KELEŞOĞLU

20 Kasım 2018 Salı

Bizim Gazete

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

Sefer Faruk ÖZKURT

Sefer Faruk ÖZKURT

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com


Bu haftaki yazım tabi ki de Türk tarihinin bilinen en önemli savaşlarından sadece bir tanesi olan ve elde edilen zaferi de bayram olarak kutladığımız bir gün hakkında yani 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI hakkında olacak.

1911’den beri savaşta olan ulusumuz tam 11 yıldan beri savaştadır. Tükenmek üzeredir.Tek atımlık barutu kalmıştır. 1921 yılındaki Sakarya Savaşı kazanılmış fakat ordunun büyük bir kısmı firar etmiş, mevcut subayların çoğu şehit olmuşlardı. Yunan ordusu ise Ankara önlerine çekilip Afyon-Eskişehir önlerine “muazzam” bir savunma hattı kurmuştu.

İngilizler bu savunma için “ Türkler bu savunmayı 6 ayda geçerse 6 günde geçmiş sayılabilirler” gibi küstahça söylemlerde bulunuyorlardı. Algılayamadıkları şey Türk’ün zekası, gücü,vatan sevgisi ve ölümden korkmuyor olmaları idi. Bu savunma hattının ne kadar güçlü olduğunun Atatürk de farkındaydı. Uzun süre vuruşamazlardı. Savaş uzar ise cephane,para, erzak yetmezdi. Batı Anadolu Yunan toprağı olurdu.Bu sebeptendir ki düşmanı tek vuruşla imha etmek gerekiyordu. Sonucunda ya bozgun ya da zafer olacaktı.

Yunan ordusu Ertuğrul Bey, Osman Bey, Orhan Gazi gibi atalarımızın mezarlarını çiğniyor, Türkleri aşağılıyordu. Meclis o dönemde savaşmak için Atatürk’e baskı yapıyor ama 27 Temmuzda Futbol maçı düzenliyor, Ağustos ortalarında ise çay partileri veriyordu !

Türk’ün savaşı hileli olur. Atilla’dan Kılıçaslan’a, Selçuk Bey’den Fatih’e ve Mustafa Kemal’e. Türk tarihi savaşta hileyi sanatçı gibi kullanan komutanlar ile doluydu. Futbol maçı ve çay partisi işin hilesi idi. Mustafa Kemal son hazırlıklarını yapmakta idi.

Meclisin eleştirileri o kadar yoğundu ki, Yunan ordusu, Türklerin içinde olduğu durumdan keyif alıyor, arkalarına yaslanmış şekilde olanları izliyordu.

Savaştan birkaç gün önce Konya’ya geçildi. Telgraf ve postahane basılarak ele geçirildi. Plan masaya kondu.

Harbiye eski strateji uzmanı Yakup Şevki Paşa itiraz etti. Ona göre bu delilik idi.Kaybetme riski yüksekti.Kaybedilirse her şey biter, meclis kendilerini asar idi. Plana göre cephane ikmali mümkün değildi. Yani kurşun biterse kılıç ile savaşılacaktı.

25 Ağustos günü harekete geçildi. 2 farklı koldan saldıracaklardı Yunan ordusuna. Fark edilmeden, sessizce…

İsmet Paşanın topçu birlikleri ateşe başlamıştı. Cephane kısıtlı olduğu için atılan her top altın değerinde idi. Nokta atışları yapılıyordu. Oradaki düşman tamamen yok edilmeden taarruza imkan yoktu. Yunanlar ne olduğunu anlayamadan, Türk ordusu Ağustos 29’da Dumlupınar’a ele geçirmişti. Türk askeri süngü hücumuna kalktığı sırada ATATÜRK: “ Hagi Anesti! Gel de ordularını kurtar!” diye haykırdı. 30 Ağustos tarihinde ise son emir geldi “ ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZDİR, İLERİ!”

9 günün sonunda Türk ordusu İzmir’e girmiş ve Yunanlıları DENİZE DÖKMÜŞTÜ.

Allah hepsinden razı olsun. Milli bayramları unutanlar haindir.

 

Not:

Birkaç gün sonra ATATÜRK ve diğer paşalar Kordon’daki Kosti’nin meyhanesine gider. Manzaralı masa seçilir. Atatürk: “ Hagi ANESTİ burada rakı içti mi” diye sorar! Hayır içmediler cevabı verilir. Atatürk cevap verir: Madem rakı içmeyecekti, ne halt etmeye İzmir’e geldi.

 

Teşekkürler. 


01 Eylül 2018 Cumartesi 10:11
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Hemşehrilerimizle iç içe olmak bize güç veriyor

Hemşehrilerimizle iç içe olmak bize güç veriyor

Bu kadar yatırımı hayata geçiren sayılı ilçelerdeniz

Bu kadar yatırımı hayata geçiren sayılı ilçelerdeniz

Körfezli Muhtarlardan Başkan Baran’a destek

Muhtarlar Derneği Başkanı Yusuf Yanar, “Yanınızdayım” Körfezli Muhtarlardan Başkan Baran’a destek

İlimtepe’de Körfez’in geleceğini planladık

İlimtepe’de Körfez’in geleceğini planladık

İlimtepe yolu büyük bir eksikliği giderecek

İlimtepe yolu büyük bir eksikliği giderecek

Körfez’de Atatürk saygı ve özlemle anıldı

Saatler 09.05’i gösterdiğinde; hayat adeta durdu… Körfez’de Atatürk saygı ve özlemle anıldı

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI