SAADET

16 Şubat 2019 Cumartesi

Bizim Gazete

MEDYADAKİ ALGI OPERASYONU

Sefer Faruk ÖZKURT

Sefer Faruk ÖZKURT

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com

 

Haberleri izlemekten yoruldum artık. Fakat her bilinçli vatandaş gibi gündemi de takip etmek zorundayım. Ülkemde neler oluyor, dünya siyaseti, para piyasaları, komşu ülkelerde olan karışıklıklar… Çoğu haberi izlerken televizyona boş boş baktığımda olmuyor değil. Gazete jargonunda eskiden bir olayın haber sayılması için belli kurallara uygun şekilde gerçekleşmesi gerekiyormuş. “ Bir köpeğin bir adamı ısırması değil, bir insanın köpeği ısırması” haber niteliği taşır diye bir söz var.

Bu sözü benim gibi sizlerde duymuş ve akşam haberleri izlerken hangilerinin gerçekten haber niteliği taşıyıp, hangilerinin haber niteliği taşımadığını hepimiz beynimizde kıyaslıyoruzdur. Aynı zamanda bunların neden yapıldığını da…

Metrobüs şoförüne şemsiye ile saldıran adam!!! Komik değil mi ? Ülke gündemini meşgul edeceğe benzer Metrobüs ile olan haberler. Keza şort giyen hanım hanımcık bir kadına, sapık, ruh hastası, ahlaksız, kendi annesi bacısını düşünmeden yoldan geçen her kadına cinsel obje olarak bakan şeref yoksunu bir insancığın tekmelemesi !!! E Anıtkabir’e kurulan ama bugün itibari ile haberlerde gördüğüm Genel Kurmay Başkanlığının “OYBİRLİĞİ” ile aldığı karar ile oyun parkının kaldırılması kararı.

Tüm bunların birer algı operasyonu olduğu düşüncesindeyim. Peki nedir bu algı operasyonu? Dilim döndüğünce, kalemim yazdığınca anlatmaya çalışayım. Yıllardır medya üzerinde yapılan operasyondur.  Yapılan araştırmalara göre, bir yalanı ne kadar duyarsanız o kadar inanılır gelmeye başlar. Bir kişiyi ne kadar sık görürseniz o kadar güvenilir bulmaya ve sevmeye başlarsınız. Kişilerin tutumlarını ve tarafsız düşünme yeteneklerini etkilemek için girişilen her türlü eylemi kapsar ve kamu diplomasisi, psikolojik operasyonlar, kamu bilgilendirme, aldatma ve gizli eylem faaliyetlerinden oluşur.

Neden toplum vuku bulan her olayda bir taraf tutma isteği duyuyor, neden “bir taraf olan bertaraf olur” sözünü tam olarak “ALGI”lamadık sanırım bir üst paragrafta kısaca anlattım. Olaylara yanlı değil de tarafsız olarak, net olarak bakmaya çalıştığımız zaman farklılıkların güzelliğini, uyumunu anlayıp görebileceğiz.

Teşekkürler.

**          **          **

Yakın zamanda arkadaşımdan duyduğum bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim. Umarım sizlerinde suratlarında hafif bir tebessüm oluşturur.

Trafik polisi Cemal’in kullandığı aracı durdurur ve gülerek müjde verir :
- Sizi tebrik ederim beyefendi bugünkü kontrollerimizde emniyet kemeri takan tek sürücü sizsiniz bu yüzden size 500 milyon lira ödül vereceğiz. Bu parayla ne yapmayı düşünüyorsunuz? Cemal cevap vermiş :
- Hemen cidip bir ehliyet alacağum...
Polis, ne senin ehliyetin yok mu, demeye kalmadan yandan fadime söze girmiş :
- Siz ona bakmayın memur bey içince hep böyle sapitiy.
Polis iyice sinirlenmeye başlamış tam bu arada arka koltukda oturan Dursun atlamış :
- Ula ben size demedim mi çaluntu arabayla yola çıkmayalum, başımıza bir iş celur diye. Trafik polisi iyice zivanadan çıkmak üzereymiş ki bagajdan İdris’in sesi gelmiş :
- Ne oldu uşaklar geçtik mi sınırı?.. 

 


30 Eylül 2016 Cuma 16:33
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de Şener Söğüt coşkusu

AK Parti’de Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt için düzenlenen aday tanıtım töreninde coşku ve

Aday tanıtım töreni sırası Körfez’de

AK Parti'de belediye başkan adaylarının belirlenmesinin ardından başlayan aday tanıtım töreni, yarın Körfez

Farklı kültürler bizim zenginliğimiz

AK Parti Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt, SKM programları kapsamında Körfez Mardinliler

AK Parti Körfez’de mülakatlar tamamlandı

AK Parti’de ilçe belediye meclis üyesi aday adayları için Körfez’de mülakat heyecanı yaşandı

Körfez Belediyesi’nden Bir Köprü Daha

Körfez Belediyesi’nden Bir Köprü Daha

Körfez’e Yeni ve Modern Parklar

Körfez’e Yeni ve Modern Parklar

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI