20 Mayıs 2019 Pazartesi

Bizim Gazete

KURALLARA UYARSAN, GÜVENDESİN!..

Sefer Faruk ÖZKURT

Sefer Faruk ÖZKURT

E-Posta : bizimgazete41@gmail.com

                

                KURALLARA UYARSAN, GÜVENDESİN!..

                Geçen haftaki yazımda çok fazla girmedim ayrıntıya. Herkes kendisini hangi tarafta görüyor ise orda kalsın istedim. Yapılan geri bildirimler çok hoşuma gitti. Olumlu- olumsuz yapılan tüm yorumlara teşekkür ediyorum bu satırlarım ile herbirinize.

                                         **                  **                    **       

                Bu hafta herkesin trafikte pek dikkat etmediği, bu devletin onlara vermiş olduğu ehliyet ile trafiğe çıkan,kimilerine göre vücutlarını kaporta olarak kullanan, kimilerine göre şeytan oyuncağı kullanan, özgür ruhlu kişiler için yazıyorum bu yazımı. Evet onlar MOTORSİKLET kullanan, trafikte bizde varız diye neredeyse çığlık atacak olan kişiler için umarım bir farkındalık yaratabilirim düşüncesi ile yazıyorum.Geçen hafta başımdan geçen bir olayı birebir yaşayan birisi olarak yazıyorum.Motorsiklet kullanıcısı olan ve bundan büyük bir haz duyan bir arkadaşım ile motorsiklet gezisine çıktık. O önde ben arkada. Kafamızda kasklarımız, montlarımız,eldivenler,dizlikler kısaca motor kullanabilmek için gerekli olan ekipmanımız ile şehir içinde tur atarken,yolda bir tatsızlık yaşadık.Tüm motorsiklet kullanan kişilerinde başına geldiğine eminim!!!Kendi yolumuzda  motorsiklet ile seyahat ederken kendisini çok ama çok iyi şöför zanneden saygısız bir insan evladı, trafikte can taşıyan motorsikletli bireyleri (bizi) sıkıştırmak suretiyle kazaya sebebiyet vermesine ramak kalan bir olay.Önümüzde  hareket halinde olan arabada süs aksesuarı olarak kullandığını düşündüğüm sinyal kolunu kullanmaya gerek duymadan şerit değiştiren trafik canavarıaz kalsın bize çok büyük sıkıntı verecekti. Nasıl durduk inanın hatırlamıyorum. Düşünün; yolunuzda gidiyorsunuz. Farlarınız açık. Orta şeritte ilerlemekte olan bu insancık bir anda sağ tarafa direksiyon kırıyor. Onun kaybedecek çok birşeyi yok. En kötü arabasını kaportacıda yaptıracak. Peki ama motor kullanan kişiler? Yani vücutları kaporta olan kişiler?

                Motoru kullanan arkadaşım vatandaşa korna çaldı. Bu vatandaş bir anda sinirden gözü dönmüş bir halde arabasının penceresini açarak; neden kornaya basıyorsunuz diye değişik bir üslup ile sorusunu sordu.Bizde kendisine bizi sıkıştırdığını, yapmış olduğu hareketin hayatımızı tehlikeye soktuğunu bize yakışan bir şekilde ifade etmemize rağmen, terbiyesizce “istediğim yoldan giderim, size mi soracağım” diyince,biran acaba şuçlu biz miyiz diye düşünmeye başladım. Biz motordan inip canımıza kast eden bu vatandaş ile daha net bir şekilde konuşmak istedik. Yani katil adayımızın kim olduğunu, en azından yüzünü görüp bu zatı uyarmak niyetin idik.Arabanın kapısı ile motoru devirmeye çalıştıktan sonra kaçmaya başladı. Biz de  o anki öfke ile hareket etmemek için olayı görüp yanımıza koşan duyarlı vatandaşlarımız ile konuşmaya başladık.İçlerinden bir abi kendisinin de trafikte motor sürücülerine dikkat etmediğini,ama şahit olduğu olaydan sonra, gerçekten de “artık dikkat etmek gerekiyormuş” demesi içimize bir su serpmedi değil açıkcası. Bir kişi bir kişidir!

Trafik sadece araba,kamyon, otobüs kullanıcılarına ait değil. Yaya geçidini kullanmaya çalışan insanlara, motosiklet sürücülerine karşı biraz daha dikkatli olalım. Herkesin bir can taşıdığını ve Allah korusun motorsiklet kullanan kişilerinde Türk Ceza Kanun’unda hakları olduğunu, kazaya mahal verecek olan yanlış hareket sahiplerinin de yargılanacaklarını hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum.Kaza olduktan sonra herşey için çok geç. Ben araba kullanan ve motora da ilgisi olan bir vatandaş olarak şunu söyleyebilirim. Kurallara uyulduğu takdirde inanın trafikte hepimiz güvendeyiz. Yeterki birbirimizi bilinçlendirelim. Saygı ile dinleyelim. Bugün vurup kaçan vatandaşın yarın evladına vurup kaçma olasığı inanın az değil. Hepinize kazasız sağlıklı huzurlu haftalar dilerim.

Teşekkürler.

 


07 Ağustos 2016 Pazar 10:12
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfezli gençlerin geleceği Akademi Lise ile şekillenecek

Akademi Lise’yi Kocaeli’nin tüm ilçelerine yaymak için çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi,

Sarı Kumbaralar ile 40 ton atık toplandı

Körfez Belediyesi tarafından tekstil atıklarının ekonomiye tekrar kazandırılması için ilçenin 56 farklı

Körfez’de Ramazan geceleri

Körfez’de Ramazan Gecelerinde büyükler ilahiler ile güzel bir akşam geçiriyor, çocuklar ise gösteriler ile

‘Hacivat ve Karagöz’ ile kahkahaya doydular

Körfez’de bu sene de Ramazan ayı etkinliklerinin adresi Demokrasi ve Şehitler Meydanı oldu. Hava koşulları

Körfez’de ilk meclis toplantısı

Körfez Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı Şener Söğüt’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI