20 Mayıs 2019 Pazartesi

Bizim Gazete

EURO-DOLAR-TÜRK LİRASI

Sefer Faruk ÖZKURT

Sefer Faruk ÖZKURT

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com

Perşembe akşamı entelektüel bilgi, kültür ve kalitesine yürekten inandığım ve çok sevdiğim bir abim ile sohbet ( HASBİHAL ; ki artık herkesin kullandığı şekli ile ) ettik. Bende bu hafta ki yazımda ne yazayım ne edeyim diye düşünürken sohbet konularından birkaç tanesini o sohbet anında belirledim.

Ekonomi ! Ülke de mahalle bakkalından, kurum çaycısına, pazarda meyve sebze satan esnafına kadar herkesin bildiği, yorum yapabilme lüksüne sahip olduğu anabilim dalı. Eminim Dolar / Türk Lirası paritesinde ki artışın, kur farkının nedenini biliyorlardır ama bilmeyenler için elimden geldiği, kalemim yettiğince anlatmaya çalışayım. Belki bu vesile ile bende tekrar etmiş olurum unutmaya yüz tutan bilgilerimi.

Dolar kuru neden artar ya da azalır? İlk olarak basit ARZ-TALEP dengesi söz konusu vardır. Ülkelerin dış dünya ile yaptıkları alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebi diğer tabir ile CARİ AÇIĞI kavramını oluşturur. Temel olarak döviz kurları o ülkenin sahip olduğu döviz miktarının fazlalığı veya azlığına göre belirlenir. Örnek vermek gerekir ise; ülke iç pazarında yeterli miktarda döviz bulunmuyorsa, vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebi karşılanamıyorsa o ülkenin cari açığı vardır. Bu cari açık da doğrudan döviz fiyatlarına artış olarak yansır.

Kısaca; iç piyasada döviz ihtiyacı karşılanmaz ise döviz değer kazanmaya başlar.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısından sonra, tüm yurtta ekonomik seferberlik başladı. Borsa İstanbul’un lira hamlesinin ardından, TMSF ödemeleri TL olarak alacağını belirtti. Diğer kurumlar gibi halkımız da yastık altı diye tabir edilen yani ekonomiye kazandırılmayan mevduatlarını bozdurmaya başladılar.

15 Temmuz gecesi yapılmak istenen darbe girişiminin sonuçsuz kalması ile bu seferde ekonomik olarak darbe yapılmaya çalışılmakta. Halkımız yine milli duygular ve bilinç ile bu darbenin de önüne geçmeye çalışıyor. Herkes durumuna göre ellerindeki ne kadar dolar var ise az olan az, çok olan çok miktarda bozduruyor. Evet bunlar ekonomik olarak tabi ki çok büyük bir anlam ifade etmez. Burada önemli olan nokta Hz. İbrahim’e su taşıyan karınca misalidir. Halkımız en azından safımız belli olsun, ülkemiz için elimden geleni yapayım diye uğraşıyor.

 Dolarını bozan birine yine dolar satılmış oluyor. Birisi dolar alırken, diğeri dolar satmış oluyor. Önemli olan işlemlerimizi dolar üzerinden yapmama gayretinde olmak. Ancak üreten bir ülke olmadığımız için çok mümkün değil bu.

Başka bir para birimi üzerinden alışveriş yapmak ancak o para birimine bağlı kalmamak esası üzerine olmalı. Bizler katma değer üretmedikçe bu tür para oyunları kısa vadeli çözümler sunsa da uzun vadede bir işe yaramayacaktır gibi geliyor. 

Bunun yanında hadi dolar alalım diyenlerde yok değildir eminim. Bu kişiler ne yazıktır ki aynı gemide olduğumuzun bilincinde olmayan insanlar. Doların, altının yükselmesinde Türkiye-AB ilişkileri, Ortadoğu’daki yüksek yoğunluklu karışıklık ve savaş kaynaklı olduğu, spekülasyonların dahi önemli olduğunu görmek gerekiyor.  Ülkemize toplu bir halde saldırı söz konusu.

Bana sorarsanız; ticaret yapmanın, yastık altındaki paraların çıkarılmasının milli bir hadise olduğu kanısındayım. İşgal altında nasıl savaşmak gerekirse bunun da bir vatani görev olduğuna biliyor ve inanıyorum.

Allah Türkiye’mizi,Milletimizi ve bayrağımızı korusun ve yüceltsin.

Teşekkürler.

 

 


11 Aralık 2016 Pazar 11:44
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfezli gençlerin geleceği Akademi Lise ile şekillenecek

Akademi Lise’yi Kocaeli’nin tüm ilçelerine yaymak için çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi,

Sarı Kumbaralar ile 40 ton atık toplandı

Körfez Belediyesi tarafından tekstil atıklarının ekonomiye tekrar kazandırılması için ilçenin 56 farklı

Körfez’de Ramazan geceleri

Körfez’de Ramazan Gecelerinde büyükler ilahiler ile güzel bir akşam geçiriyor, çocuklar ise gösteriler ile

‘Hacivat ve Karagöz’ ile kahkahaya doydular

Körfez’de bu sene de Ramazan ayı etkinliklerinin adresi Demokrasi ve Şehitler Meydanı oldu. Hava koşulları

Körfez’de ilk meclis toplantısı

Körfez Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı Şener Söğüt’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI