29 Mayıs 2020 Cuma

bizimgazete

HER ŞEYİN BAŞI ÇABA

Sefer Faruk ÖZKURT

Sefer Faruk ÖZKURT

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com


Yine bir ramazan bayramını geride bıraktık. Oruçlarımız, ibadetlerimizi yerine getirmenin vermiş olduğu haz ile daha da bir güzel oluyor bayramlar. Verilen bir emek sonrası kazanılan ödül gibi. Bayram sabahı namaz öncesi yenen ilk tatlı, sabahın erken saatlerinde kalkmaktan nefret eden insanların bile o sabah gülerek uyandıkları bir sabah…

Bayramımı ilk gün memleketim olan Düzce’de akraba ve mezarlık ziyaretleri ile geçirdim. Sonrasında tekrar İzmit’ime dönüp arkadaşlarım ve onların ailesi ile bayramlaştım. Bayramın ikinci günü mezun olmaktan dolayı onur ve gurur duyduğum 24 Kasım Anadolu Lisesinden üst dönem ağabeylerimizin düzenlemiş olduğu bir partiye katıldık. Fuar içinde bulunan Clup Bithynia ‘da yapıldı bu özel parti. İsim yazdırılarak girilen bir parti olduğu içinde herkesin girebileceği türden bir ortam değildi. Çok kaliteli müziklerin olduğu, katılan kişilerin de aynı şekilde çok kaliteli olduğu türden bir parti idi. Çok eğlenceli idi gerçekten de. Bu organizasyonu yapan NİCODEMİA ailesine teşekkürler.

Bayramın son gününde ise yine beraber büyüdüğüm çocukluk arkadaşlarım, dostlarım ile Marmara Denizinde tekne ile açılıp balık tuttuk. İstavritleri kovaya doldurdukça doldurduk. Hatta benim aralarından denize attıklarımı da sayarsak sanırım iki kova balık olması gerekiyordu. J

Böylesine dolu dolu bir bayramı geride bırakmanın mutluluğu ile Allah bizleri sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir şekilde diğer bayramlara da kavuşmamızı nasip etsin inşallah.

**          **          **

Bir gün kırlarda gezintiye çıkan bir adam, bir dalın üzerinde , küçük bir kozanın varlığını fark etti. Koza ha açıldı ha açılacak gibiydi. Adam , bunun bir kelebek kozası olduğunu tahmin ediyordu. Böyle bir fırsat bir daha ele geçmez diye düşündü; ve bir kelebeğin dünya yüzü gördüğü ilk dakikalara şahit olmak istedi. 

Dakikalar dakikaları kovaladı , saatler geçmeye başladı , ama henüz kelebeğin küçük bedeni o delikten çıkmadı. Sanki , kelebeğin dışarı çıkmak için çaba harcamaktan vazgeçmiş olabileceğini düşündü. 
Sanki kelebek elinden gelen her şeyi yapmış da , artık yapabileceği bir şey kalmamış gibi geldi ona. Bu yüzden , kelebeğe yardımcı olmaya karar verdi: cebindeki küçük çakıyı çıkarıp kozadaki deliği bir cerrah titizliğiyle büyütmeye başladı.

Böylece , bir-iki dakika içinde kelebek kolayca dışarı çıkıverdi. Fakat bedeni kuru ve küçücük , kanatları buruş buruştu. Adam kelebeği izlemeye devam etti; çünkü kanatlarının her an açılıp genişleyeceğini ve narin bedenini taşıyacak kadar güçleneceğini umuyordu. Ama bunlardan hiçbiri olmadı. Kelebek , hayatinin geri kalanını , kurumuş bir beden ve buruşmuş kanatlarla yerde sürünerek geçirdi. Ne kadar denese de , asla uçamadı.

Adamın bütün iyi niyetine ve yardımseverliğine rağmen anlayamadığı şey , kozanın kısıtlayıcılığının ve buna karşılık kelebeğin daracık bir delikten dışarı çıkmak için gereken çabanın , Allah’ın kelebeğin bedenindeki sıvıyı onun kanatlarına göndermek ve bu sayede kozanın kısıtlayıcılığından kurtulduğu anda onun uçmasını sağlamak için seçtiği bir yol olduğuydu. 

Bu gerçeği öğrendiğinde , hayat boyu unutamayacağı bir şey de öğrenmişti: Bazen , hayatta tam olarak ihtiyaç duyduğumuz şey , çabalardır. Eğer Allah , hayatta herhangi bir çaba olmadan ilerlememize izin verseydi , o zaman , bir anlamda sakat kalırdık . Olabileceğimiz kadar güçlenemezdik o zaman . Ve asla uçamazdık.

Teşekkürler.

Kendime NOT : havalara giren birine hiç dokunma! Bırak ne yükselirse o kadar sert düşecektir. İzle ve keyfini çıkar.


02 Temmuz 2017 Pazar 20:43
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Hat 200 sefer saatlerine güncelleme

UlaşımPark, Hat 200’ün sefer saatlerini 30 dakikaya indirdiğini açıkladı

Körfez’de 70 camide cuma hazırlığı

Körfez’de Cuma günü itibariyle 70 camide Cuma namazı kılınacak. Ayrıca Cuma namazı için 7 açık alan da

Çocuklara ‘Hacivat ve Karagöz’ sürprizi

Körfez Belediyesi, sokağa çıkma yasağı nedeniyle bayramı evlerinde geçiren çocukları unutmadı, Hacivat,

En güzel şiir ve hikayeler ödüllendirildi

Körfez Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Koronavirüs’ temalı şiir ve

BAYRAMDA ÜCRETSİZ ULAŞIM

BAYRAMDA ÜCRETSİZ ULAŞIM

“Her zaman gençlerimizin hizmetindeyiz”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Körfez Kent Konseyi

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI