29 Mayıs 2020 Cuma

bizimgazete

BARAN, ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR

Mustafa ERANIL

Mustafa ERANIL

E-Posta : m.eranil@hotmail.com

BARAN, ŞAŞIRTMAYA DEVAM EDİYOR

Aday adaylığı sürecinde kimse şans vermedi.

Kendisiyle yola çıkanlar bile bir süre sonra kendisini terketti.

Tek başına bir cengaver gibi mücadelesini sürdürdü.

'Besmelemizi sağlam çektik' diyerek yılmadan, yorulmadan var gücüyle çalıştı, koşturdu.

Bu çalışmasının ve esbaplara riayet etmesinin neticesini Mevla nasip etti.

Ve sonunda belediye başkan adayı olarak ismi açıklandı.

Bu seferde kendi içindekiler 'başarısız olsun' diye plan üzerine plan kurdular. Kuyusunu kazmaya çalıştılar. Meclis üyeliği sıralaması ile birlikte fırtına şiddeti en üst düzeye çıktı. Kopmalar, kırılmalar yaşandı.

Lakin koparılan bu fırtına da işe yaramadı.

Seçimlerde ciddi bir başarı elde etti.

Ve başkan olarak belediyede ki makam koltuğuna oturdu.

Dindi mi fırtına?

Elbette değil...

Muhalif olanlar, Baran için 'başarısız olacak' diye konuşmaya başladılar. Kendi meclis üyeleri bile 'bu iş Baran'ın işi değil' dediler.

Hatta maaşları dahi veremeyeceği söylendi.

Baran, siyasi tecrübesini konuşturdu.

Baran'ın koltuğa oturmasından bu yana 7-8 aylık bir süre geçti.

Soracaksınız şimdi bana;

'Baran bu süre içinde neler yaptı?' diye.

Beklenen performansı sergileyebildi mi?

Yoksa denildiği gibi başarısız mı oldu?

Bana göre 4-5 farklı ve radikal hizmeti var ki, bu hizmetleri kamuoyunda olumlu bir hava esmesine vesile oldu.

Halkımız taktir etti bu hizmetlerini.

Bunlar hangileriydi?

       Öncelikle belirtmek isterim ki, TÜRKÖZ Firması'nın usulsüzlüklerine 'dur' diyerek, inşaatının mühürlenmesi, hem inşaat yetkililerinin 'ben belediyede her şeyi yaparım-yaptırırım' mantığını çürüttü; hem de  Baran'ın kamuoyundan çok büyük bir puan toplamasına vesile oldu. Ancak sonunu getirememesi, anlaşma içine girmeleri, siyasi baskılara maruz kalması, işin ayrı bir boyutu olarak ajandalara not edildi.

       Bir diğer konu ise, Ağadere Caddesi'nin konumu. Malum, burası hem yapım aşamasında hem de yapıldıktan sonra bir önceki yönetimi oldukça zor duruma bırakmıştı. Vatandaşlar perişan, esnaflar sıkıntı içinde kendini buldu. Baran, göreve gelir gelmez, anket yaptırdı ve vatandaşların isteğini yerine getirerek, bir gecede burada bulunan mevcut taşların sökümünü ve yeniden asfaltlanmasını sağladı. Bu, gerçekten Körfez halkı nazarında çok önemli bir değer kazanmasına vesile oldu. Herkes tarafından taktir edildi bu çalışması.

       Birde yarış pistinin Körfez'e kazandırılması var. Erhan Yenilmez, başkanlığı döneminde çok mücadele etti. Yunus Pehlivan buranın Körfez halkına kazandırılması için kısmen çalışma içinde bulundu. Lakin, arzu ettiklerini gerçekleştiremediler. Baran, kararlı tutumu ve halkın isteğine daha ciddi bir arzu ile sarılması neticesinde burayı Körfez halkının kullanımına kazandırdı. Ve burada bir takım düzenlemeler yapılması için şimdilik fikir aşamasında olsa dahi girişimlere başladı. Buranın Körfez'e kazandırılması, Baran'a müthiş bir puan kazandırdı.

       Yine Ziraat Bankası'nın kamulaştırılarak Ağadere Caddesi'ne pareler yol yapımı ile ilgili çalışması neredeyse bitmek üzere. Bir takım prosedür engellerine karşı Baran'ın vermiş olduğu mücadeleyi biliyorum. Aşıldığı zaman burası da Körfez'e önemli bir katkı sağlayacağı kanısındayım. Bu yapılan hizmette Baran'ın bir hizmeti olarak tarihi kayıtlarda yerini alacağından şüphem yoktur.

       Halk günü tertiplemesi, bunu düzenli bir şekilde gerçekleştirmesi taktir-e şayan bir hizmet anlayışıdır. Bilinen bir gerçek var ki o da yöneticiler halk günü yapmaktan kaçmalarıdır. Çünkü gelen talepler karşısında ezileceklerini bildikleri için böyle bir girişimde bulunmayı yöneticiler kolay kolay göze alamazlar. Baran, bunu becerdi. Tebrik etmemek, haksızlık olur.

       Baran tam bir halk adamıdır. Halkın içindedir. Mahalle mahalle gezebiliyor, sohbet edilecek mekanlardan ayrı kalmıyor, güler yüzlü-samimi davranışını eskiden olduğu gibi başkan seçildikten sonra da vatandaşlardan esirgemiyor. Her bir insan, yöneticisini gördüğü zaman mutlu olur. Bir önceki dönemin en büyük zafiyeti, halkın içinde var olmamalarıydı. Baran, bu güne kadar vatandaşlar bütünleşmeyi çok iyi gerçekleştirdi. Aynı şekilde devam ettirmesi halinde, siyasi kariyerinin çok daha iyi olacağını söylemek için kahin olmaya gerek yoktur.

       Bir kaç önemli hizmeti daha var ama en önemlileri ve kamuoyunda büyük yankı uyandıran hizmetleri bunlar. Baran, hakikaten 'başarısız olur' diyenleri oldukça şaşırttı. Yaptığı yanlışlıklar yok mu? Var. Hatta öyle yanlışlıklar var ki, 'bunu nasıl yaptı' demekten kendimi alamıyorum. Zamanı gelince elbette onlarda değerlendirmeye alınacaktır.

       Evet, diyeceksiniz ki Eranıl, Baran'ı 'bulunmaz bir hint kumaşı olarak tarif ediyor' Asla. Ne Baran'ı övmek, ne de Baran'ı yermek gibi bir niyetim yok. Hakikat neyse, onu yazmak ve onun fotoğrafını çekmek bizim asli vazifemizdir. Bunları dile getirerek ben, var olan bir şeyin fotoğrafını sizlerle paylaştım.  Fotoğrafa yorum getirmek ve değerlendirmek, kişinin bakış açısıyla değişiklik gösterir.

       Taktir sizlerin...

 


13 Ekim 2014 Pazartesi 11:30
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Hat 200 sefer saatlerine güncelleme

UlaşımPark, Hat 200’ün sefer saatlerini 30 dakikaya indirdiğini açıkladı

Körfez’de 70 camide cuma hazırlığı

Körfez’de Cuma günü itibariyle 70 camide Cuma namazı kılınacak. Ayrıca Cuma namazı için 7 açık alan da

Çocuklara ‘Hacivat ve Karagöz’ sürprizi

Körfez Belediyesi, sokağa çıkma yasağı nedeniyle bayramı evlerinde geçiren çocukları unutmadı, Hacivat,

En güzel şiir ve hikayeler ödüllendirildi

Körfez Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Koronavirüs’ temalı şiir ve

BAYRAMDA ÜCRETSİZ ULAŞIM

BAYRAMDA ÜCRETSİZ ULAŞIM

“Her zaman gençlerimizin hizmetindeyiz”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Körfez Kent Konseyi

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI