29 Mayıs 2020 Cuma

bizimgazete

CANDAN BİR İNSAN; KAYMAKAM CAN

Mustafa ERANIL

Mustafa ERANIL

E-Posta : m.eranil@hotmail.com

 

  Ünlü düşünür La Bruyere, "Mevki kapmak ne kadar güç olursa olsun, o mevkiye layık olmakta o kadar güçtür'  der. Bu yüzden önemli olan bir mevkide bulunmak değil, bulunduğu makamın hakkını vermektir. Bulunduğu makamın hakkını vermek ise her kişinin hakkı değil, er kişinin hakkıdır. Sorumluluk ister. Güler yüzlü olmak gerekir. Yeri geldiği zaman ise çatık kaşlı olmayı gerektirir, yöneticilik.

        25 yıldır gazetecilik yapıyorum. Çok yöneticiyle tanıştım. Bire bir tanıştığım ve mesleğim gereği haberlerini yapmış olduğum iki yönetici benim nazarımda çok önemli kıymet ifade etmektedir. Bunlardan biri, Hakk'ın rahmetine kavuşmuş bulunan Kandıra Kaymakamı Mehmet Sarıcan, diğeri de şu anda vazife başında bulunan Körfez Kaymakamımız Dr. Hasan Hüseyin Can.

        Çok kolay kolay kişiler hakkında yazı yazmayı sevmem. Benim için önemli olan kişilerin yaptığı hizmetlerdir.  Ama yiğidin hakkını yiğide vermeyecek olursak, o zamanda Hakk nazarında sorumluluğumuz olur. Elbette halkta kabul etmez.

        Evet, Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can.  Soyadındaki o üç kelimeden ibaret olan ifade gibi 'Can' bir insan.  Temsil ettiği makamın hakkını veren, geldiği günden itibaren Körfez halkının gönlünde taht kuran nadir yöneticilerden biri.

        Büyük bir düşünür, 'Bir gün bana dua hakkı verilirse, o dua hakkımı mutlak suretle idareciler için kullanırım. Çünkü idarecilerin başarısı, toplumu ihya eder' der; aynen bunun gibi, Körfez Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin Can, geldiği günden itibaren bu Körfez halkının gönlünde, kalbinde yer edinmiş ve dualarda ismi zikredilen bir devlet temsilcisidir. Ve bu yüzden de başarılıdır. Dualarda ve gönüllerde yer alan, en büyük makamda yer almış demektir ki; bu makamda var olanların hanesinde başarısızlık asla var olmaz.

        Bu güne kadar Körfez'de  devleti temsil eden bir çok yönetici, makam ile lojman arasında mekik dokumaktan ileriye gidememişlerdir maalesef. Yine kendi çevresinde ki müdür tayfasından bir zümre ile arkadaşlık kuran bu yöneticiler, halktan kopuk bir şekilde vazifelerini idrak etmişlerdir. Vazifeleri tamamlanınca da arkasına bile  bakmadan çekip gitmişlerdir. Halkın içine girmemişlerdir. Bu yüzden buradan ayrılmalarıyla unutulmaları bir olmuştur.

        Ama şu anda mevcut vazife başında bulunan Kaymakamımız, halkın içinde, halkımızla bütünleşmiş bir kişiliğe sahip. Mütevazi mi mütevazi. Alış verişini dahi semt pazarından alabilecek kadar sıradan bir insan. 'Bizler bu millet için buralardayız' diyen Kaymakamımız Can, makam kapısını halka açmış çok ender yöneticilerden biridir. Böyle yöneticileri unutmak asla mümkün olmaz; olmamıştır da. Tarih bunun örnekleriyle dolu. Bunlardan biri de kamuoyunun yakından tanıdığı Erzincan Eski Valisi Recep Yazıcıoğlu'dur. Unutuldu mu; hayır. Unutulmaz da.  

        Önceki gün Derince'den bir bir tanıdığım aradı. Bana, 'Körfez Kaymakamını çok merak ediyorum. Çok övgüyle bahsedilen bir insan. Kendisini ziyaret etmek istiyorum. Nasıl randevu alabilirim' dedi bana. Bende kendisine , 'Randevu almana bile gerek yok. Kapısı halka daima açıktır. Eğer önceden planlanmış bir programı yoksa, mutlaka görüşür' dedim. İnanamadı. 'Randevu almadan bizi kabul eder mi?' dedi , benden de ' Emin olabilirsin. Kesinlikle kabul eder. Belki kaymakamlığa giderken onu sokakta bile görebilirsin' dedim; inanamadı, şaşkınlığı bir kat daha arttı.

        İşte devleti temsil edecek yönetici böyle olmalıdır. Kaymakam Can, çalışma ekibiyle de son derece uyumlu ender yöneticilerden biri. Birim müdürleri Kaymakam Can'a,  sorunlarını anlatmaktan çekinmiyor. Birlikte çözüm yoları arıyorlar. Yine çok iyi bilirim ki , daha önce aynı makamda oturan bazı yöneticiler kendisine bir şey sormak için gelen müdürlere çok sert çıkışlarda bulunur, rencide ederdi. Hal böyle olunca da verim ciddi ölçüde düşerdi. Bu günkü kaymakamlıkta başarı ve güler yüz varsa, bunun en büyük nedeni,  güler yüzlü, mütevazi, işinin ehli, bilgili ve çalışkan Kaymakam Can'ndan kaynaklanmaktadır.

        Böyle yöneticilerin önünde saygıyla eğilmek, bizim için büyük onurdur. Tebrik ediyorum; takdir ediyorum. Başarılar Sayın Kaymakamım. Allah, zat-ı alileriniz gibi yöneticilerin sayısını artırsın. Var olduğunuz makam, bulunduğunuz mevcut konum olabilir, ama siz inan ki dualarda ve gönüllerde makam sahibisiniz. Başarılar dilerim.  

 


23 Nisan 2017 Pazar 15:34
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Hat 200 sefer saatlerine güncelleme

UlaşımPark, Hat 200’ün sefer saatlerini 30 dakikaya indirdiğini açıkladı

Körfez’de 70 camide cuma hazırlığı

Körfez’de Cuma günü itibariyle 70 camide Cuma namazı kılınacak. Ayrıca Cuma namazı için 7 açık alan da

Çocuklara ‘Hacivat ve Karagöz’ sürprizi

Körfez Belediyesi, sokağa çıkma yasağı nedeniyle bayramı evlerinde geçiren çocukları unutmadı, Hacivat,

En güzel şiir ve hikayeler ödüllendirildi

Körfez Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Koronavirüs’ temalı şiir ve

BAYRAMDA ÜCRETSİZ ULAŞIM

BAYRAMDA ÜCRETSİZ ULAŞIM

“Her zaman gençlerimizin hizmetindeyiz”

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Körfez Kent Konseyi

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI