bizimgazete

23 Ocak 2020 Perşembe

BİZİM GAZETE

EMNİYETE BATAKLIĞI İHBAR EDİYORUM…

Mustafa ERANIL

Mustafa ERANIL

E-Posta : m.eranil@hotmail.com

        EMNİYETE BATAKLIĞI İHBAR EDİYORUM…

Bir ülkenin gelecekteki konumu hakkında bilgi sahibi olmak için bir insanın kehanette bulunmasına gerek yoktur. O ülkenin bu günkü mevcut gençliğine vermiş olduğu eğitime bakmak, geleceği hakkında fikir sahibi olmak için yeterde artar bile. Onun içindir ki eğitim, bir ülkenin en önemli meselesidir. Bu önemli meseleyi arka plana atmak demek, geleceğini karanlıklara sürüklemek demektir. İşte bu nedenle herkes bulunduğu mecrada, zamanını ve himmetini eğitim gören gençlik için harcasa, ülkesine ve milletine önemli hizmetlerde bulunmuş olur.

        Evet, eğitim önemlidir. Eğitim gören gençlik, gelecek demektir. İstikbal demektir. Diğer bir değişle, millet demektir, memleket demektir. Bu yüzden, millete ve memlekete sahip çıkmak, ancak ve ancak genç nesle sahip çıkmak ile mümkündür. Bu gün sokakta görmüş olduğumuz ayyaşlar, sarhoşlar ve eroinmanlar, dünlerde ihmal etmiş olduğumuz gençlerden kaynaklanmadığını kim söyleyebilir? Yarınlarda da aynı manzaraların hayatımızda yer olmaması için bu günden, yarınları düşünmeli ve bu günkü gençlere sahip çıkmalıyız. İyi eğitim almaları için var gücümüzle gayret göstermeliyiz.

        Bu gün gençliğe sahip çıkmanın en önemli yolu, okullara sahip çıkmaktan geçer. Evet, eğitim yuvalarına çocuklarımızın sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir şekilde gidip-gelmesi için,  herkes üzerine düşen görevi yapmak mecburiyetindedir. Bu vazifeyi yapacak birimlerin başında da emniyet güçleri gelmektedir.

        Çocuklarımızın korunması, gelecek neslimizin huzur ve güven içinde sağlıklı bir şekilde eğitim alması için emniyete çok ama çok görev düşmektedir. Hele Körfez Emniyet Müdürlüğü’ne çok daha fazla görev düşmektedir. Çünkü burası, kozmapolitik bir yer. Her türlü yasal olmayan işlerin vukuu bulduğu bir yerleşim birimidir. Bunun için Körfez Emniyet Müdürlüğü, vaktinin büyük bir bölümünü okula giden öğrencilerin huzurlu bir şekilde gidiş-gelişini sağlamaya ayırsa,  kesinlikle önemli bir görev yapmış olur.

        Körfez’de ki okul önlerinde, gerçekten büyük tehlikeler var. Özellikle, şehrin biraz daha dışında bulunan Çamlıtepe Mahallesi’nde yer alan,  Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Hacer Demirören Çok Programlı Lisesi ve Kız Sağlık Meslek Lisesi’nin bulunduğu bölgede burnumuza gelen kokular, hiçte iyi bir koku değil. Özellikle bu okulların etrafında sayıları,  5-10 kişiden oluşan guruplar, bu okullarda eğitim alan öğrenciler için çok ama çok büyük tehlike oluşturmaktadır. Gelen bilgilere göre, çocukların önleri kesilmekte; çocuklardan zorla para istenmekte, ‘param yok’ diyen öğrencinin cepleri zorla aranmaktadır. Öğrenciler tedirgin, veliler ise kaygı içinde bulunmaktadır. Serseri grupların korkusu, öğrencilerin yeterince derse adapta olmasına engel olmaktadır. Veliler ve öğrenciler kadar öğretmenlerde bu grupların tehdidi ve tehlikesi altında görevlerini yapmaktadırlar.

        Bu çirkin ve çirkef manzaralara önlem almamak, bir nevi gelecek nesli yok saymak demektir.  Gelecek nesli yok saymak, ülkeye ve millete yapılabilecek en büyük ihanettir. Bu yüzdendir ki, Körfez Emniyet Müdürlüğü, sağa-sola harcayacağı enerjinin önemli bir bölümünü,  muhakkak suretle bu alana harcamalı ve kötü alışkanlıklar adına ‘HER ŞEY’ yapan,  Anadolu tabiriyle ipsiz-sapsız bu gruplara müdahale etmelidir. Öğrencilerin giriş-çıkış saatlerinde azami derecede tedbir alınması, bence emniyetin en önemli ve öncelikli görevi olmalıdır. Müdahalede yapılacak bir savsaklama ve gevşeklik, bu okullarda ki öğrencileri bataklığa terk etmek demektir. Bataklığa yönelen her bir öğrencinin müsebbibi ise o zaman kim veya kimlerin olacağı ortaya çıkmış olur.

        Körfez Emniyet Müdürü Sayın Coşkun Opak, Körfez’de vazifeye başladığı günden bu güne kadar, güzel çalışmalarda bulundu, bulunmaya da devam ediyor. Mahallelerde, emniyet adına vatandaşlarla buluşuyor. Genç ve dinamik bir yapıya sahip. Takdir ediyorum. Tebrik ediyorum. Öyle zannediyorum ki, biraz önce bahsetmiş olduğum okulların etrafında alacağı tedbir, emin olun ki bu mahallelerde yapılan toplantılardan bin katlı daha ehemmiyetlidir. Unutulmamalıdır ki okul önlerinde alınacak her bir tedbir, gelecek neslin çok daha iyi yetişmesine sunulan önemli bir katkı olacaktır. Bilinmelidir ki, bu okulların etrafından burnumuza gelen kokular, ancak ve ancak emniyetin alacağı önemli ve devamlı tedbirlerle giderilecektir. Aksi takdirde burada ki pislik, gelecekte bir gün gençliğimizi çok ama çok zor durumda bırakabilir. İşte o zaman alınacak tedbirin ehemmiyeti, gösterilecek gayretin kıymeti olmaz. Gün, bu gündür. Bu günden burada, yarınlarımız için tedbir almak zorundayız. Bu emniyetin en öncelikli vazifesi olmalıdır bence.

        Nesil, gelecek demektir. İsmet, sadakat, vefa, muavenet, hürmet, merhamet, itaat, emniyet ve muhabbet duygularıyla dolu bir neslin yetişmesi; bu duygulardan uzak olan grup ve şer düşünceli insanların nesillerden tecrit edilmesi ile mümkündür. İşte bu nedenle emniyet, üzerine düşeni yapmalı, bataklık peşinde olan insanlardan ve ipsiz-sapsız okul etrafında ki guruplardan, gül dimağlı bu öğrencileri uzak tutmalı ve korumalıdır. Bu durum bana göre bir vatan savunması kadar önemli ve ehemmiyetlidir. Bunda gösterilecek zafiyet ise bir o kadar tehlikelidir. İşte bu yüzden gün, bu gündür. Bu gün tedbir alınmadıktan sonra, yarın hayıflanmanın ve şikayet etmenin bir ehemmiyeti olabilir mi?    


14 Ekim 2012 Pazar 12:47
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

İlimtepe yolu asfaltlandı

Büyükşehir Belediyesi, Körfez ilçesi Hacı Osman ve İlimtepe Mahalleleri arasındaki, Nihal Atsız Caddesi ve

Başkan Söğüt, “Daima iş birliği içinde olacağız”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan'ı ziyaret etti.

Körfez Şehitliği bakıma alındı

Körfez Belediyesi tarafından Asri Mezarlık içerisinde bulunan şehitlik bakıma alındı. Genel temizliği yapılan

Körfez’de yılın ilk meclisi yapıldı

Körfez Belediyesi’nde 2020 yılının ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. 14 gündem maddesinin

Başkan Söğüt, Yıldız’ı ağırladı

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, CHP’nin yeni Körfez İlçe Başkanı Bülent Yıldız ve meclis

Ölçü ve tartı aletleri beyan işlemleri başladı

Körfez Belediyesi, esnafın kullanmış olduğu ölçü ve tartı aletlerinin kontrol ve muayenesi için bildirim

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI
bizimgazete