15 Ekim 2019 Salı

Bizim Gazete

ONLAR ÇOK KUTSALDIR

Mustafa ERANIL

Mustafa ERANIL

E-Posta : m.eranil@hotmail.com

ONLAR ÇOK KUTSALDIR

 

Dünya Kadınlar Günü olması münasebetiyle bir çok kurum ve kuruluş, bir takım etkinlikler düzenleyerek, bu özel günü kutladılar. Kimi bir takım sloganlar attı, kimi bir takım tavsiyeler bulundu, kimileri ise nutuk attı. Ancak her bir etkinlikte ortak tema, kadının özgürleşmesi yönünde oldu. Özgürleşmek. Kadının özgürleşmesi… Hayatımda nefret ettiğim ve hiçbir zaman kabullenemediğim bir ifade… ‘Kadını özgürleştiriyoruz’ diye yola çıkan bütün zihniyetler, aslında ‘kadını köleleştiriyoruz’ demekten ileriye gidememişlerdir. Bu tür düşünceli insanlar, özgürlüğü, açılmak-saçılmak olarak sunmuşlardır ki, açılan ve saçılan kadını toparlamak bir daha mümkün olmamıştır. ‘Kadını açıp-saçalım, muhteris ve sefih iştahların gözünün önüne koyalım ve ona gönlünce yaşama imkanı verelim’ diyen zihniyet bilmelidir ki o kıymetli cevheri hırsızların, uğursuzların ellerinin yetişeceği yere koymaya çalışıyorlar. Kadınımızın yeri bu değildir. Kadınımızın yeri, sedef kakmalı pırlanta kutularının yeridir ve  orada da korunmalıdır.

 

 

  Bizim kadınımızı özgürleştirme adına yapmadıkları melaneti bırakmayan yabancı güçler aslında muvaffak olmuşlardır. Bu konuda tarih sayfalarında yerini alan önemli bir vakayı yeri gelmişken  sizlerle paylaşmak istiyorum.

1932 yılında, Cumhuriyet Gazetesi tarafından ülkemizde ilk defa bir güzellik yarışması düzenlenir. Bu yarışmayı, Keriman Halis adındaki bir Müslüman-Türk kızı kazanır. Türkiye güzeli seçilen bu bayan, aynı yıl Belçika’nın Spa şehrinde 28 ülkenin katılımı ile gerçekleşen Dünya Güzellik Yarışması’nda ülkemizi temsil eder. Yarışma günü, jüri önünden geçen mayolu kızlar tebessüm ederek, jüriden puan toplamaya çalışırlar. Genç kızlara vermiş oldukları puanları toplamak için solana geçen jüri üyelerine, jüri başkanı tarihi bir konuşma yapar. Derki;

“Sayın Jüri üyeleri, bu gün Avrupa’nın, Hıristiyanlığın zaferini kutluyoruz. 1400 sene dünya üzerinde hakimiyetini sürdüren İslamiyet artık bitmiştir. Elbette burada, Amerika ve Rusya’nın hakkını inkar edemeyiz. Neticede bu bir Hıristiyanlığın zaferidir. Bir zamanlar sokağı bile kafes arkasından seyredebilen Müslüman Kadınları’nın temsilcisi, Türk Güzeli Keriman, mayo ile aramızdadır. Bu kızı zaferimizin tacı olarak kabul edeceğiz. Onu kraliçe seçeceğiz. Ondan daha güzeli varmış, yokmuş önemli değil. Bu sene güzellik kraliçesi seçmiyoruz; bu sene Hıristiyanlığın zaferini kutluyoruz.  Bir zamanlar Fransa’da oynanan dansa bile müdahale eden Kanuni Sultan Süleyman’ın torunu işte, mayo ve sütyen ile önümüzdedir. Kendini bizlere beğendirmek istemektedir. Biz de bize uyan bu kızı, beğendik. Müslüman-Türk Milleti’nin geleceğinin böyle olması dileği ile Türk Güzeli’ni, Dünya Güzeli seçiyoruz. Fakat, kadehlerimizi Avrupa Hıristiyanlığı’nın zaferi için kaldıracağız.”

Evet  bizim için önemli, önemli olduğu kadar da acı olan itiraf karşısında hala ‘ben, kimim, neyim, nereden geldim, nereye gidiyorum, dedem kim?’ diye kendini hesaba çekmeyen, yırtık yırtık dolaşan, şehvetli bakışan, evinden başka yeri hane bilen, aileyi bir gaile, çocukları çekilmez bir dert gören insanlar ne zaman kendine gelecek?

Avrupalılaşmak için, bet beniz sararmış, gözlerinin altı morarmış, sarsak, çarpık, titrek, başlamadan bitmiş, bitmeden tükenmiş gençler ne zaman kendilerini frenleyecekler acaba?

Sokaklarımız, ağızları rakı, ayakları ter, donları pislik kokan insanlarla doldu.

       Bu mu kadının özgürleşmesi? Bu mu kadının güzelleşmesi? Bu mu kadının toplum hayatında ki yeri?

       Özgürleşme sevdasına düşürülen ey insan!  Senin önüne sürülen ve sana ‘bal’ diye ikram edilen o tatlı hayat, aslında ‘balın içine zehir’ katılmış bir hayattır. Yerken ve yaşarken bunu fark edemezsin. Etkisi sonra ortaya çıkar. O zaman başlarsın feryad-u figana..Ama iş işten geçmiş olur. Bunun içindir ki yaşantına ve hayatına dikkat et. Olman gereken yerde ol… Sadece eşinin  kadını, evladının  anası ol…Başkasının değil…

 


17 Mart 2016 Perşembe 12:04
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Eğitime desteğimiz her zaman sürecek

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Yarımca Ortaokulu, Hedise Evyap İlkokulu ve Körfez Fen Lisesi’ni

Başkan Söğüt, “Bizim tek derdimiz hizmet”

Körfez’de Halk Meclisi Toplantısı Hacı Osman Mahallesi ile devam etti. “Siyaseti kapıda bırakarak içeriye

Körfez Belediyesi’nde eğitimler sürüyor

Körfez Belediyesi’nde üst düzey yöneticilere yönelik ‘Stratejik Plan Yazılımı ile İç Kontrol ve Risk

Körfez’de sonbahar temizliği

Körfez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri ilçe genelinde bahar temizliği kapsamında mahalle

Körfez ilçesi sahil parkları tertemiz

Büyükşehir Belediyesi ekipleri Körfez ilçesi sahil parklarında günlük temizlik çalışması yapıyor

Pazarlarda sıkı denetim

örfez Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların güvenli ve huzurlu bir şekilde alışveriş

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI