11 Ağustos 2020 Salı

bizimgazete

DEVLET HASTANESİ KA-PA-TI-LA-CAK. ÇÜNKÜ…

Mustafa ERANIL

Mustafa ERANIL

E-Posta : m.eranil@hotmail.com

DEVLET HASTANESİ KA-PA-TI-LA-CAK. ÇÜNKÜ…
 
Geçtiğimiz hafta içerisinde, basın mensuplarının da davetli olduğu siyasi bir partinin toplantısına katıldım. Basın açıklaması yapacaklardı. Körfez’in sorunları konuşuluyordu. Kendisini asla tanımadığım bir vatandaş, basın mensuplarının da bulunduğu kalabalıkta söz aldı. Bu vatandaşın dediklerini aynen sizlere aktarıyorum:
        ‘Mimar Sinan Camisi’nde ki çay ocağında oturuyorduk. Burada biri BİZİM GAZETE olmak üzere iki gazete vardı. Cami cemaati BİZİM GAZETE’yi okuyarak övgüler yağdırırken; diğer gazeteyi ‘BELEDİYE BASIN BÜLTENİ’ diye kaldırdı, bir kenara attı. Okumadı. Körfez’in sorunlarıyla ilgilenen tek gazete BİZİM GAZETE’dir. Bu konuda gazete çalışanlarını tebrik ediyorum.’ dedi. Gerçekten onur ve gurur duydum. Allah eneniyetten muhafaza etsin ama, bu sözler nedeniyle biraz enaniyet duygularım kabarmadı değil.
        Evet, bizim tek derdimiz Körfez’dir. Körfez’de yaşanabilecek her türlü sıkıntının karşısında çelik gibi durmasını bilen bizler, doğrular karşısında ise kadife gibi yumuşak oluruz. Tıpkı, Körfez’de ki hastane olayında olduğu gibi. Hastane konusunda gerçekten büyük bir gündem oluşturduk. Beklenenin üzerinde bir yankı oluşturdu, hastanenin kapatılma haberi. Vatandaş ayaklandı. Hastanenin kapatılmaması için mücadele edeceklerini haykırdılar hep bir ağızdan. Meydana indi o sessiz çoğunluk. Siyasilere ve bürokratlara verdi veriştirdi.
        Şimdi gelelim işin özüne. Hastane kesinlikle yasa gereği kapatılacaktır. Kapatmayı ‘hastanenin kapısına kilit vurulacak’ diye anlarsanız, bu günkü siyasi, bürokrasi ve yandaş medyanın anladığı gibi anlar ve ‘kapatılmayacak’ diye düşünürsünüz. Kamu Hastaneler Birliği Yasası gereğince, burası ‘hastane’ olmaktan çıkarılacak ve ‘Semt Polikliniği’ olarak hizmet verecektir. Bu bir yasal zorunluluktur. Kişiye ve mevkie göre kanun faklılık göstermeyeceğine göre, ‘Körfez Devlet Hastanesi’de, hastane statüsünden poliklinik statüsüne’ çevrilecektir. Biz bunu gündeme getirdik. Tabi ki nüfusu 130 binin üzerinde olan Körfez gibi önemli bir ilçede hastanenin olmaması düşünülemez. Hemen, siyasi otorite devreye girdi. ‘statü değişikliğini’ bildiği halde kelime oyunları yaparak ‘hastane kapatılmayacak’ diyerek, basın toplantısı düzenledi. Bizim sazanlarda hemen oltaya geldi. Kimi Internet sitesinde, kimileri yayın organlarında ‘flaş açıklama’ olarak duyurdu. Zavallılar. Sağlık İl Müdürü başta olmak üzere beni arayan herkese, “Şu anda hastanede yer alan  ‘hastane’ yazılı tabelası yerinde duracak mı?” dedim. Hiç kimse ‘evet o tabela yerinde duracak’ diyemedi. Diyemez de… Göreceksiniz bu hastanenin tabelası kalkacak ve yerine ‘semt polikliniği’ yazılacak.
        Biraz önce sazanlarda bahsettim. Sazanlara bir şey hatırlatmak istiyorum. Bundan yıllar öncesiydi. Aynen bu hastane olayında olduğu gibi ‘Körfez Fen Lisesi Körfez’den gidiyor’ diye haber yaptım. Yine Körfez ayağa kalktı. Başta Ak Parti Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu ve Ak Parti ilçe başkanı Engin Koyun, yandaş medya aracılığı ile ‘Yok böyle bir şey’ dedi. Hatta bir açılışta bana ‘nereden çıkarıyorsun bu haberleri. Yok, böyle bir şey. Körfez Fen Lisesi gitmeyecek. Sen, rakip siyasilerin oyununa geliyorsun.’ dedi. Ne oldu? Kim haklı çıktı. Biz haklı çıktık. Fen lisesi gitti. O gün bize karşı çıkanlar, bu gün Devlet Hastanesi konusunda da karşı çıkıyorlar. İstedikleri kadar çıksın. Zaman, en iyi müfessirdir. Göreceksiniz. Haklı olduğumuzu anlayacaksınız. Ama ben yine biliyorum ki, oltaya gelen sazanların pişkin duruşları hiçbir zaman değişmeyecektir. Onların vazifesi o.
        Evet, devlet Hastanesi’nin statüsü değişecek. İlçe Başkanı Engin Koyun’da, ‘Evet, hastane derince Araştırma Hastanesi’ne bağlansın’ diyerek, bir nevi hastane de olacak statü değişikliğini doğruladı. Fikri Işık’ta bir-kaç hafta önce ki bir toplantısında, buna benzer ifadelerde bulunduğunu biliyorum. Üç ay önce ise burada ki 30 personel başka hastanelere sevkedilmesi, yine buranın kapatılacağına işaret etmiyor mu sizce? Yine bir yıl önce buranın satın alma biriminin Derince Sopalı Hastanesi’ne bağlanması, sizce neyin işareti olabilir? Bunlar, bu hastanenin kapatılacağının kesin işaretleridir. Delilleridir.  Biz iddia etmiyoruz, kesin biliyoruz ki bu hastanenin statüsü değişecek. Kanunun emri yerine getirilecek. Bizim haberimizden sonra valilik bir açıklama yaptı. Valiliğin açıklaması, haberimize tekzip mahiyetinde değil, bilgi notu şeklinde servis edilmesi, yine buranın kapatılacağını göstermiyor mu sizce? Evet, valilik bile haberimize ‘doğru değil’ diye tekzip göndermemiştir. Sadece ve sadece bilgilendirmiştir.  
        Birde rakamların diliyle konuşalım bu hastaneyi ne dersiniz; Hastanede 72 hemşire bulunması gerekirken 38 hemşire var. 39 ebe olması gerekirken 26 ebe var. Bir Nöroloji olması gerekirken hiç yok. Bir patoloji bulunması gerekirken o da yok. Ruh Sağlığı Hastalıkları Uzmanı yok. Oysaki bir tane bulunması gerekiyor. Pratisyen hekim 7 tane olması gerekirken 3 tane var. 7 tane anestezi teknikeri olması gerekirken yine 4 tane anestezi uzmanı bulunuyor. Biyolog, Diyaliz teknikeri birer tane olması gerekirken bunlarda yok. İlk ve acil yardım teknikeri 3 tane olması gerekirken hiç yok. Aynı alanının teknisyeni 10 tane olması gerekirken bundan da hiç yok. Laboratuar Teknisyeni 11 tane olması gerekirsen 8 kişi ile idare ediliyor. 10 tane röntgen teknisyeni olması icap ederken 6 tane var. İki tane tıbbi sekreter, 1 tane tıbbı teknolog, bir tane eczacı, 6 tane toplum sağlığı teknisyeni eksik. Bunlara rağmen 30 tane personelde başka hastanelere gönderildi.
        İşte hastanenin reçetesi. İşte hakikatler. İşte sazanların oltaya gelişi. Karar sizin ey Körfez halkı…
         


08 Ekim 2012 Pazartesi 09:00
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Yarımca Nazende ışıl ışıl oldu

Körfez Belediyesi’nin Yarımca sahilinde hayata geçirdiği Nazende Kafe ve Restoran’ın bahçesindeki ağaçlar

Başkan Söğüt, “Uyarmaya, denetime devam edeceğiz”

Körfez Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin ile birlikte Körfez genelindeki ‘koronavirüs’ denetimlerine katılan

Körfez’de Ağustos ayı meclisi yapıldı

Körfez Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısı Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gündem

Körfez’de Kurban Pazar alanı temizlendi

Körfez’de Kurban Pazar alanı temizlendi

Mezarlıklarda bayram sonrası kapsamlı temizlik

Körfez Belediyesi, Kurban Bayramı sonrasında mezarlıklarda temizlik çalışması gerçekleştirdi.

Mezarlıklarda bayram sonrası kapsamlı temizlik

Körfez Belediyesi, Kurban Bayramı sonrasında mezarlıklarda temizlik çalışması gerçekleştirdi.

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI