29 Mayıs 2020 Cuma

bizimgazete

İŞTE KÖRFEZ'İN ADAY ADAYLARI!..

Mustafa ERANIL

Mustafa ERANIL

E-Posta : m.eranil@hotmail.com

             

        Yerel seçimlere sayılı aylar kaldı. Seçim için kendine hedef belirleyen kişiler; çalışmalarına başladı. Kimileri derinden çalışmasını yürütüyor; kimileri ise açıktan çalışmalarını sürdürüyor. Resmi olarak ilk belediye başkan adayını açıklayan siyasi  parti MHP oldu.  Özellikle iktidar partisi Ak Parti'den belediye başkan adayı olmak isteyen ve isimleri belediye başkanlığı için geçen kişiler; sessiz- derinden çalışmalarını sürdürüyorlar. Bende bu hafta ismi belediye başkan adaylığı için geçen kişileri partilere göre, isim isim dile getirmek istedim. İşte HARF SIRALAMASINA göre bu isimler:

                                AK PARTİ

Ali ÇAKIR: Daha önce belediye başkanlığına adaylığını koymuş bir isim. Yapılan halka yönelik temayül yoklamasında ismi ön plana çıkan bir kişi. Körfez'in saygın iş adamlarından. Bu güne kadar adı hiç bir olumsuzlukla anılmadı. Güler yüzlü bir kişiliğe sahip. Özellikle Karadeniz ekibinin önde gelen isimlerinden. Kurulduğu günden beri ailecek Ak Parti içinde hizmet veren bir isim. Hayırsever kişiliği ile biliniyor. Adaylık için siyasetin önde gelenleriyle istişare içinde olduğu belirtiliyor.

ALİM ERDEMİRSon zamanlarda ismi çok zikredilen kişi. Çamlıtepe'de ikamet ediyor. Bayburtlu. Muzaffer Baştopçu'nun belediye başkanlığı döneminde belediyeye de çalışmaya başlamış; MHP döneminde belediyeden ayrılmış. 7 Haziran seçimlerinde İstanbul 1. Bölge'den milletvekili adayı oldu. Halen Milletvekili seçilen KADEM Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz'ın danışmanlığını yapıyor. Haç'tan yeni geldi. Ankara'da çok kuvvetli bir karşılığı olmasına rağmen; Körfez'de karşılığı zayıf.

ENGİN KOYUN: Üç dönem Körfez'de ilçe başkanlığı yaptı. Bir önceki yerel seçimlerde belediye başkanlığına aday olduğu için, ilçe başkanlığı görevinden ayrıldı.  İki dönemdir il yönetiminde  Yerel yönetimlerden sorumlu başkan Yardımcısı olarak vazife yapmaktadır.  Ekip ruhu içinde çalışan bir siyasetçi.  Siyasi otorite ile sıcak ilişkileri var. Kulis faaliyetlerini sürdürüyor. Çok derinden çalışıyor. Hemşerisi Fikri Işık'a çok güveniyor.

FARUK DENLİ:  Milli Savunma eski Bakanı hemşerisi Fikri Işık'a yakınlığı ile bilindiği için bir önceki yerel seçimlerde belediye başkanlığına aday oldu ve belediye başkanlığına en yakın isim olarak gösterildi.  Ama şans verilmedi. Körfez Belediye Başkan Yardımcısı olarak vazife yapıyor. Belediye başkanlığına niyetinin olduğu aşikar bir şekilde bilindiğii için; başkan yardımcılığında pasif duruma getirildi. Adaylık için istişarelerinin olduğu kulislerde konuşuluyor. Tekrar şansını deneyebilir.

İSMAİL BARAN: Körfez Belediyesi'nin mevcut belediye başkanı. Tekrar belediye başkanlığına aday. 'Çıraklık dönemim bitti; ustalık dönemim için adayım' diye destek isteyecek.  'Yarım kalan projeleri tamamlamak istiyorum' diyecek; kendisine şans verilmesini isteyecek.  İyi bir kadro kuramadığı için, zaman zaman eleştirilere maruz kalıyor. Baran'ın tekrar aday olur ve  seçilirse; ' devrim' niteliğinde kadro değişikliğine gidecek.  Ankara ile ilişkilerini iyi tutmaya çalışıyor.  Tabanda sevilen bir isim.

 

 

MEHMET AYDIN MUTLU: Derince Liman İşletmeleri Müdürlüğü'nde 27 yıl çalıştıktan sonra emekli oldu. 3 dönem Muş'tan milletvekili aday adayı oldu. İnşaat işleri ile uğraşıyor. Adaylığını ilk açıklayan isim oldu. Çalışmalarını sürdürüyor.  Önceki belediye başkanlığı seçimlerde; mevcut belediye Başkanı İsmail Baran'ın destekçilerindendi. Ancak daha sonra araları açıldı. Önemli projelerden bahsediyor. Bir çok sivil toplum örgütünde de yönetici ve üye olarak görevleri bulunuyor.

MEHMET IRAK:  Siyaseti iyi bilen bir isim. İyi bir hatip. Çevresi oldukça geniş. Kars Ardahan Iğdır Vakfı Başkanlığını yürütüyor. İSU'dan emekli.  Has Parti döneminde ilçe başkanlığı görevinde bulundu. 'Söylemleri' ve 'eylemleri ' ile gündemde kalan bir isim. Yöneticilik kabiliyeti üst düzeyde. Geniş bir çevresi bulunuyor.  Vakıf çalışmalarında önemli işlere imza atmış; devlet  geleneğini bilen, 'iş bitirici' özelliği olan bir isim.

MELEK ÇELİK: Ak Parti'nin ilk kurucu kadın kolları başkanı. Üç dönem Körfez'de kadın kolları başkanı olarak vazife yaptı. Engin Koyun'a yakınlığı ile tanınıyor.  Kendisine yakın insanlarla bir araya gelerek durum değerlendirmesinde bulunuyor; Ankara'da siyasi çalışmalarını sürdürüyor.  Kadın Kolları Başkanlığı döneminde ki ekibiyle fikir alış verişinde bulunarak; adaylık çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

NİHAT TEKGÜMÜŞ:  Körfez Belediyesi'nde Bordür ve Parke Fabrikası'nda müdürlük yaptı. Daha sonra burası kapatılınca; başka bir birime kaydırıldı. Sosyal ve kültürel etkinliklerde aktif rol alır. Hayırsever bir kişiliğe sahip.  Ankara'da önemli siyasi ağırlığı bulunuyor. Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığı vazifesini yürütüyor.  Aynı zamanda Artvinliler Federasyonu Genel Sekreteri olarak vazife yapıyor. Aynı zamanda atletizm sporu ile ilgileniyor.  Proje adamı olarak bilinen bir isim.

OSMAN BADEM: Kurulduğu günden beri Ak Parti'nin içinde. Avukat. İki dönem Körfez İlçe Başkanlığı vazifesinde bulundu. Hiç kimsenin kalbini kırmayan, dürüstlüğünden hiç kimsenin şüphe duymadığı bir isim. Çalışkan. Mütevazi.  Ekip ruhu ile çalışmaya önem veren bir isim. İlçe Başkanlığı döneminde, adı hiç bir olumsuz uygulamaya ve haksızlığa karışmamış bir siyasetçi.  Mevcut belediye başkanı İsmail Baran'la yıldızı hiç barışmayan Osman Badem, görev adamı olarak bilinen bir isim.

ÖZNUR GÖKKAYA:  Körfez Belediye Başkanlığı'na iki dönem aday oldu.  Kocaeli Üniversitesi'nde Doçent Dr. olarak vazife yapmaktadır. Bölgenin yerlisi. Bir çok sivil toplum örgütünde yöneticilik yaptı. Seçim döneminde önemli projeleri gündeme getirmişti. Görevi icabı halkın içinde çok fazla bulunamıyor. Yöneticilik kabiliyeti üst seviyede.  Ankara'dan ' Aday ol' demedikleri sürece, aday olacağın zannetmiyorum.  Abisi Körfez Belediyesi Zabıta Müdürü olarak vazife yapıyor.

SELAHATTİN KABADAYIOĞLU: Ak Parti'nin kurucu ilçe başkanı. Öznur Gökkaya gibi manav kökenli. Mülayim bir yapısı var. Körfez Belediyesi'nde İmardan Sorumlu başkan yardımcısı olarak vazife yapıyor. İki dönem önce Yunus Pehlivan'ın karşısında 'belediye başkan aday adayı' olarak çıkmıştı. Makine mühendisi.  Siyasi otorite ile arası çok iyi. Hiç kimsenin kalbini kırmaz; güler yüzlü kişiliği ile bilinen bir isim.

YUNUS PEHLİVAN: İsmail Baran'dan önce iki  dönem Körfez Belediye Başkanlığı vazifesinde bulundu. Siyaseti çok iyi biliyor. Kendisine yakın ekiple, uzun zamandır çalışmalarını sürdürüyor. Ankara'da bir takım siyasi erk ile ilişkileri kuvvetli.  Körfez'in önde gelen sermaye güçleri ve güç odaklarıyla irtibatlı.  Kulis çalışmalarını iyi yönetiyor.  Siyasi otoriteler;  Yunus Pehlivan'a, 'yöneticiliğinden' dolayı değil; ' irtibatlı olduğu kişiler' nedeniyle şans vermiyorlar.

                    CUMHURİYET HALK PARTİSİ

BOZKURT USLU:  Ailece Yarımca'lı. 1975'ten sonra siyasete CHP Genlik Kolları'nda vazife yaparak başladı. Atatürkçü Düşünce Derneği  Başkanlığında bulundu. İş adamı. Siyasetçi. Dürüstlüğü konusunda herkes hem fikir. İş adamı.  CHP'den İzmit Belediye Başkanlığına aday adaylığını da koyan Uslu; Körfez'de ki vatandaşlar tarafından tanınmıyor. 

CEVDET ŞAHİN: Kirazlıyalı Belediyesi Eski Başkanı. Siyasetin adeta piri. Çok iyi bir hatip. CHP'nin tabanında ve tavanında karşılığı bulunuyor. Siyasetin kurdu denilebilir. Körfez'in yerlisi.  Girdiği her ortamda kendini dinletiyor. Körfez'in efsane belediye başkanı Hüseyin Avni Şirin döneminde Belediye Başkan Yardımcılığı'nda bulundu.  Tarihi bir bilgiye, yerel yönetimlerde tecrübeye sahip. Ekip çalışmasına önem veren bir isim.

SERAP BAYKURT : Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği  Körfez Şube Başkanlığını uzun zamandır yürütüyor. Eğitimci ve yönetici. Bir süre önce belediye başkan adayı olmak için müdürlük görevinden istifa ederek, gönül verdiği CHP'ye üye oldu. CHP'nin bu güne kadar olan her etkinliğine katıldı. Belediye Başkan adaylığı için şansını denemek istiyor.  Uzun zamandır çalışma içinde olan Baykurt, ileriki günlerde adaylığını açıklaması bekleniyor.

TAYFUN BALIKÇI:  Körfez Belediyesi'nde uzun zamandır belediye meclis üyesi olarak vazife yapıyor. Özellikle resmi konulara çok hakim. Muhasebecidir. Körfez'in yerlisi. Halk tarafından sevilen bir isim. Yerel yönetimler yasasına oldukça hakim. Körfez Belediyesi Meclisinde gündeme getirdiği konularla, ciddi bir muhalefet sergiledi. Güler yüzlü bir  siyasetçi. CHP genel merkezinde de ağırlığı bulunan isimlerden biri.

               MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

AZMİ CİHAT HATİPOLU:  Belediye Başkanlığını ilk açıklayan parti; MHP oldu. Hatipoğlu; eğitimci ve yönetici. Şu anda Körfez'de bulunan Körfezim Okulları'nda genel müdürlük yapıyor. Erzurumlu. İyi bir ülkücü. Müdürlük görevinden istifa etmediği için ' adayım' diye resmi bir  açıklaması olmadı. Hatipoğlu'nun adaylığı ile Körfezim Okulu, Erhan Yenilmez'den sonra ikinci bir kişiyi de belediye başkanlığına aday çıkarmış olacak. Yenilmez belediye başkanı olmuştu; bakalım Hatipoğlu hedefine ulaşacak mı?  Tabanda desteği oldukça iyi. Erzurum nüfusuna çok güveniyor.

                     SAADET PARTİSİ

ÖMER FARUK COŞKUN:  Saadet Partisi Körfez İlçe Başkanlığı görevini uzun zamandır yapıyor. Özcoşkunlar Firması'nın sahibi. Çalışkan. Dürüst. Disiplinli. İyi bir  hatip. Davasına sadık bir insan.  İnandığı Milli Görüş davasından asla taviz vermeyen; Erbakan çizgisini benimsemiş, iyi bir siyasetçi ve proje adamı.  Hayatında zik-zaklara yer yok. Siyaseti, ' Hak' için yapanların başında yer alıyor. Her şeyi ile emin bir insan.

RECEP SARIDOĞAN:  Adeta partinin çilesini çeken; çilekeşlerden. Ensar Alüminyum Firması'nın yönetim kurulu başkanı. Uzun zaman Körfez İlçe Başkanlığı yaptı. Milletvekilli adayı oldu. Partili-partisiz herkesin sevdiği son derece dürüst siyasetçi. Son derece güvenilir, bilge bir insan.  Aynı zamanda partinin müfettişi ve genel idare kurulu üyesi. Yaşantısı ile herkese örnek olan, hitabeti güçlü; siyaseti ' Allah' için yapan her şeyine kefil olunacak insan.

        Bunlara ilaveten bazı isimlerde çeşitli partilerden isimleri belediye başkanlığı için geçiyor. Bunların başında Pazarcılar Odası Başkanı Zafer Şahin; Avukat Naci Kara yer alıyor.

 

 

 


09 Eylül 2018 Pazar 13:49
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Gandıralı

    Misafir 02 Ekim 2018 23:31 Kandıra adaylarınıda yazarmısınuz?

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Hat 200 sefer saatlerine güncelleme

UlaşımPark, Hat 200’ün sefer saatlerini 30 dakikaya indirdiğini açıkladı

Körfez’de 70 camide cuma hazırlığı

Körfez’de Cuma günü itibariyle 70 camide Cuma namazı kılınacak. Ayrıca Cuma namazı için 7 açık alan da

Çocuklara ‘Hacivat ve Karagöz’ sürprizi

Körfez Belediyesi, sokağa çıkma yasağı nedeniyle bayramı evlerinde geçiren çocukları unutmadı, Hacivat,

En güzel şiir ve hikayeler ödüllendirildi

Körfez Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Koronavirüs’ temalı şiir ve

BAYRAMDA ÜCRETSİZ ULAŞIM

BAYRAMDA ÜCRETSİZ ULAŞIM

“Her zaman gençlerimizin hizmetindeyiz”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Körfez Kent Konseyi

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI