20 Mayıs 2019 Pazartesi

BİZİM GAZETE

14 ŞUBAT

Sefer Faruk ÖZKURT

Sefer Faruk ÖZKURT

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com

Gelecek hafta herkesin bildiği üzere özel bir günü içinde barındırmakta. “14 Şubat Sevgililer Günü”. Sevgilisi olmayanların gayet rahat geçireceği, diğer günlerden bir farkı olmayan bir gün iken, sevgilisi olan şanslı ! kesimin ne yapmalı – ne etmeli diye düşündüğü, internetten orijinal fikirler aradığı, sevgiliye onu ne kadar önemsediğini, düşündüğünü, sevdiğini ispat etmek için çabalayacağı, bunu yapamayacak olanların ise bari aşkın sembolü olan normal günde 5 lira iken, sevgililer günüde 25 lira olan “KIRMIZI GÜL” alayım da çıkayım işin içinden dediği, çiçekçileri zengin edelim düşüncesi ile oluşturulduğuna inandıkları bir gün.

Neredeyse herkes her yıl 14 Şubat’ta sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler veriyor. Peki aslında bu gün nedir? İnternet ortamında eminim denk gelmişsinizdir. Elin Hıristiyanı ! kapitalizm ! Para Tuzağı ! söylemlerinin aksine işte AZİZ VALENTİNE GÜNÜ nam-ı diğer SEVGİLİLER GÜNÜ’dür.

İmparator 2. Claudius, Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı. Aziz Valentine de Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat’ı Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

İşte böyle bir adam kendisi. Bence saygı duyulması gereken bir insan Aziz Valentine.

Yıllar geçtikçe yavaş yavaş Şubat 14 sevgililerin, âşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı bir gün haline geldi. Bununla pararel olarak Aziz Valentine de bütün sevenlerin koruyucu azizi haline gelip böyle anılmaya başlandı( beni korumadı ). Sevgililer Günü, 1800 yıllardan sonra Amerika’da bir hanımefendi ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana günümüzde daha çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay haline geldi. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok gelişti. İlla düşman belleyecek iseniz birisini, bugün için kurban edecekseniz işte size isim. “Esther Howland” J

Bence kutlayın. Sevgiliniz ile geçirdiğiniz tüm anların, dakikaların, günlerin, ayların hatta yılların özel olduğunu unutmadan. Sevdiğiniz insana kendisini değerli hissettirmek için illa 14 Şubat’ı bekleyen o hayvancağız olmayın kadınların lügatında!

Tüm sevenlerin bu özel ve güzel gününü tebrik eder, kıskanılası bir mutluluğa, huzura ve tabi ki aşka sahip olmalarını can-ı gönülden dilerim.

Kendime not :

 

Güzelliğin on par’etmez

Bu bendeki aşk olmasa

Eğlenecek yer bulaman

Gönlümdeki köşk olmasa

 

Teşekkürler.

 


14 Şubat 2017 Salı 16:17
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfezli gençlerin geleceği Akademi Lise ile şekillenecek

Akademi Lise’yi Kocaeli’nin tüm ilçelerine yaymak için çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi,

Sarı Kumbaralar ile 40 ton atık toplandı

Körfez Belediyesi tarafından tekstil atıklarının ekonomiye tekrar kazandırılması için ilçenin 56 farklı

Körfez’de Ramazan geceleri

Körfez’de Ramazan Gecelerinde büyükler ilahiler ile güzel bir akşam geçiriyor, çocuklar ise gösteriler ile

‘Hacivat ve Karagöz’ ile kahkahaya doydular

Körfez’de bu sene de Ramazan ayı etkinliklerinin adresi Demokrasi ve Şehitler Meydanı oldu. Hava koşulları

Körfez’de ilk meclis toplantısı

Körfez Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı Şener Söğüt’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI