20 Ocak 2018 Cumartesi

Bizim Gazete

İNANÇ + EYLEM = BAŞARI

Sefer Faruk ÖZKURT

Sefer Faruk ÖZKURT

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com

 Hayatta herkesin belli ihtiyaçları var. İstemek insanların en doğal özelliği.  Daha lüks bir araba, merkezi bir muhitte olan ve temizlenmesi bile en az 3 gün sürecek kadar büyük bir ev,  daha dolgun maaş, dünyayı gezmek, vs vs. sizler okurken bu satırları lütfen aklınıza gelenleri de kendi kendinize düşünün.

            Evet talep ve arz koşulları var gerçek hayatta. İhtiyaçların sonsuz kaynakların ise kıt olduğu söylenmekte iktisatçılar tarafından. Fakat istemek ile olmuyor sadece. Eyleme dökmek gerekiyor. Ve bence de söyle bir formül ortaya çıkıyor.

            İNANÇ + EYLEM = BAŞARI

Şimdi birkaç başarı hikayesini kısa kısa paylaşıp sonuca bağlamayı umuyorum.

MUHTEŞEM KOT :

1940 yılında Fransa'ya yaptığı bir gezide blucinle karşılaşır. Sağlamlığına ve dikim tarzına hayran kalan Muhteşem Kot, bu kumaşı Türkiye'de üretmeye karar verir.

Türkiye'ye döndüğünde bu kumaşı üretmeyi başarır ve 1960 yılına gelindiğinde günde 200 adet üretimi yakalamıştır. Bu kumaş o dönemde özellikle köylüler ve işçiler tarafından çok tutulur. 1960 yılında KOT adını markalaştırırlar.

SEZEN AKSU :

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde, öğretmen bir anne-babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Lisedeyken Hafta Sonu dergisinin düzenlediği ses yarışmasına katıldı. Nilüfer’in birinci olduğu yarışmada, 6’ıncı olabildi. Bu ‘Minik Serçe’nin kanatlarının ilk kırılışıydı.  Ziraat fakültesine başladı, bir yıl sonra ayrıldı. 19 yaşında evlendi ve plak yapma hayallerinin peşinden İstanbul’a geldi. ‘Haydi Şansım’ adlı ilk albümü sadece 50 kopya sattı!  Hayal kırıklıkları, hayat kırıklığına dönüşmedi. Her şeye rağmen, ‘avaz avaz şarkı söylemeye’ devam etti.

THOMAS EDİSON:

Thomas’ın başarı hikayesi, başarısızlığı tecrübe etmiş herhangi birini motive edebilecek hikayelerden biridir. Thomas lambayı icat etmeden evvel 999 kez başarısızlığa uğramış, ancak 1000. girişiminde başarılı olmuştur. İnsanlar ona, her seferinde çuvalladığın halde nasıl hala devam edebildiğini sorduklarında Thomas onlara; buluşunun çalışmadığı her seferinde kendisine, bir lambanın nasıl icat edilemeyeceğini bulduğunu söylemiş.  

SOİCHİRO HONDA:

Bildiğiniz üzere dünyaca ünlü Honda firmasının kurucusu. Honda’nın hikayesi, Toyota firmasında iş görüşmesine gitmesiyle başlıyor. Bu firma, Honda’ya iş için uygun olmadığını söyleyerek onu geri çeviriyor. Honda ise vazgeçmiyor ve Toyota ile rekabete girecek kendi firmasını kurmaya karar veriyor ve böylece Honda doğuyor. Bu hikayeden öğrenilecek bir şey var ise o da asla vazgeçmemektir!

Hiçbir şey kolay olmuyor.Bu teşvik edici başarı hikayelerinden çıkarılacak en kıymetli dersler;

-Reddedilmek sizi asla durdurmamalı.

-Başarısızlık hiç de düşündüğümüz kadar problem değil.

-Siz reddeden insanlar hiçbir şey bilmiyorlar.

-Hayatta başarılı olmanın anahtarı, kendimize inanmamızdır.

Teşekkürler.

 

 

               

 

 

 


09 Kasım 2016 Çarşamba 06:46
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Başkan Baran’dan karne mesajı

Başkan Baran’dan karne mesajı

Körfez’de 2018’in ilk meclisi yapıldı

Körfez’de 2018’in ilk meclisi yapıldı

Kanallar temizleniyor

Kanallar temizleniyor

Sarmaşık Dere’ye araç geçiş köprüsü

Sarmaşık Dere’ye araç geçiş köprüsü

Hereke sahilindeki otopark genişletildi

Hereke sahilindeki otopark genişletildi

Körfez Savcılığından Dev Holdinge Operasyon

Milliyet ve Hürriyet gazetesinin haberine göre Kocaeli Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü akaryakıt

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI