bizimgazete

18 Kasım 2019 Pazartesi

Bizim Gazete

KAYMAKAMIMIZLA KEYFLİ BİR SOHBET!..

Mustafa ERANIL

Mustafa ERANIL

E-Posta : m.eranil@hotmail.com

       

       Fransızların ünlü şairi La Bruyere'nin yöneticiler ile ilgili çok önemli bir tespiti vardır. Bruyere, ' Mevki kapmak ne kadar güç olursa olsun, o mevkiye layık olmak ve onun hakkını vermek daha güçtür' der.

       Gerçekten bu hakikat, çok önemlidir. Her bir makam sahibi insan, bulundukları makamın hakkını vermek zorundadır. Kendi makamlarının ustası olamayan bir insan, bir başkasını yönetme kabiliyetine haiz olamaz. İdare ettiği toplulukla bütünleşmeyen yöneticide asla başarılı olamaz. Nerede ve kimin için bulunduğunu bilmeyen yönetici de, asla 'unutulmayan idareciler' listesinde yer bulamaz. İdareci çevresindekileri, kişiliği, samimiyeti, kabiliyeti, kifayeti ile yönetir. 'Yanlış' olan bir şeyi 'doğru' olan yöntemlerle anlatmak ve yanlışı ortadan kaldırmak, yöneticiyi diğer makam sahiplerinden ayıran en belirleyici özelliklerden birisidir. Ekibine karşı surat asmayı 'ciddiyet' olarak algılayan bir idareci, müjdeleyicilikten kendini soyutlar, yalnızlık vadisinde dolaşmaktan başka bir işe yaramaz.  Yine yönetim anlayışını,  'yitme yayık' gibi algılayarak; lojman ile makam arasında mekik dokuyarak vazifesini tamamlayanlar, asla halkın gönlünde yer  edinemez. İşte bu nedenlerden dolayı ki, kapılarını değil gönüllerini halkına açanlar, mutlu yarınlara ve güzel günlere de daima yelken açarlar...

       Benim için yöneticide 'olmaz ise olmaz' kriterler, bunlardır. Bu kriterlere göre yöneticileri değerlendiririm.

       Önceki gündü. Körfez'e kaymakam olarak üç ay önce vazifelendirilen Kaymakamımız Sayın Dr. Hasan Hüseyin Can Bey'i ekip arkadaşlarımla birlikte ziyaret ettim. Ekip olarak ziyaretimizin amacı, gecikmeli de olsa bir 'hoşgeldiniz' ziyaretiydi. Hal-hatır sorma faslından sonra ister istemez konuşmamızın seyri, Körfez'in sorunlarına doğru yöneldi. Mini bir röportaja dönüştü ziyaretimiz adeta. Ve biz sorduk, kaymakamımız anlattı... Zamanın nasıl geçtiğini anlamadık tabi ki... 'Ziyaretin en makbulü, en kısa olandır' kaidesini bir kenara bıraktık  ve yaklaşık bir buçuk saat sohbet ettik sayın Kaymakamımızla. Kısa süre içinde Körfez'in sorunlarına vakıf olması, hakikaten beni şaşırttı. Çok ehemmiyetli konulardan bahsetti. Çok verimli bir görüşme oldu bizim açımızadan.

       Mesleki anlayışım gereği her hangi bir kimse için 'çok iyidir' ve 'mükemmeldir' gibi nitelendirmelerden uzak durmaya çalışırım. Lakin, tabir-i yerindeyse, Sezar'ın hakkını da  Sezar'a vermekten asla kaçınmam... Vazifeye başladığı günden bu güne kadar halkla bütünleşmeyi en öncelikli vazife sayan Sayın Kaymakamımızın 'Kapımız da-gönlümüz de vatandaşımıza açık' sözü, bana göre sözlerin en güzeli, hedeflerin en isabetlisiydi. Ve gerçektende öyle olduğuna bir  gazeteci olarak şahidim. Geldiği günden bu güne kadar makamı, ziyaretçi akınına uğradı, uğramaya da devam ediyor; bir diğer yandan ise kendisini ziyaret edenlere iade-i ziyaretlerde bulunuyor.

       Evet,vatandaşımız, daha iyi yaşam şartları adına bir takım beklentileri olabilir. Ama biliyorum ki her şeyden önce vatandaşımız idarecisinden, 'gönüllere girmeyi' bekliyor. Güler yüz bekliyor. Kendisine 'nasılsınız' denilmesini bekliyor. Körfez, son on yıldır bu güzel hasletlerden mahrum yaşadı. Makam ile lojman arasına sıkışmış, 'yitme yayık' misali bir makam ile lojman arasında mekik dokuyan yöneticilerden sıkıldı. Bu olumsuzluk inanıyorum ki, Kaymakamımız Sayın Can ile kırılacaktır. Vazifeye başladığı şu  üç aylık süre içinde ki halka bütünleşmesi, bu gerçeği bize gösterdi diye düşünüyorum.

       Eğitime elinden gelen her türlü desteği vereceğini vurgulaması ve bunu esas hedef olarak belirlemesi, hakikaten en önemli bir düşünce olduğu kanısındayım. Bu konuda da herkesin Sayın Kaymakamımıza destek olması gerektiği düşünüyorum. Çünkü, her bir şeyin başı eğitimdir. mevcut var olan şikayetlerimizin en aza indirilmesi, iyi bir eğitimle mümkün olacağını bilmeyen yoktur herhalde.

Alanında uzman, geçmişte önemli vazifelerde bulunmuş, hassasiyetleri ülke-millet-devlet olan Kaymakamımız Sayın Can'ın Körfez'e gelişinin önemli bir kazanç olduğunu söyleyebilirim. Bu konuda Körfez halkı gerçekten çok şanslıdır. Ancak şunu belirtmek isterim ki, Kaymakamımız Sayın Can'da Körfez'de vazifelendirilmesiyle şanslıdır. Çünkü Kaymakamımızın emrinin altında çalışan kadro son derece nezih insanlardan oluşmaktadır. Her bir   daire müdürü, ‘emre amade’ verilecek yasalara uygun her türlü görevi yapabilecek bilgiye sahiptir.  Yine her bir daire müdürü, halkla bütünleşmiş, son derece mütevazı, kapılarını hiçbir zaman halka kapatmayan, güler yüzlü bir kişilerden oluşmaktadır. Ancak, her gül bahçesinde oluşan dikenler elbette bulunabilir. Ancak güllerin hâkim olduğu bir yerde,  dikenlerin fonksiyonu olmaz. Bu nedenle  Kaymakamımız Sayın Can'ın kadrosu, her kaymakama nasip olmayacak bir kadrodur. İşte bu nedenden dolayı Kaymakamımız Sayın Can, oldukça şanslıdır.

Fransız Matematikçi ve aynı zamanda siyaset bilimcisi Pierre-Simon Laplace, ' Hem siyasette hem de yönetimde en büyük felaket yarım bilgili insanların tam yetkili olmasıdır' der. Çok ama çok doğru bir tespittir. İnancım şudur ki, ülke genelinde yöneticiler, Kaymakamımız Sayın Can gibi kendini yetiştirmiş olsa, birde 'kapımızda gönlümüzde halkımıza açıktır. Bizim hiç bir vatandaştan hiç bir farkımız yok. Sokakta, pazarda vatandaş, kaymakamı görmesi, vatandaşı mutlu eder' dese ve dediğini de gerçekleştirse, inanın çözülemeyen çok az bir sorun kalır ülkemizde.

Kapısını vatandaşımıza açan Kaymakamımız Sayın Can'ın kapısından bir vatandaş olarak bizde girdik. On dakikalık 'hoşgeldiniz' ziyaretimizde bizleri bir buçuk saat ağırlayan kaymakamımıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Başarılar Sayın Kaymakamım!.. Körfezimize hoş geldiniz Sayın Kaymakamım!..

      

 


01 Şubat 2015 Pazar 22:00
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Kapaklıkaya, “İnsana sevginizi gösterin”

Körfez Belediyesi tarafından düzenlenen programa katılan eğitimci-yazar Alişan Kapaklıkaya, “İnsanlar sizin

“Kocaeli’den mutlu bir şekilde ayrılacaksınız”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, İlimtepe İlkokulu tarafından hazırlanan proje kapsamında ilçemize

“Mazeret üreten değil, çözüm üreten olduk”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, AK Parti Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nin toplantısına konuk oldu.

Viyadük altına peyzaj düzenlemesi

Körfez Belediyesi, kentin daha güzel görünüme bürünmesini sağlamak amacıyla ilçe genelindeki peyzaj ve

10 ayda 26 riskli yapı yıkıldı

Körfez Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, 2019 yılının ilk 10 ayında 26 riskli yapının yıkım

Şehidimiz Törenle karşılandı

Şehidimiz Piyade Teğmen Kamuran Ablak’ın Naaşı Sayın Valimiz Tarafından Cengiz Topel Havalimanında

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI