20 Ekim 2018 Cumartesi

BİZİM GAZETE

ACIMASIZ GERÇEKLER

Sefer Faruk ÖZKURT

Sefer Faruk ÖZKURT

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com


 

Her gün içerisinde ister istemez bulunduğumuz, istemesek de hayatımızın bir parçası olan bir kavramdan bahsetmek istiyorum siz değerli okurlarıma! Evet bu kavramın adı " trafik ve kuralları."

Aslında halk olarak biraz zorlanıyoruz sanırım bu kavramı anlarken, algılarken ve uygulamaya çalışırken...

İlk olarak çok basit ve bir o kadar da zor olan kavram ile başlıyorum:

Yolda yürürken, karşıdan karşıya geçerken, araba kullanırken, uzun bir direk gözünüze çarpmıştır! Hani içerisinde 3 adet ışığın yandığı.Kırmızı, sarı, yeşil. Bunların anlamı; kırmızı ışık : DUR. Yeşil ışık: GEÇ. çok basit.

Park alanlarında genellikle sarı çizgi ile çizilen ve tekerlekli sandalye olan alan. Çok basit. ENGELLİ PARK ALANI. Sadece bu vatandaşlarımızın park edebileceği yerler. Bu hayatta belki de o insanların sahip olduğu nadir bir kaç haklardan.

Yoldan karşıdan karşıya geçerken genelde gördüğümüz zebra deseni olan çizgiler. YAYA KALDIRIMI. Yani yayanın araçlara üstünlüğünün olduğu alan-bölge.

Örneklemelerime devam edebilirim. Sadece insanca yaşamak için gerekli olan kurallara uyulması durumunda ortaya çıkacak olan durumları hayal edin.

Bunları yazmamın sebebi bu akşam gözümün önünde bir aracın yayaya çarpmış olması. Kendisine KIRMIZI (DUR) işareti yanan yayanın aheste aheste yürürken, sanırım o anda telefonda konuşan önümdeki aracın ona vurması...

Trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım. Her yıl trafik kazalarında, nüfusunun "orta boy bir savaşta yitirilebilecek kadarını" yitiren yurdum insanının bir an önce işleme koyması gereken cümle. Astronomik cezalar ve hatta arabaya el koyma ile bir iki adım atılabilinir. Ve ölümlü trafik kazalarında da teammüden adam öldürme ile yargılanmanın etkili olabilir.

Çok sevdiğiniz birisinin aptal bir trafik kazasında hiç suçu yokken öldürülmesi nasıl olurdu? Bir düşünün....

Teşekkürler.

**        **        **

Kendime not : Bugün taraftarı olduğum büyük Fenerbahçe klubünün başkanlık şeçimlerini Ali KOÇ kazandı. Bir taraftar olarak bu gelişmenin klübümüz ve camiamıza hayırlı olmasını diliyor, şampiyonluklara kaldığımız yerden devam etmemizi umuyorum. Aziz YILDIRIM'ın da yapmış olduklarını unutmadan !

 

 

 


04 Haziran 2018 Pazartesi 08:08
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Ahmet

    Misafir 28 Haziran 2018 15:45 Gerçek acımasız olmaz,Acı olur sayın yazar.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Büyükşehir tarihinin en büyük projesinin temeli atıldı

Kocaeli’nin ilk metro hattı olacak olan Gebze OSB -Darıca Sahil Hattının temeli atıldı

Körfez’de ‘eksik gramaja’ ceza

Körfez’de ‘eksik gramaja’ ceza

MHP Körfez’den KTO’ya Ziyaret

MHP Körfez’den KTO’ya Ziyaret

Viyadük altları bakıma alındı

Viyadük altları bakıma alındı

Ekmek Dünyası’nı Başkan Baran açtı

Ekmek Dünyası’nı Başkan Baran açtı

Bu iş aşk işi, gönül işi

Bu iş aşk işi, gönül işi

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI