23 Ağustos 2019 Cuma

BİZİM GAZETE

BİLMEZ MİSİNİZ; HER İŞTE BİR HAYIR VARDIR

Mustafa ERANIL

Mustafa ERANIL

E-Posta : m.eranil@hotmail.com

  

        'Tam teslimiyete' çok özel ve çok güzel bir örnek. Ve bizlerinde hayatında vardır böyle ilk önce 'olumsuz' gözüken  ancak belli bir süre geçtikten sonra 'olumlu' olduğunu anımsadığımız olaylar.  İşte size ' her şeyde bir hayır' olabileceğin dair güzel bir örnek;

        Padişahın biri ava gitmeye çok düşkünmüş ve  her gittiğinde yanında vezirini de götürürmüş. Bir gün yine ava gittiklerinde av esnasında veziri kazayla padişahın bir parmağını kılıcıyla keser. Padişah acı içerisinde sitem ederken, vezir:

“Padişahım, her işte bir hayır vardır.” demiş. Padişah parmağının da acısının etkisiyle:

“Vezir! Bu işte ne hayır vardır ki?” diye sitem eder ve veziri zindana attırır.

Günlerden bir gün padişah yine ava gider. Yollarını insan eti yiyen bir kabile keser ve herkesi yakalarlar. Ama bu kabile bir kimsenin vücudunda bir noksanlık görünce o kimseyi yemezmiş. Padişahın çevresinde ki herkesi yerler sadece padişah kalır, onun da parmağı kesik olduğu için serbest bırakırlar. Padişah saraya döndüğünde muhafızlara veziri bırakmalarını söyler. Muhafızlar veziri zindandan aldıkları gibi padişahın huzuruna getirirler. Vezir şaşkınlık dolu gözlerle padişahı izlerken padişah vezirin boynuna sarılır ve af diler. Vezirine olan bitenleri tek tek anlatır:

“Nolur beni affet, sen benim hayatımın kurtulmasına vesile oldun, bense seni zindana attırdım.” der.Vezir:

“Padişahım, her şeyde bir hayır vardır. Siz canınızı sıkmayın ben sizi affettim. Sizin parmağınızın kesilmesi kadar benim de zindana attırılmamda hayır vardı.” der. Padişah:

“Sen benim hayatımın kurtulmasına vesile oldun, bense seni zindana attırdım hayır bunun neresindedir?” der. Vezir padişaha şu cevabı verir:

“Padişahım, eğer siz beni zindana attırmasanız ben de o gün ava sizinle gelecektim ve benim vücudumda hiçbir noksanlık olmadığından öldürülecektim. Bu sebeple sizin beni zindana attırmanızda da büyük hikmetler vardır.” der.

          Her şeyde bir hayır vardır demeyi ihmal etmemek lazım.Bu sözü özümsedim tekrar.Hayatın sürprizlere açık,ve her an değişebilecek kadar pamuk ipliğine bağlı olduğunu bir kez daha anladım ve her zaman yumuşuk huylu olanın kazandığını.Kalp kırmayacak kadar kısa bir ömrü tükettiğimizi. Niyetler ile olayların gidişatının çok farklı olabileceğini. Ve sevdiklerimizi yitirmeden,her anı severek yaşamak gerektiğini anladım.Ve bunları her anladığımda her şeyde bir hayır vardır diyerek, olumsuzlukları irdelemenin hiçbir şey değiştirmediğini de anladım. Hayat güzel ve hüzünlü anların içiçe geçtiği yarının sürpriz olduğu garip bir serüven. Sevdiklerimizi incittiğimizde bu hatayı telafi edecek kadar vaktimizin olduğu dahi belirsiz iken,olaylara hep olumlu yönden bakmanın değerini anladım. Anladım ki her şeyde var bir hayır. Üzülmek için vakit yok.Kalp kırdıktan sonra onarmak için vakit yok. Hayat geçmişte ve gelecekte değil şimdi yaşanmakta. Güneşin silinip yağmurun aniden ıslattığı bahar gibi yaşam. Bir gülerken,bir hüzün kapını çalabilir. Aklından hiç çıkmaması gereken şeyin sevdiklerimizin kıymetini bilmek olduğunu anladım ve bu anlamın her şeyde bir hayır aranarak bulunduğunu anladım. Anladım ki hayat çok kısa...Bu kısa serüven mutsuzluğa mahkum edilmeyecek kadar anlamlı. Anlamlı bu hayatı, ufak tefek şeylere takılarak anlamsız kılmanın bir anlamı yoktur bence. O yüzden yaşadığımız anı en güzel şekilde değerlendirmek ve var olan şeylerde bir hayrın olacağını hem yaşantımızda hem de iç dünyamızda haykırmak gerekmez mi? Her şeyiniz hayır olsun İnaallah..


23 Ağustos 2017 Çarşamba 07:28
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Hacet Bayramı 25 Ağustos’ta

Körfez’de uzun yıllara dayanan bir gelenek olan Hacet Bayramı, bu sene de 25 Ağustos Pazar günü Hereke

Başkan Söğüt’ten Ankara çıkarması

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Ankara’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Gençlik ve Spor

Körfez’e 1 altın 2 bronz madalya

15 Temmuz Şehitleri anısına Ankara’da düzenlenen Wushu Kung Fu Avrasya Şampiyonası’ndan 1 altın ve iki bronz

“Her gencimiz sporla ilgilensin istiyoruz”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Esenspor’un sezon açılışına katıldı. Futbolcularla bir araya gelen

Yukarı Hereke’ye yeni mezarlık

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Başkan Yardımcısı Faruk Denli ile birlikte Yukarı Hereke’de

Körfezliler yürüyüşü sevdi

Körfez Belediyesi tarafından her hafta cumartesi günü gerçekleştirilen Sağlıklı Yaşam Yürüyüşleri devam

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI