 28 Şubat

Körfez Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürlüğü’nden uyarı; Beyanname için son tarih 28 Şubat

Başkan Baran, MHP’lileri ağırladı

Başkan Baran, MHP’lileri ağırladı

Hacı Osman’a bir işletme daha

Hacı Osman’a bir işletme daha

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI