19 Mayıs 2019 Pazar

Bizim Gazete

İNSAN DÜZELİRSE, DÜNYA DÜZELİR

Mustafa ERANIL

Mustafa ERANIL

E-Posta : m.eranil@hotmail.com

İNSAN DÜZELİRSE, DÜNYA DÜZELİR

Bir haftanın yorgunluğundan sonra baba Pazar sabahı kalkmış eline gazetesini almış ve akşama kadar oturup dinlenecek olmanın keyfini çıkartmaya başlamış. Ama baba bunları düşünürken oğlu yanına gelerek kendisini parka götürmek için geçen hafta söz verdiğini hatırlatmış. Canı hiç dışarıya çıkmak istemeyen baba,  ‘bir bahane bulup evde oturayım, dinleneyim’  diye düşünmüş. Birden gazetenin promosyon olarak verdiği dünya haritası gözüne ilişmiş. Bu haritayı hemen parçalara ayırmış ve oğluna uzatmış,  ‘bu haritayı birleştirebilirsen hemen gidelim parka’ demiş. Ardından da içinden derin bir oh çekmiş ; ‘dünyanın coğrafya profesörlerinden birini getirsen yine de toplayamaz bunu iyi akıl ettim’ diyerek sevinmiş. Aradan 10 dakika geçmeden çocuk koşarak babasının yanına gelmiş. ‘Baba haritayı düzelttim parka gidebiliriz’ demiş. Adam önce inanmamış ve görmek istemiş. Görünce de şaşırarak nasıl yaptığını sormuş:  Çocuk kendisine verilen dünya haritasının arkasında insan resmi olduğunu, insan resmini düzelterek dünyayı düzelttiğini belirttikten sonra şu anlamlı sözü söylemiş:

“İNSANI DÜZELTİNCE, DÜNYA KENDİLİĞİNDEN DÜZELDİ !...”

Evet, bir ailenin, bir mahallenin, bir köyün, bir beldenin, bir ilçenin, bir ilin, bir bölgenin, bir ülkenin ve kısacası dünyanın düzelmesi; insanın doğru, dürüst, namuslu, şerefli, ahlaklı, hoşgörülü, güzel hasletlere sahip insanların var olması ile mümkündür. Çünkü dünyayı bozanda insandır, insanı bozanda insandır. Her şey insan unsuru ile şekil alıyorsa, her şeyden önce insanın düzgün olması gerekir ki, var olan her şey muntazam ve muhteşem olsun. Yaratılmışların en şereflisi olan insanın ‘cetvel gibi doğru’ olması, dünya nizamının doğru olması anlamına gelir. Onun için insana yapılan yatırım, yapılacak olan bütün yatırımların başıdır. İnsana yapılacak olan yatırımların başında ise eğitim gelir. Bu nedenle dinimiz eğitime çok büyük önem vermiş ve ilk gelen ayet bile ‘oku’ emri ile başlamıştır.

Lakin bu gün okullardaki eğitim sistemi, devletimizin en aciz kaldığı sistemlerin başında gelmekte, okullarda ki sigara ve uyuşturucu kullanım yaşı her geçen gün düşmektedir. Hal böyle iken devletin ilgili kurumlarının hala ‘eften-püften’ meselelerle meşgul olmaya devam etmeleri anlaşılır gibi değildir.

        Umarım dünyayı düzeltecek ‘fedakar ruhlu insanların’ yetişmesi için gayret gösterenlere, ‘dur’ demeyecek yürekli yetkililer ülkemizde var olur.

        Umarım!..

 

 

OSMAN BADEM ve YÖNETİMİ

Osman Badem’i uzun zamandır tanırım.

Disiplinli-planlı-ehl-i vicdan sahibi insandır.

Anadolu’nun yiğit delikanlı-mert insanıdır.

Ak Parti ilçe başkanı oldu.

Güzel bir yönetim oluşturdu.

Görev dağılımını gerçekleştirdi.

Başarılı olacağına eminim.

Biliyor ve inanıyorum ki;

‘Kirli siyasetin’ pençesine hiçbir zaman kendini kaptırmayacak, ‘Hak bildiği şeyleri haykırmaktan geri kalmayacak’, verilen görevi güzel hasletlerine gölge düşürmeden yerine getirecek ve ‘Siyaset temiz bir şeklide de yapılıyormuş’ diyerek sadece kendi partililerinin değil, diğer partililerinin de alkışını ve haklı övgüsünü alacaktır.

Başarılar sayın Başkanım!..

 

 

 

 

 

 


17 Aralık 2013 Salı 19:42
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • tesekkürler

    Misafir 21 Mart 2014 14:05 çok güzel bir yazi okudum, kaleminize saygilarimala... “İNSANI DÜZELTİNCE, DÜNYA KENDİLİĞİNDEN DÜZELDİ! ama nasil düzelecek? teknoloji insanlari daha da bozuyor !

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfezli gençlerin geleceği Akademi Lise ile şekillenecek

Akademi Lise’yi Kocaeli’nin tüm ilçelerine yaymak için çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi,

Sarı Kumbaralar ile 40 ton atık toplandı

Körfez Belediyesi tarafından tekstil atıklarının ekonomiye tekrar kazandırılması için ilçenin 56 farklı

Körfez’de Ramazan geceleri

Körfez’de Ramazan Gecelerinde büyükler ilahiler ile güzel bir akşam geçiriyor, çocuklar ise gösteriler ile

‘Hacivat ve Karagöz’ ile kahkahaya doydular

Körfez’de bu sene de Ramazan ayı etkinliklerinin adresi Demokrasi ve Şehitler Meydanı oldu. Hava koşulları

Körfez’de ilk meclis toplantısı

Körfez Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı Şener Söğüt’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI