16 Kasım 2018 Cuma

Bizim Gazete

13 RAKAMI

Sefer Faruk ÖZKURT

Sefer Faruk ÖZKURT

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com

     Güneşli güzel günleri bırakırken ardımızda yeni bir mevsime giriş yapıyoruz ülkecek. Yaz ayının o içimizi ısıtan günleri geri de kaldı artık ... diye bir giriş yapacaktım sonra vazgeçtim.

                Cumartesi günü ailemin evinden yazıyorum bu yazımı. Ailecek daha demin sofradan kalktık. Özendirmek gibi olmasın ama anne yemekleri gerçekten de bir farklı oluyor. Dışarıda yemek yemeyi seven bir insan olarak ( biraz da zorunluluk ) ev yemeklerinin yerini hiç birşey tutamaz diye düşünmekteyim. Sizlerde eminim bu düşünceme katılırsınız. Neyse.

                Aşağı katta babam TV 8 'de yayınlanmakta olan, Devrim Arabaları filmini izlemekte. Annem kahvesini içerken kardeşim tarık ise babamın yanında oturup televizyon izliyor. Herşey ama herşey çok keyifli ve güzel. Bende adını yukarıda yazdığım filmi izlerken bu haftaki konuma karar verdim. Ülkemin gelişiminde, bana göre uygarlık yolunda adım atarken, hem iç hem de dıştan gelen tehdit ve engellere rağmen Ülke için kendini paralayan gerçek insanların öyküsünü izliyorum. Bu ülkeye emeği geçen vatan millet için çalışan kişilere selam olsun. Allah yollarını açık etsin  hem ülkeyi var etsin hem de bu insanları.

                **          **          **

13 RAKAMI

Güney Afrika'nın Cape Town şehrindeki bir hastanede devamlı olarak gizemli ölümler oluyordu. Hemşireler haftalardır üst üste her cuma günü 311 numaralı yoğun bakım odasına yatırılan hastaları olü bulmaktaydılar. Bu sırlı ölümlere uzun süre açıklama getirilemedi. Herkes meselenin çözülmesi için seferber oldu.

Uzmanlar odanın havasını bakteriyolojik olarak kontrol ettiler. Güney Afrika'nın önde gelen bilim adamları ölenlerin aileleriyle üç hafta boyunca görüşmeler yaptılar. Hatta işin içine polis girdi ve akla gelen her ihtimal tek tek değerlendirildi, ancak onların araştırmaları da sonuçsuz kaldı. Ve tabii bu arada 311 numaralı odadaki hastalar sebepsiz ölmeye devam ediyordu. Son çare olarak hastaların kaldığı 311 numaralı yoğun bakım odası sürekli gözetim altına alındı ve sonunda odadaki ölümlerin nedeni ortaya çıktı.

Sonuç çok trajikomikti. Cuma sabahı saat 6'da odaları temizleyen temizlikçi kadının, hastanın bağlı bulunduğu solunum cihazının fişini çekerek, kendi elektrik süpürgesinin fişini taktığı ve işini bitirdikten sonra solunum cihazının fişini tekrar yerine takıp gittiği görüldü.

13 rakamı batılılar tarafından uğursuz sayılmaktadır. İnsanlar bu rakamdan korkarlar. Uçaklarında 13 numaralı koltuk bulunmaz. Otellerde, yüksek yapılarda 13. kat olmaz. Bunun nedenleri arasında ; Hz. İsa ve 12 havarisi ile ilgili bağlamlar vardır.

Uğursuzluğun diğer sebepleri ise şöyle anlatılıyor:

İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde de 13 sayısı atlanmıştı.

İskandinav mitolojisinde, İskandinav tanrılarının en kötülerinden olan Loki, Valhalla’daki oniki kişilik bir şölene davetsiz olarak gitmişti. 13’üncü kişi olarak gittiğinde, gözyaşı tanrısı olarak da anılan, adının anlamı “Muzaffer” olan, yakışıklı ve adil Baldr’ın ölümüne yol açtığından, bu sayı uğursuz olarak anılmaktaydı.

13 Ekim 1307 Cuma günü, Fransa Kralı Philippe ile Papa Clemens’in işbirliği sonucu Tapınak Şövalyeleri’nin çoğu tutuklanıp idam edilmişti.

13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.

Teşekkürler.

 

 


03 Ekim 2017 Salı 09:52
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

İlimtepe’de Körfez’in geleceğini planladık

İlimtepe’de Körfez’in geleceğini planladık

İlimtepe yolu büyük bir eksikliği giderecek

İlimtepe yolu büyük bir eksikliği giderecek

Körfez’de Atatürk saygı ve özlemle anıldı

Saatler 09.05’i gösterdiğinde; hayat adeta durdu… Körfez’de Atatürk saygı ve özlemle anıldı

‘Hoş Geldin Bebek’ yüreklere hoş geliyor

‘Hoş Geldin Bebek’ yüreklere hoş geliyor

Başkan Baran'dan 10 Kasım mesajı

Başkan Baran'dan 10 Kasım mesajı

Başkan Baran’dan Sarnıç Han’a inceleme

Başkan Baran’dan Sarnıç Han’a inceleme

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI