20 Mayıs 2019 Pazartesi

BİZİM GAZETE

HER ŞEYDE BİR HAYIR VARDIR!..

Mustafa ERANIL

Mustafa ERANIL

E-Posta : m.eranil@hotmail.com

         HER ŞEYDE BİR HAYIR VARDIR!..

 

        Zamanın birinde bir padişah yaşarmış. Padişah avlanmayı çok sever, sık sık avlanırmış. Padişahın aklı-selim, “Her şeyin hayırlısı, her şeyde bir hayır vardır.” cümlesini dilinden düşürmeyen bir de veziri varmış. Padişahın başına bir şey gelse vezir hep ; “Padişahım üzülmeyin her şeyde bir hayır vardır.” dermiş. Padişah da vezire bu yüzden çok kızarmış.

        Yine bir gün padişah vezirine “bugün ava nereye gidelim” diye sormuş, vezir bir yer tarif etmiş. Oraya gitmişler fakat avlanırken padişah elinden yaralanmış, eli kanamış ve elinin yarasını sarmışlar. Padişah vezirine kızmış, “senin yüzünden oldu” demiş. Vezir yine aynı cevabı vermiş ; “Her işte bir hayır vardır padişahım, üzülmeyin.” demiş.

        Bunun üzerine padişah vezire çok kızıp, ben elimi kesiyorum, sen bana “Her işte bir hayır vardır” diyorsun deyip veziri zindana attırmış. Vezir zindana giderken yine “Her işte bir hayır vardır” deyip gitmiş. Padişah yine öfkelenmiş, “adamı zindana attırıyorum adam yine aynı şeyi söylüyor” demiş.

        Padişah avlanmak için az bir adamla başka insan ayağı değmemiş bir yere gitmiş, avlanırken oranın yerlileri bunları faka bastırıp, esir etmişler. Yerliler her gün bir esiri kendi inançları gereği kurban ediyorlarmış, sıra padişaha gelmiş ama onu serbest bırakmışlar. Çünkü yerlilerin inancına göre sakat veya, bir yeri yaralı adamdan kurban olmazmış.

Padişah vezirini düşünüp ona hak vermiş. Hemen ülkesine dönüp vezirini serbest bıraktırmış. Ama yine soruyu sormuş; “Hadi benim elimin kesilmesini anladık, peki senin zindana girmendeki “hayır” nedir demiş.

Vezir de; “bende zindana girmeyip sizinle gelseydim, yerliler şimdi diğerleri gibi beni de kurban etmiş olacaklardı demiş.”

        Ön fikirli olmak, doğruları irdelememek, insanı yanlışa götürür. Bu nedenle var olanlara aldanmamak gerekir. Görüntüler, her zaman arkasında bir gerçekleri barındırır. Bu yüzden Mevla'mız, 'SİZİN ŞER GÖRDÜĞÜNÜZ ŞEYLERDE HAYIR; HAYIR GÖRDÜĞÜNÜZ ŞEYLERDE ŞER OLABİLİR' diye buyurmaktadır. Bilinmeli ki, gönülden ve hissedilerek yapılan dua, var olacak olan olumsuzlukların önüne geçecek en büyük kalkandır. Yukarıda anlatılan hikayede olduğu gibi 'HER OLUMSUZ GİBİ GÖZÜKEN ŞEYDE BİR HAYIR VARDIR' diyerek, teslimiyetimiz Mevla'ya olmalıdır. Ve denilmelidir ki, 'Allah razı geldikten sonra dünya küsse hiç ehemmiyeti yok; eğer Allah razı olmadıktan sonra dünya mutu olsa kıymeti yok'  İnsanın düsturu bu olursa, olumsuzluklar var olur mu insanda... Hele bakın şöyle etrafınıza veya hayatınıza; kim bilir dün olumsuz olarak gördüğünüz ve çok üzüldüğünüz şeyler, belki bu gün bir anı ve güzel bir durum olarak karşınıza çıkıyor; aynı şekilde dün çok güzel olarak gördüğünüz şeyler, bu gün sizin karşınıza hüzün vererek geliyor.... Bu yüzden teslimiyetimiz, Mevla'mıza, güvenimiz dostlarımıza, güzel temennilerimiz gönlü güzel insanlaradır.... Bilmem anlatabildim mi?

 


04 Ağustos 2017 Cuma 19:19
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

KÖRFEZ GÜNDEMİ

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfez’de ilk defa ucuzluk panayırı yapılacak

Körfezli gençlerin geleceği Akademi Lise ile şekillenecek

Akademi Lise’yi Kocaeli’nin tüm ilçelerine yaymak için çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi,

Sarı Kumbaralar ile 40 ton atık toplandı

Körfez Belediyesi tarafından tekstil atıklarının ekonomiye tekrar kazandırılması için ilçenin 56 farklı

Körfez’de Ramazan geceleri

Körfez’de Ramazan Gecelerinde büyükler ilahiler ile güzel bir akşam geçiriyor, çocuklar ise gösteriler ile

‘Hacivat ve Karagöz’ ile kahkahaya doydular

Körfez’de bu sene de Ramazan ayı etkinliklerinin adresi Demokrasi ve Şehitler Meydanı oldu. Hava koşulları

Körfez’de ilk meclis toplantısı

Körfez Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı Şener Söğüt’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

KOCAELİ - HAVA DURUMU

KOCAELI