SAADET

17 Şubat 2019 Pazar

Bizim Gazete

BARAN’A AÇIK MEKTUP!..

Mustafa ERANIL

Mustafa ERANIL

E-Posta : m.eranil@hotmail.com

BARAN’A AÇIK MEKTUP!..

Sayın Başkanım!..

Vazife yapmak üzere Körfez’e görevlendirildiğim zaman Nuri Tabanlı, Ali Akova’dan sonra tanıştığım üçüncü kişi, zat-ı âlilerinizdir.

Güleryüzlü kişiliğiniz, mütavazi yapınız, dostane ilişkileriniz, samimi muhabbetiniz her daim,  şahsımda ayrı bir yer edinmiştir.

Kişiliğiniz, karakteriniz, ahlaki seciyeniz, inancınız asla ve katiyen tartışma konusu olmayacak kadar zirvede var olduğu, sizi tanıyanlar tarafından bilinen bir hakikattir.

Sayın Başkanım!..

Güzel insan olmak ayrı şey, yönetici olmak çok farklı şeydir… İnanıyor ve kabul ediyorum ki, siz güzel insan olduğunuz kadarıyla;  yöneticilikte de güzel işlere imza atacaksınız. Çünkü çıktığınız yolda ki niyetiniz ‘halis’ bir niyetti. Gayeniz ise hizmetti…

        Sayın Başkanım!..

        Unutmamak gerekir ki; kendisi için yaşayan insan kabirde söner gider; milleti için çalışan kişi ise ebedi varlığa erer. Siz, yapacağınız güzel hizmetlerle inşallah gelecek nesiller tarafından da anlatılan yöneticilerden olursunuz!..

        Sayın Başkanım!..

        Hakk’ın nazarında gayelerin en yücesi, toplumun faydasına yönelik çalışmalardır. En mükemmel insan kendisinden sonraki insanlara güzel eserler bırakan insandır. Yani ölümlü bir dünyada, ebedi eserler bırakmak esas gayen olmalıdır.  Gayeyi hayalinde hizmet düşüncesi olan bir insan mutlak suretle var olan kabiliyetlerini hizmete yönelik endeksler. Unutmamak gerekir ki, ‘bir yöneticinin kıymeti, himmeti nispetindedir. Kimin milleti himmeti ise, o tek başına bir millettir.’

        Sayın Başkanım!..

        Şhakespeare bir sözünde, ‘ Taç giyen başı dert bürür’ der. Siz, gerçekten önemli bir vazifeye talip oldunuz. Esbaplara riayet ettiniz. Mevla, size o makamı nasip etti. Elde ettiğin makam seni gurura ve kibire götürecekse, daha baştan kaybedenler safında olursun. Ateşten bir gömlek giydiniz. Zor bir göreve talip oldunuz. İnşallah en güzelini yapacak, gelecek kuşaklarda adınızı güzel bir şekilde anacaktır. Bizim temennimiz ve duamız bu yöndedir. Çünkü biz biliriz ki, senin yapacağın her türlü hizmetle, ben kazanacağım. Körfez kazanacak ve ülkemiz kazanacaktır.

        Sayın Başkanım!..

        Unutulmaması gereken bir konu daha var ki o da çok ehemmiyetlidir.  İnsan aldığı oylarla ve omuzlarda yükselmekle değil, gönüllerde yücelmekle büyür. Zira gerçek efendi, milletine hizmeti en yüce makamlara tercih edendir. Yoksa milletin omuzlarında yükselmeyi hedefleyenler, gönül dostu insanların vicdanlarında ezilmeye mahkûmdur.  Siz bu güne kadar milletin yanında var oldunuz, hayır işlerinde önde koştunuz, milletin derdiyle dertlendiniz, bundan sonrada bu hasletleriniz çook daha ön plana çıkarak her daim ‘Gönülleri Baran’ı olarak varlığınızı korumanız en öncelikli temennimdir. Güzel niyetimdir. Duamdır…

        Sayın Başkanım!..

        Malumunuz olduğu üzere,  Körfez’in çok önemli sorunları var. Var olan sorunları burada teker teker aktarmak sizin gibi burada hayatını idame ettirmiş bir insana ve siyasetin temelinden gelmiş bir siyasetçiye karşı saygısızlık olur. Bu yüzden burada Körfez’in sorunlarına değinmeyi doğru bulmuyorum. Zaman zaman bir araya geldiğimiz anlarda ise bu sorunların istişaresini yapacağımızdan da emin olmanızı isterim.   

        Sayın Başkanım!..

        Dün geçti. Gitti. Yarının, bizim gibi ölümlü insanların hayatında asla yeri yoktur. Biz, bu günü değerlendirmek zorundayız. Bu gün, hizmet etme anıdır. Bu gün, ‘ben daha güzel hizmeti nasıl yapabilirim?’ diye kendini sorgulama, ekibinizle baş başa verip Körfez’i planlama zamanıdır. Biliyorum ki 14 yaşından beri siyasetin içindesiniz ve aynı zamanda da iyi bir teşkilatçısınız. Yapılması gereken hizmetlerin planını en ala bir şekilde yapacak, yaptıktan sonra da işe koyulacaksınız. Temennimiz ve hüsn-i niyetimiz bu yöndedir.

        Sayın Başkanım!..

        Siyasetçi ve yönetici ne kadar iyi olursa olsun, esas yöneticiyi ‘rezil’ veya ‘vezir’ eden yanındaki ekibi ve hareket ettiği  insanlardır. Görüyor ve hissediyorum ki, sizin de etrafınızı bir takım ‘dönemin dönekleri’ sarmaya çalışmaktadır. Bunlar ‘kan emici vampir’ gibi her dönemde ‘güç’ ve ‘çıkar’ etrafında toplanırlar. ‘Kim bunlar’ diye soracak olursan, ‘şu’ veya ‘ bu’ demek size karşı doğru olmaz. İnandığım kadarıyla ehl-i feraset sahibi insansınız. İnançlısınız. Bunları görür, hisseder, bilirsiniz. Bunlara da fırsat vermeyeceğiniz ümit ediyorum. Ki bunlar, en zayıf anınızda sizleri arkadan vuracak Anadolu tabiri ile ‘kalleş’ insanlardır. Dönemin dönekleridir. Taklacılardır. Çıkar için ‘bin takla’ atan, gönüllerini güzelliğe kapatan nasipsiz insanlardır…

        Sayın Başkanım!..

        Altının imtihanı ateşledir. Kişinin imtihanı ise makamladır. En önemli makamlarda bulunduğu halde mütavazilikten, alçakgönüllülükten bir şey kaybetmemek, iyi bir ruh terbiyesinin ve hakiki bir imanın emaresidir. Hakiki bir ruh terbiyesinden ve imandan mahrum olanlar, sahip oldukları koltukların gölgesinde ‘esas kaybedenler’ sınıfına dahil olurlar.  Ki, Allah böyle ‘nasipsizlerden’ herkesi muhafaza etsin. Zat-ı âlileriniz, inanıyor ve kabul ediyorum ki kazananlar tarafında olacaksınız…Çünkü inançlısınız. Kararlısınız. Azimlisiniz…

        Sayın Başkanım!..

        ‘Bir arabam-babamdan da kalmış bir evim var. İki hanımefendi hoca hanım kızım bir de oğlum var’ demiştiniz. Şahsen çok sevinmiştim. Bu kadar güzel ve nezih bir duyguya sahip olmanız her kula nasip olmayacak güzelliktir. Bu güzelliğinizin daima var olmasını diliyorum. Biliyor ve inanıyorum ki, ne kazanırsanız kazanın, asla gönüllerde ki yerinizi kaybetmeyin. Necip Fazıl, ‘ Garip geldik, gideriz rafa koy evi barkı/ Tek dudaktan dudağa geçsin bu ölümsüz şarkı’ der. Bu yüzden de bize kaybettirecek servetin ne hükmü olabilir ki?

        Sayın Başkanım!..

        Üstlenmiş olduğunuz yol hizmet adına kutsaldır. Yürümeye başladığınız hizmet yolunda dikenler olacak, engeller bulunacak, rüzgâr savurmak için gayret gösterecek, güneş renginizi karartmak için bütün haşmetiyle üzerinize doğacak. Teyakkuzlar olacak. Engeller çıkacak. Lakin büyük yükleri küçük insanlar kaldıramaz. Siz bu yola çıkarken ‘Tevekkeltü al-allah’ dediniz. Bu yüzden var olan bütün engelleri düz, geceleri gündüz etmek sizin en öncelikli vazifeniz olmalıdır.

        Sayın Başkanım!..

        Zat-ı âlilerinize nasihat etmek, kesinlikle haddime değildir. Lakin içimden geçenleri, arzularımı da yazmamış olsaydım riyakârlık yapmış olurdum. Hissiyatlarımı dile getirdim. Sizlerde kamu görevi yapıyorsunuz; bizlerde. Güzel çalışmalarınız kamuoyuna duyurmak vazifemizdir. Yapılan olumsuzlukları ve yanlışlıkları da, kamuoyu ile paylaşmak bizim asli vazifemizdir. Dün olduğu gibi bu günde ‘Haksızlık karşısında suskun kalmak, dilsiz şeytan olmaktır’ düşüncesiyle hareket edeceğiz. Asla yıkıcı eleştirilere yer vermeyeceğiz. Eleştirilerimiz hep ‘Körfez’ için ve ‘bu insanlık’ için olacaktır. Bu güne kadarda yayın politikamız bu şekilde olmuştur. Bundan sonra da ‘doğru’ yönünde olacağından hiç şüpheniz olmasın.

        Sayın Başkanım!..

        Makam, mal, mülk, servet.

        Bir gün son bulur nihayet..

        Himmetiniz, milletse şayet

        Akıbetiniz hayr olur elbet…

       

        Eranıl aldı hissiyatını kaleme!

        Duyurmak istedi cümle âleme.

        ‘Sen de kimsin’ sakın deme!..

        Duamdasın, bir de gönlümde…

       

       


08 Nisan 2014 Salı 13:34
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de Şener Söğüt coşkusu

AK Parti’de Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt için düzenlenen aday tanıtım töreninde coşku ve

Aday tanıtım töreni sırası Körfez’de

AK Parti'de belediye başkan adaylarının belirlenmesinin ardından başlayan aday tanıtım töreni, yarın Körfez

Farklı kültürler bizim zenginliğimiz

AK Parti Körfez Belediye Başkan Adayı Şener Söğüt, SKM programları kapsamında Körfez Mardinliler

AK Parti Körfez’de mülakatlar tamamlandı

AK Parti’de ilçe belediye meclis üyesi aday adayları için Körfez’de mülakat heyecanı yaşandı

Körfez Belediyesi’nden Bir Köprü Daha

Körfez Belediyesi’nden Bir Köprü Daha

Körfez’e Yeni ve Modern Parklar

Körfez’e Yeni ve Modern Parklar

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI