21 Eylül 2018 Cuma

Bizim Gazete

BİR FİNCAN KAHVE OLSAM...

Sefer Faruk ÖZKURT

Sefer Faruk ÖZKURT

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com


           

Kahve bir bağlantı aracı aslında.  İnsanları birbirine bağlıyor.İster kokusundan diyin ister aromasından. Nedendir bilinmez fakat insanlar arasında müthiş bir iletişime vesile oluyor.

 

Mesela bir ben birisi ile konuşacağım zaman hep " hadi birlikte bir kahve içelim" derim. Karşımda ki de anlar ki onunla konuşacağım bir şey var. Ortaya dökülecek dertler, paylaşılacak anılar, haberler... Ya da sosyalleşme. " Haydi kahve içelim. Aslında burada KAHVE BAHANE.

 

Haftasonu kahvaltısı. Aile ile birlikte yapılanı. kahvaltı bitince anneniz diyor ki hadi bir kahve içelim. Ama oturalım karşılıklı ailecek yine bir arada. Gözlerimizin içlerine bakalım birbirimizin. Gülelim. Babamıza laf atalım Xabze (Çerkes adeti )  el verdiğince. Beraber zaman geçirelim evde, KAHVE BAHANE.

 

Rahmetli anneannemin arkadaşları anneannem evde olduğunda sabah kahvesine gelirlerdi. Amaç iki hoş sohbet etmek, arkadaşlar ile birlikte olmanın keyfi, kahvenin köpüğünü höpürdetmek. Sorsan derler ki muhabbet şahane KAHVE BAHANE.

 

İşyerinde ziyarete gittiniz mesela. Eğer karşı taraf sizi seviyor, sayıyor ya da değer veriyorsa çay yerine kahve içelim der. Maksat daha uzun süre oturmak yani KAHVE BAHANE.

 

Öğrencilik yılları mesela. Final haftanız. Çok önemli bir sınavınız var, vizeniz Allah Allah. Sabahlamak gerekiyor. Kime ihtiyacınız var ? sorsan amaç uykunu kaçırmak, KAHVE BAHANE.

 

Yeni tanıştığınız bir insan ama karşı cinsten. Onu tanımak ve zaman geçirmek istiyorsunuz aslında ama "hadi bir kahve içelim" teklifi! Amaç belli, KAHVE BAHANE.

 

Kız istemeye gittiniz. Dünyanın en güzel kızı ve ailesi karşınızda. Büyükler konuşuyor kendi aralarında. Havadan sudan. Sonra kokusu duyuluyor ve sevdiğiniz kız elinde tepsi ile beliriyor. Herkes de bir gülümseme çünkü kahve sonrası kız istenecek, yüzükler takılacak. Sorsan kız isteme adeti, KAHVE BAHANE.

 

40 yıl hatırı olan içecek.

 

Bazı insanların uyandığında ayılmalarına yarayan, bazılarının ise uyumamak için içtiği içecek.

 

Uzun lafı kısası kime sorarsak kahve bahane diyor. ama tüm bunlar arasında KAHVE BAHANE mi yoksa şahane bir sosyalleşme aracı mı ? Bunu siz değerli okurlarımın takdirine bırakıyorum.

 

Teşekkürler.

 

Kendime not: Hadi yine sev, hadi deli gibi sev. Hadi yine yine yeniden sev.

 

 

 


15 Ocak 2018 Pazartesi 11:14
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

KOSGEB Müdüründen KTO’ya Ziyaret

KOSGEB Müdüründen KTO’ya Ziyaret

ÖZTÜRK'TEN AHİLİK HAFTASI MESAJI

Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu başkanı Recep Öztürk Ahilik Haftası nedeniyebr mesaj yayınladı

Posoflular, İlimtepe’de ‘Seyran’da buluştu

Posoflular, İlimtepe’de ‘Seyran’da buluştu

Başkan Baran’dan Taş ve Özdemir’e ziyaret

Başkan Baran’dan Taş ve Özdemir’e ziyaret

Baran;Mutluluklarına ortak oldu

Baran;Mutluluklarına ortak oldu

Baran; Bizim için önemli olan gönüllere dokunmak

Bizim için önemli olan gönüllere dokunmak

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI