23 Ocak 2019 Çarşamba

Bizim Gazete

YURTDIŞINA ÇIKMA REHBERİ

Sefer Faruk ÖZKURT

Sefer Faruk ÖZKURT

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com

 

80 ve 90’lı yıllarda yurt içi tatili yapmak insanlar için bir lüks idi. Hele hele uçağa binip yurtdışına gitmek. Jules Verne’in 80 Günde Devri Alem Kitabını okuyan nesil, Dünya’yı gezeceğim ben dediğinde, belki de o zamanlar akıl sağlığı yerinde değil bile deniliyordu kendisine. Ben hatırlamıyorum. Şu bir gerçek ki bu hedef bir hayal idi. Çocukluk efsanesi idi. Ama şimdi ?

İlk uçağa bindiğimde 10 yaşında yoktum sanırım. Uçak havalanırken ki heyecanımı, uçağın yerden yükselip yer ile hiçbir teması olmadan nasıl gidebildiğini,  uçak inip- kalkarken o emniyet kemerlerinin takılmasının mantığını, uçak gideceği lokasyona varıpta, indikten sonra uçaktaki insanların alkış tufanı koparmalarına anlam verememiş ve anneme sormuştum. O da “ adettendir, kaptan uçağı indirdiği için alkışlanıyor” dediğinde yine şaşırmıştım. Ama artık böyle değil.       

Uçakların son 10 yıldaki kullanımları inanılmaz derecede arttı. Artık isteyen, istediği yere kolayca gidebilmekte. Değişik yerleri görme, kültürleri tanıma, yeni arkadaşlıklar edinme, güzel anılar biriktirme ve belki de hayatlarının maceralarını torunlarına anlatacakları olayları yaşayabilme şansları var. Umarım bende bu yazıyı okuyanlara hayallerini gerçekleştirmeleri için yardımcı olur, zaten içlerinde olup da ufak bir kıvılcım bekleyenlere ön ayak olabilirim.

Evet dünya’yı gezmek isteyenler için gidecekleri ülkeden izin almaları gerekiyor. Buna vize denilmekte. Biraz bürokratik işlemleri olduğundan ben vizeli ülkeleri genelde tercih etmiyorum. Sizde benim gibi düşünüyorsanız işte size vize gerektirmeyen, sadece bavulunuzu hazırlayıp en yakın havaalanına gidip yolcuğunuza başlayacağınız ülkeler listesinin sadece bir kısmını sunuyorum.

            Avrupa Kıtasında Vizesiz Gidilebilecek Yerler: Arnavutluk, Andorra,Belarus- Bosna Hersek,Karadağ, Kosova, Makedonya, Moldova, Sırbistan, Ukrayna, Ermenistan ve Azerbaycan.

            Asya Kıtasında Vizesiz Gidilebilecek Yerler : Bahreyn, Endonezya, Filipinler, Filistin, Hong Kong, Irak, İran, Katar, Kazakistan,Güney Kore, Kuveyt, Lübnan, Maldivler, Malezya, Myanmar, Nepal, Srilenka, Suriye, Tayland, Umman, Ürdün.

            Güney Amerika Kıtasında Vizesiz Gidilebilecek Yerler: Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Peru, Şili, Uruguay ve Venezuella.

            Kuzey Amerika Kıtasında Vizesiz Gidilebilecek Yerler: Bahamalar,Dominik Cumhuriyeti,Haiti, Jamaika, Kosta Rika, Meksika.

            Ha pasaportunuz mu yok? Tamam, yine sorun yok. Sadece Türkiye Cumhuriyet’i kimliğiniz ile gidebileceğiniz iki ülke mevcut.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gürcistan.

            Bu ülkelerin isimlerini Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı’nın sitesinden aldım. Bu ülkeler haricinde bir bu kadar daha ülke mevcut. İsteyenler ayrıntılı olarak bu site üzerinden araştırma yapabilir. Kendilerine uygun seyahat planını oluşturabilirler.

            Bundan 20 yıl sonra yapmadığınız şeylerden dolayı, yaptıklarınızdan daha fazla pişman olacaksınız. Demir alın ve güvenli limanlardan çıkın artık… Rüzgarları arkanıza alın, araştırın, hayal edin ve keşfedin.

            Teşekkürler.


15 Ağustos 2016 Pazartesi 10:34
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Mezunu olduğu okulda bu kez karne verdi

AK Parti Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt, mezunu General Edip Bayoğlu İlkokulu’nda düzenlenen

16 Ocak, Kocaeli için onur günüdür

16 Ocak Basın Onur Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Şener Söğüt; 16 Ocak, Kocaeli için onur günüdür

Beyanname için son tarih 28 Şubat

Körfez Belediyesi Ruhsat Denetim Müdürlüğü’nden uyarı; Beyanname için son tarih 28 Şubat

Başkan Baran, MHP’lileri ağırladı

Başkan Baran, MHP’lileri ağırladı

Hacı Osman’a bir işletme daha

Hacı Osman’a bir işletme daha

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI